Προς το περιεχόμενο

Λιγο τα φώτα σας Android+button back image+dpi


theodoros8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Λιγο τα φωτα σας σχετικα με τα κουμπια σε android και το background image για διαφορες αναλυσεις.

 

Θελω στα κουμπια μου να βαλω ενα background image,ξερω πως μεσω xml οπως και τις διαφορες εικονες για τα διαφορα states(disabled,pressed,default).Δεν ξερω αν θα πρεπει να εχω εικόνες και για την καθε αναλυση οθονης ωστε να φαινονται σωστα. Πρεπει να βαλω και τις αντιστοιχες εικονες στους φακελους drawable-hdpi ldpi......? Η μονο στον φακελο drawable φτανει?

 

Αν θα πρεπει να να δωσω ξεχωριστες εικονες τι διαστασεις θα πρεπει να εχουν αν πχ ενα κουμπι ειναι 100dp X 40dp? Στο photoshop τι Pixel (διαστασεις) να δωσω?

Ελπιζω καποιος guru του android να μπορεσει να μου δωσει μια απαντηση.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου λέει μπορείς να τα φτιάεις έναν φάκελο drawable-nodpi και να τα βάζεις όλα εκεί (και να σβήσεις τελείως τους φακέλους drawable-hdpi ,ldpi... κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου λέει μπορείς να τα φτιάεις έναν φάκελο drawable-nodpi και να τα βάζεις όλα εκεί (και να σβήσεις τελείως τους φακέλους drawable-hdpi ,ldpi... κλπ)

Όχι!! Προς Θεού. Διαβάστε τα λινκς και θα καταλάβετε που πρέπει να μπαίνει η κάθε εικόνα, τι ανάλυση να έχεις, τι όνομα να έχει κλπ κλπ

Αν δε βγάζετε άκρη, πείτε να σας γράψω μια μικρή περίληψη με τα "sos" για να πάρετε κάποιο μπούσουλα. (πάντως επιμένω να διαβάσετε τα λινκς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...