Προς το περιεχόμενο

asus xonar ή creative soundblaster?


tourist23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ αφου το λες εσύ έτσι θα είναι .. εγω παλι με δοκιμή σε ASUS P5E , Foxconn Bloodrage, Asus Rampage 3Formula, Creative Audigy 2nx, Asus DGX ολες μια χαρά καναν passthrough στα Ζ5500.

 

shit happens.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είτε παιχνιδια ειναι ειτε ταινια ειτε γενιά ήχος είναι ο οποιος δεν αναγνωριζεται απ την καρτα ηχου ασχετα αν επεξεργαζεται η οχι δεν περναει απ την οπτική.  

 

2 μητρικες, asus p5 deluxe, gigabyte 990ax δεν βγαζουν DTS απ την οπτικη, ακομα και η X-fi που ειχα δεν εβγαζε DTS απ το spdif. 

 

με την asus xonar βγαζω τα παντα απ την οπτικη, εξαλου τα βλεπω και στην οθονη των Ζ5500. 

οταν εχω ταινια με dts η οθονη βγαζει dts, οταν εχω d-digital λεει d-digital. 

 

Προφανως κατι εκανες λαθος.. DTS passthrough ειναι κατι πολυ απλο και το κανει σχεδον το 99% των καρτων ηχου.

Αλλωστε προκειται για passthrough, κατι πολυ απλο. 

 

Για αυτο ακριβως ειναι πεταμενα 150€ για μια d2x για ταινιες μεσω spdif, γιατι σε dts ή dd ταινιες μεσω spdif, θα ειναι ακριβως ΤΟ ΙΔΙΟ ο ηχος με την ενσωματωμενη καρτα ηχου της μητρικης, αφου μιλαμε για passthrough.

Δεν μπορει να υπαρξει διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αφου το λες εσύ έτσι θα είναι .. εγω παλι με δοκιμή σε ASUS P5E , Foxconn Bloodrage, Asus Rampage 3Formula, Creative Audigy 2nx, Asus DGX ολες μια χαρά καναν passthrough στα Ζ5500.

 

shit happens.  

 

σου εβγαζε την ενδιξη DTS στην οθονη των Ζ5500 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου εβγαζε την ενδιξη DTS στην οθονη των Ζ5500 ?

 

Ειχες επιλεξει passthrough απο το προγραμμα αναπαραγωγης?

Μαλλον δεν το ειχες επιλεξει.

 

 

Ισως ακομα και τωρα που εισαι με την asus d2x να μην το εχεις επιλεξει κ να ακους υποδεεστερο ηχο , παρολο που περναει DTS στα z5500. (γιατι δεν γινεται απευθειας passthrough, αλλα προηγουνται αχρηστες μετατροπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως κατι εκανες λαθος.. DTS passthrough ειναι κατι πολυ απλο και το κανει σχεδον το 99% των καρτων ηχου.

Αλλωστε προκειται για passthrough, κατι πολυ απλο. 

 

Για αυτο ακριβως ειναι πεταμενα 150€ για μια d2x για ταινιες μεσω spdif, γιατι σε dts ή dd ταινιες μεσω spdif, θα ειναι ακριβως ΤΟ ΙΔΙΟ ο ηχος με την ενσωματωμενη καρτα ηχου της μητρικης, αφου μιλαμε για passthrough.

Δεν μπορει να υπαρξει διαφορα.

 

ειναι λογικο να γινεται, αλλα εμενα δεν μου εβγαζε την ενδιξη στην οθονη των Ζ5500.

και καταρχην παντα ειχα καρτα ηχου στο pc, ο χρονος που εχω δουλεψει με on board ειναι υπερβολικα λιγος.

 

απ οτι το εχω ψαξει ομως οι κατασκευαστες mobo οσο αναφορα αυτες που ειχα δεν ελεγαν κατι σχετικο, εβγαζα ακρη μονο οταν εψαχνα στην realtek για να δω τι παιζει. αλλα σε τελικη αναλυση δεν ειχα ποτε DTS..... αντιθετα με την καρτα ηχου εχω παντα.

