Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση λάθους σε πτυχιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η σχολή μου, μου έχει δώσει το μεταφρασμένο πτυχίο (τόσο σε εμένα, όσο και σε όλο το έτος) με άλλη ειδικότητα από αυτή που είμαι !

 

ναι ναι...

 

νέο και σωστό δεν δίνουν... το μόνο που μπορούν να κάνουν ειναι να γράψουν την σωστή ειδικότητα και να μου βάλουν μια στρογγυλή σφραγίδα δίπλα στη διόρθωση.

ειναι λογικό αυτό;

υπάρχει περίπτωση στο εξωτερικό να δεχτούν κάτι τέτοιο ; 

 

 

(άντε και να το δεχτούν, πόσο σοβαρά μπορείς να πάρεις μια τέτοια σχολή, δηλαδή θα τους πω "ξέρετε έκαναν λάθος στην ειδικότητα του πτυχίου μου, αλλα να το έχουν διορθώσει, να και η σφραγίδα..." και θα περιμένω να με πάρουν στα σοβαρά; )

Επεξ/σία από sam sam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις μεταφρασμενο πτυχιο? ετσι κ αλλιως αποσα ξερω παντα το οριτζιναλ γνησιο εγγραφο θα μεταφρασεις εαν κανεις τα χαρτια σου καπου εξω μαζι με την αναλυτικη βαθμολογια και το syllabus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απειλείστε με καταγγελίες σε υπουργεία και δημοσιοποίηση στα κανάλια. 

 

Να δεις για πότε θα βρουν τρόπο να σας το αλλάξουν. 



Και εάν δεν το αλλάξουν, βγάλτε τους στα κανάλια. 

 

 

Σίγουρα πρόκειται για λαλακία των διοικητικών και δεν θέλουν να μπουν στον κόπο να το αλλάξουν. ΣΙΓΟΥΡΑ μπορούν να το αλλάξουν... εδώ αλλάζουν τόσα και τόσα... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.

 

 

Εάν πρόκειται για κεντρικό πανεπιστήμιο, ΚΑΝΑΛΙΑ.- 

 

 

Το μόνο που τους φοβίζει πλέον. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απειλείστε με καταγγελίες σε υπουργεία και δημοσιοποίηση στα κανάλια. 

 

Να δεις για πότε θα βρουν τρόπο να σας το αλλάξουν. 

 

Και εάν δεν το αλλάξουν, βγάλτε τους στα κανάλια. 

 

 

Σίγουρα πρόκειται για λαλακία των διοικητικών και δεν θέλουν να μπουν στον κόπο να το αλλάξουν. ΣΙΓΟΥΡΑ μπορούν να το αλλάξουν... εδώ αλλάζουν τόσα και τόσα... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.

 

 

Εάν πρόκειται για κεντρικό πανεπιστήμιο, ΚΑΝΑΛΙΑ.- 

 

 

Το μόνο που τους φοβίζει πλέον. 

ειναι όμως λύση;

 

αν το κάνουν όπως λένε στο εξωτερικό αναγνωρίζετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει αναγνωρίζεται; 

 

 

Δεν έχουν καμία μηχανή (δυστυχώς) που να περνάει από έλεγχο τα πτυχία. Άνθρωποι αποφασίζουν. Εάν που "ναι", αναγνωρίζεται. Εάν πουν "όχι", δεν αναγνωρίζεται. 

 

 

Εάν ο τάδε υπεύθυνος πιστέψει πως κάτι τρέχει, δεν θα στο "αναγνωρίσει". Εάν δεν τον νοιάξει, τότε θα στο "αναγνωρίσει".

 

 

Πατήματα υπάρχουν για να στηριχτεί οποιαδήποτε απόφαση, όταν λέμε για 3βάθμια εκπαίδευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στέλνεις στο εξωτερικό το βιογραφικό σου, στέλνεις το πτυχίο, και ο άλλος βλέπει ότι είναι "διορθωμένο".

 

Με τόσα άλλα βιογραφικά που έχει στα χέρια του, λες να ασχοληθεί μαζί σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμείς δε το πήραμε μεταφρασμένο σε άλλη γλώσσα.

