Προς το περιεχόμενο

Περί στρατού :/


orpheas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ! 

Είμαι 21 χρονών και σκέφτομαι να πάω τον Σεπτέμβρη στρατό...Το θέμα μου και η απορία μου είναι η εξής !

Πριν 3 χρόνια πέρασα μέσω των πανελληνίων στο τει Λαμίας.Πήγα έκατσα για ένα 2μηνο αλλά το παράτησα.Πήρα αναβολή βέβαια η οποία είναι μέχρι το 2016..Τον επόμενο χρόνο μπήκα σε ένα Ιεκ και τώρα τον Ιούλιο τελειώνω...Το θέμα μου τώρα είναι τί ακριβώς δικαιολογητικά θα πρέπει να τους δώσω ? Πρέπει να πάω στην Λαμία να πάρω βεβαίωση σπουδών(δν υπάρχει κάποιο εγγραφο βέβαια επίσημο,,εννοώ δεν έχω περάσει κανένα μάθημα ώστε να έχω την αντίστοιχη βεβαίωση) πρέπει απο το ιεκ μου να πάρω κάτι...?Για να κόψω την αναβολή πρέπει να πάω εκεί ? Εϊμαι τελείως άσχετος... :unsure: Αυτά θα θέλα να μάθω,,,

 

Αν μπορούσε κάποιος να μου πει ακριβώς τα πάντα που χρειάζομαι να κάνω θα του ήμν υπόχρεος.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα "Γεια σας, θέλω να κόψω την αναβολή μου και να μπω φαντάρος" στο στρατολογικό γραφείο της πόλης σου νομίζω ότι είναι αρκετό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκας. Πήγαινε και κόψε την αναβολή χωρις χαρτιά - μόνο στυλό και ταυτότητα πάρε. Αν σου πει μα-μου-θα-κάνεις-παραπάνω αυτό το "παραπάνω" είναι ένας μήνας ο οποίος είναι εξαγοράσιμος με 90€ (τον Ιούνιο του 2012 τόσο μου είπαν πως είναι). 99% δεν θα σου πει και τίποτα, εγώ είχα πέσει σε περίπτωση.

 

Υ.Γ. Ο Σεπτέμβρης είναι η καλύτερη ΕΣΣΟ, σαν σχολική χρονιά. Θα είσαι έξω πριν το καλοκαίρι B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να δηλωσεις τι εκανες ολο τον καιρο που ειχες την αναβολη,πχ εγω που ειχα 4 χρονια και την εξαντλησα αλλα σχολειο πηγαινα μονο τα 2,πληρωσα την 90αρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκας. Πήγαινε και κόψε την αναβολή χωρις χαρτιά - μόνο στυλό και ταυτότητα πάρε. Αν σου πει μα-μου-θα-κάνεις-παραπάνω αυτό το "παραπάνω" είναι ένας μήνας ο οποίος είναι εξαγοράσιμος με 90€ (τον Ιούνιο του 2012 τόσο μου είπαν πως είναι). 99% δεν θα σου πει και τίποτα, εγώ είχα πέσει σε περίπτωση.

 

Υ.Γ. Ο Σεπτέμβρης είναι η καλύτερη ΕΣΣΟ, σαν σχολική χρονιά. Θα είσαι έξω πριν το καλοκαίρι B)

Τέλεια φίλε μου! Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε όλα καλά ! : ) Θα το δοκιμάσω...Όσο αφορά τον Σεπτέμβρη ναι το χω ακούσει και γω λόγω του καλοκαιριού !!!!  :-D  :-D

 

Και αν δεν κάνω λάθος μέχρι τέλη ιουνίου πρέπει να την διακόψω για να μπω σεπτέμβρη.. (διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον δεν εξαντλήσει την αναβολή του δε χρειάζεται το χαρτί από τη σχολη.

όπως επίσης από ότι άκουσα το κόψιμο της αναβολής πλέον γίνετε και στα ΚΕΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια φίλε μου! Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε όλα καλά ! : ) Θα το δοκιμάσω...Όσο αφορά τον Σεπτέμβρη ναι το χω ακούσει και γω λόγω του καλοκαιριού !!!!  :-D  :-D

 

Και αν δεν κάνω λάθος μέχρι τέλη ιουνίου πρέπει να την διακόψω για να μπω σεπτέμβρη.. (διόρθωσε με αν κάνω λάθος)

 

συνηθως σε παιρνουν στην επομενη εσσο οποτε ναι το πολυ μεχρι τελη ιουνιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παίρνουν στην μεθεπόμενη ΕΣΣΟ (μπαίνει ΕΣΣΟ κάθε μονό μήνα). Εγώ την είχα κόψει Ιούνιο του 2012 επειδή ήθελα να μπω Σεπτέμβριο. Αν την κόψεις από 1η Ιουλίου και μετά, καλό Νοέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε μπορείς και μέσω ΚΕΠ, αλλά προκειμένου να το σιγουρέψεις ότι θα μπεις Σεπτέμβρη κι όχι πιο πριν ή πιο μετά πήγαινε στη στρατολογία σου, ζήτα διευκρίνηση πάνω στο θέμα και κάνε από εκεί τη δουλειά σου.

 

Επίσης το καλό του να μπεις Σεπτέμβρη, εκτός του ότι δεν κάνεις καλοκαίρι μέσα, είναι ότι χρησιμοποιείς και τα δυο γκρουπάκια αδειών των Χριστουγέννων και του Πάσχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμ...καλώς...σας ευχαριστώ...! Και στο Δημαρχείο π πήγα σήμερα μ δωσαν το πιστοποιητικό γεννήσεως και μ παν πως ''και χάρη τους κάνεις π θ μπεις..'' εννοώντας πως τα απλά απαραίτητα χρειάζομαι....(σιγά μν τρέξω λαμία να πάρω χαρτιά......)

 

(επίσης είμαι σε τρελό δίλημμα να πάω ή ν μν πάω τώρα...η γνκ... :/ αλλά αυτό όχι σε αυτό το topic :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμ...καλώς...σας ευχαριστώ...! Και στο Δημαρχείο π πήγα σήμερα μ δωσαν το πιστοποιητικό γεννήσεως και μ παν πως ''και χάρη τους κάνεις π θ μπεις..'' εννοώντας πως τα απλά απαραίτητα χρειάζομαι....(σιγά μν τρέξω λαμία να πάρω χαρτιά......)

 

(επίσης είμαι σε τρελό δίλημμα να πάω ή ν μν πάω τώρα...η γνκ... :/ αλλά αυτό όχι σε αυτό το topic :( )

Δε χρειάζεται να τρέξεις. Και ταχυδρομικά στο στέλνουν. Πάντως παλιά έτρωγες πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

από την στιγμή που δεν έχει διαγραφεί από την σχολή ας πάρει ένα χαρτί που λέει ότι είναι εγγεγραμμένος και δεν μπαίνει πρόστιμο...

 

αυτό όμως πρέπει να το πάει στρατολογία πριν παρουσιαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...