 

και γω ειμαι της αποψης οτι καρτα ηχου ειναι καλο να βαλουμε μονο για μουσικη, αλλα να εχουμε και ηχεια την προκοπής.

για ολα τα υπολοιπα μια ενσοματομενη στην μητρικη ειναι μια χαρα, εξαλλου αυτες εχουν εξελιχθεί πολυ τα τελευταία χρονια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λογικο να γινεται, αλλα εμενα δεν μου εβγαζε την ενδιξη στην οθονη των Ζ5500.

και καταρχην παντα ειχα καρτα ηχου στο pc, ο χρονος που εχω δουλεψει με on board ειναι υπερβολικα λιγος.

 

απ οτι το εχω ψαξει ομως οι κατασκευαστες mobo οσο αναφορα αυτες που ειχα δεν ελεγαν κατι σχετικο, εβγαζα ακρη μονο οταν εψαχνα στην realtek για να δω τι παιζει. αλλα σε τελικη αναλυση δεν ειχα ποτε DTS..... αντιθετα με την καρτα ηχου εχω παντα.

 

και γω ειμαι της αποψης οτι καρτα ηχου ειναι καλο να βαλουμε μονο για μουσικη, αλλα να εχουμε και ηχεια την προκοπής.

για ολα τα υπολοιπα μια ενσοματομενη στην μητρικη ειναι μια χαρα, εξαλλου αυτες εχουν εξελιχθεί πολυ τα τελευταία χρονια.  

 

Προφανως εκανες κατι λαθος οσο αναφορα το DTS, ισως δεν ειχες επιλεξει passthrough απο το προγραμμα αναπραγωγης.

 

Τελος, οταν εχουμε καλα ηχεια με καλο ενισχυτη(με καλο DAC) με optical in (αρα επιλεγουμε ψηφιακη συνδεση) , τοτε η καρτα ηχου δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑ ρολο, η ενσωματωμενη της μητρικης θα αποδωσει ακριβως το ιδιο με την μια των 150€.

 

Για αυτο, ο κοσμος δεν πρεπει να παρασυρεται απο marketing και να πεταει 150€ σε καρτες ηχου, αλλα αν θελει καλυτερο ηχο,  να δινει αυτα τα λεφτα για καλυτερα ηχεια-ενισχυτη.

 

 

-------------------------------------------------------------

 

Απο οτι εχω καταλαβει , προφανως δεν εχεις ρυθμισει το passthrough απο το προγραμμα αναπαραγωγης video που εχεις για αυτο δεν ειχες DTS με τις ενσωματωμενες ή την creative.

Και προφανως κ τωρα που εισαι με την asus δεν εχεις επιλεγμενο το passthrough, αλλα αναλαμβανει ο driver και το control panel της asus να ξανακανει dts τον ηχο που ελαβε..

Φυσικα το αποτελεσμα (εστω κ ελαχιστα) μπορει να ειναι χειροτερο απο το να εκανες passthrough με την ενσωματωμενη καρτα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες επιλεξει passthrough απο το προγραμμα αναπαραγωγης?

Μαλλον δεν το ειχες επιλεξει.

 

 

Ισως ακομα και τωρα που εισαι με την asus d2x να μην το εχεις επιλεξει κ να ακους υποδεεστερο ηχο , παρολο που περναει DTS στα z5500. (γιατι δεν γινεται απευθειας passthrough, αλλα προηγουνται αχρηστες μετατροπες)

 

ναι, κανονικα,  και στον media player cl, και στο windvd, και στο splash pro ex. αλλα δε!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, κανονικα,  και στον media player cl, και στο windvd, και στο splash pro ex. αλλα δε!!!! 

Τοτε κατι αλλο λαθος εκανες, γιατι passthrough κανει το 99% των καρτων ηχου.

 

Αν εχεις χρονο, βαλε κανενα screenshot(ακομα κα τωρα με την asus) με τις ρυθμισεις του ηχου απο το media player classic home cinema  και απο το control panel(sound ) των windows . 

 

 

Φυσικα αυτο που εγραψες δεν ισχυει:

 

 

υ.γ.

σχεδόν καμία creative δεν δίνει DTS απ την οπτική.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε κατι αλλο λαθος εκανες, γιατι passthrough κανει το 99% των καρτων ηχου.