Τουλάχιστον το ελληνικό ήταν ΟΚ.

Τώρα αν το θέλουμε στα αγγλικά νομίζω το ζητάς και το πληρώνεις 6€ (αφότου αποφοιτήσαμε μας είπαν ότι κάθε χαρτί από την γραμματεία θα μας το χρεώνουν 6€ !!!).

 

Παρόλα αυτά μας δώσαν την αναλυτική μας στα αγγλικά και το syllabus το οποίο ευτυχώς ήταν σωστό.

 

Εγώ αν μου το δίναν λάθος απλά θα τους έκραζα. Αν είστε και πολλοί απλά πάτε 8-10 άτομα και ζητήστε διόρθωση.

 

Και βέβαια ο άλλος ο manager/human resources που παίρνει κάθε μέρα τόσα βιογραφικά που αφιερώνει λίγα δεύτερα/λεπτά θα ξαφνιαστεί από χειρόγραφες διορθώσεις αλλά δε νομίζω να ασχοληθεί και πολύ στην τελική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό, τι "σιγά μην ασχοληθεί", και τι κανάλια και ιστορίες. Το κανονικό πτυχίο είναι σωστά γραμμένο?

 

Αν ναι, πας με το σωστό ελληνικό σε ένα δικηγόρο ή στην μεταφραστική του κράτους και ζητάς επίσημη μετάφραση και σφραγίδα, και πετάς το λάθος μεταφρασμένο αντίγραφο στα σκουπίδια.

 

Αν και το ελληνικό πτυχίο είναι λάθος, ζητάς αναλυτική και κάνεις αυτή επίσημη μετάφραση. Ελπίζω να μην είναι ΚΑΙ αυτή λάθος ε?

 

Αυτός είναι ο γρήγορος τρόπος αν βιάζεσαι να κάνεις τη δουλειά σου. Ο σωστός είναι να πας και να τα κάνεις μπαλόνια στους πανηλίθιους της γραμματείας μέχρι να στο αλλάξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψαν λάθος τμήμα (θεέ μου) και θέλουν να το διορθώσουν με στυλό, μουτζούρα και σφραγίδες. Και το συζητάμε ακόμη. Πάνε εκεί και ΑΠΑΙΤΗΣΕ με τσαμπουκά νέα, σωστή βεβαίωση. Όλα τα άλλα είναι ήττα και ημίμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας έχουν δώσει και μεταφρασμένο το πτυχίο (αλλά με άλλη ειδικότητα στη μετάφραση)

 

syllabus= πρόγραμμα σπουδών;

 

 

 

 

σιγα παιρνεις το ελληνικο το πας στο βρετανικο κανεις τη μεταφραση και το μεταφρασμενο αγγλικα απο τη σχολη σου το πετας στα σκουπιδια. δε σε νοιαζει

 

Ρε, μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό, τι "σιγά μην ασχοληθεί", και τι κανάλια και ιστορίες. Το κανονικό πτυχίο είναι σωστά γραμμένο?

 

Αν ναι, πας με το σωστό ελληνικό σε ένα δικηγόρο ή στην μεταφραστική του κράτους και ζητάς επίσημη μετάφραση και σφραγίδα, και πετάς το λάθος μεταφρασμένο αντίγραφο στα σκουπίδια.

 

Αν και το ελληνικό πτυχίο είναι λάθος, ζητάς αναλυτική και κάνεις αυτή επίσημη μετάφραση. Ελπίζω να μην είναι ΚΑΙ αυτή λάθος ε?

 

Αυτός είναι ο γρήγορος τρόπος αν βιάζεσαι να κάνεις τη δουλειά σου. Ο σωστός είναι να πας και να τα κάνεις μπαλόνια στους πανηλίθιους της γραμματείας μέχρι να στο αλλάξουν.

 

 

 

τωρα σε ειδα εσενα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα παιρνεις το ελληνικο το πας στο βρετανικο κανεις τη μεταφραση και το μεταφρασμενο αγγλικα απο τη σχολη σου το πετας στα σκουπιδια. δε σε νοιαζει

 

βρετανικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...