Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμος για κατέβασμα ο Firefox 21 στους servers της Mozilla


SeXBOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι απλά install. Πρέπει να το ενεργοποιείς κάθε φορά που ανοίγεις τον browser από την add-on bar.

Με default ρυθμίσεις που το κοίταξα τουλ.

Εμένα δεν μου παρουσιάζει τέτοιο θέμα...

 

με 8 tabs ανοιχτά χρησιμοποιεί μόνο 30mb RAM τώρα το είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια δοκιμή και να το αποτέλεσμα.

Με αρκετά tabs και

1) Mε Mem Fox

OHgADRJ.pngMiHMip6.png

 

2) Χωρίς

rmU4rKb.pngDMcDdcr.png

Me Firefox; Εγώ μιλάω για Nightly.

post-58691-0-09203500-1368825410_thumb.jpg

Με 5 Tabs ανοιχτά.

 

Αυτό το addon γιατί είναι μόνο για win?

Δεν νομίζω, κανε αναζήτηση στο add ons center της Mozilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σταματήστε αυτή τη μιζέρια με τη μνήμη για τ'όνομα του θεού! Εκτός από τον browser παίζει ρόλο και η σελίδα που μπαίνετε, τα μισά .js έχουν τόσα memory leaks και καθυστερούν ακόμα και το αυτόματο garbage collection του firefox.

 

Η καλύτερη "λύση" χωρίς memoryfox κ λοιπές "χακιές", είναι το Restartless Restart: https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/restartless-restart/

 

Μολις νιώσετε οτι βάρυνε ο browser, κάντε ένα restart και μετά από 5-6 δευτερόλεπτα θα συνεχίσετε από εκεί που μείνατε με τα ίδια tabs ανοικτά..

 

Προτιμότερο είναι να βάλετε το noscript και επιπλέον κάποιο άλλο τύπου ghostery, requestpolicy κτλ. Θα δείτε μεγάλη διαφορά και στην ταχύτητα και στην δεσμευμένη μνήμη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλυτερος συνδυασμος ειναι adblock+ghostery+flashbock, καθοτι ελαφρυνει τις σελιδες κατα πολυ χωρις ομως να τις αχρηστευει απο τις λειτουργιες τους οπως κανει το noscript.

αν ομως καποιος δεν κανει εντατικο σερφινγκ, το noscript ειναι η καλυτερη λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλυτερος συνδυασμος ειναι adblock+ghostery+flashbock, καθοτι ελαφρυνει τις σελιδες κατα πολυ χωρις ομως να τις αχρηστευει απο τις λειτουργιες τους οπως κανει το noscript. αν ομως καποιος δεν κανει εντατικο σερφινγκ, το noscript ειναι η καλυτερη λυση.

 

Σωστός. Το ghostery πιάνει τα πάντα, εγώ βέβαια το αντικατέστησα μόνο επειδή με βολεύει ο συνδυασμός noscript+requestpolicy (βέβαια είναι υπερβολικό αλλά τα κρατάω γιατι κάνω beta testing στον developer του RP). Για το noscript συγκεκριμένα, με αυτά τα settings (2nd level domains) για να μην "σκοτώνει" τις σελίδες. Οτι χάνει αυτό τα πιάνει το requestpolicy ή το ghostery:

noscript_domains.PNG

 

..και φυσικά μερικά whitelisted με το χέρι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια. κολλαει παρα πολυ ο firefox. αν μπω σε μια σελιδα, δεν κατεβαινει με το ρολο.κολλαει αμεσως. επισης πριν ανοιξω τον firefox μου βγαζει ενα πεδιο και πρεπει να πατησω εκει ΝΑΙ για να μπω. και ολα αυτα εγιναν κουραστικα πια. και πιο φανατικος ανθρωπος απο μενα δεν υπαρχει για τον firefox.και ομως τωρα πηγα προς chrome μερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol εντάξει Vern, ούτε ο συνεπώνυμός σου ο Ιούλιος δεν έγραφε τέτοια μυθιστορήματα. :P

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανατικος του firefox αλλα προτιμησες να πας στον chrome αντι να προσπαθησεις να λυσεις το προβλημα σου.

μας επεισες.

και εσυ που ξερεις αν προσπαθησα; με παρακολουθεις απο τoν δορυφορο του firefox; 3 φορες το εβγαλα, το εβαλα. εβαλα τον ccleaner μπροστα, εκανα καθαρισμα με το antivirus.τιποτε δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...