 

Αν εχεις χρονο, βαλε κανενα screenshot(ακομα κα τωρα με την asus) με τις ρυθμισεις του ηχου απο το media player classic home cinema  και απο το control panel(sound ) των windows . 

 

 

Φυσικα αυτο που εγραψες δεν ισχυει:

 

οκ ερχονται συντομα.

Τοτε κατι αλλο λαθος εκανες, γιατι passthrough κανει το 99% των καρτων ηχου.

 

Αν εχεις χρονο, βαλε κανενα screenshot(ακομα κα τωρα με την asus) με τις ρυθμισεις του ηχου απο το media player classic home cinema  και απο το control panel(sound ) των windows . 

 

 

Φυσικα αυτο που εγραψες δεν ισχυει:

 

http://en.store.creative.com/

μπες εδω και δες το ποσοστό σε κάρτες που δίνουν DTS. 

αρκετα λιγες, και μαλιστα ειναι και ακριβες οσες το εχουν.

 

οσο εχουν οι xonar EAX5 αλλο το εχουν και dts οι creative.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βρε καλο μου αγορι μαλλον δεν καταλαβαίνεις αυτα που σου λέμε... 

 

Αυτα που διαβάζεις στο site της creative κανουν αναφορά για DTS connect και DD live που είναι ουσιαστικα τεχνολογίες που επιτρέπουν την μεταφορά πολυκάναλου ήχου μέσου της ψηφιακής εξόδου αποκλειστικά για ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. Ναι όντως αυτές τις τεχνολογίες τις υποστηρίζουν λίγες κάρτες. Περισσοτερες το DD live λιγότερες το DTS connect. Αν δεν υποστηρίζονται αυτές οι τεχνολογίες αποκλειστικά για τα ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ τοτε ο ήχος απο αυτά περναει απο την ψηφιακή έξοδο σαν απλός στερεοφωνικός.

 

Οταν μιλάμε για ταινίες ο ήχος δεν χρειαζεται προήγουμενη κωδικοποιηση όπως στα παιχνιδια και απλα γίνεται passthrough απο την ψηφιακή έξοδο.... κοινώς η καρτα δεν έχει κανενα αλλο ρόλο περα απο το να στειλει τον ήχο όπως είναι στον αποκωδικοποιητή των ηχείων.



Βαλε screenshot απο τις ρυθμίσεις ήχου που έχεις στον player σου να σου πούμε τι κάνεις λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://en.store.creative.com/

μπες εδω και δες το ποσοστό σε κάρτες που δίνουν DTS.

αρκετα λιγες, και μαλιστα ειναι και ακριβες οσες το εχουν.

 

 

οσο εχουν οι xonar EAX5 αλλο το εχουν και dts οι creative.

Δεν εχει καμμια σχεση το dts connect με την υποστήριξη dts σε ταινιες κ το passthrough.

 

Ειναι προφανες οτι κανεις κατι λαθος κ για αυτο μπορει να παιρνεις χειροτερο ηχο με την xonar απο οτι με την ενσωματωμένη..

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο MPc δουλεύω με ρυθμίσεις 5,1γιατί σε αυτόν βλέπω ταινίες divx με απλό ήχο.

 

ταινίες HD με DTS, και DD βλέπω στο splash player pro.

και όταν το κάνω αυτό αλλάζω την κάρτα απ τον πίνακα έλεγχου και την βάζω στο spdif

 

όλα αυτα τα εχω κάνει και με την ενσωματωμένη κάρτα τησ μητρικής.

 

καμία σχέση ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτα τα εχω κάνει και με την ενσωματωμένη κάρτα τησ μητρικής.

 

καμία σχέση ο ήχος.

 

Για να βρουμε πρωτα τι κανεις λαθος, πρεπει να καταναοησεις οτι ΔΕΝ γινεται να υπαρξει διαφορα στον ηχο μεταξυ ενσωματωμενης και xonar αν και οι 2 κανουν passthrough.

 

To κατανοεις αυτο?

 

Εχεις κατανοησει οτι ειχες λαθος ρυθμισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...