Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η θερμοκρασίες της CPU μου


yorgos1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα pc με τα παρακάτω specs:

cpu:amd fx-4100

motherboard:MSI 760 GA-P43 FX

gpu:NVidia 9800 GT

psu:550 watt chieftec

 

Στον επεξεργαστή έχω βάλει ψύκτρα της thermaltake και πιο συγκεκριμένα την contac 16.

 

Σήμερα έτρεξα το prime95 για περίπου 10 με 12 λεπτά και το aida64 μου έδωσε τις παρακάτω θερμοκρασίες.

 

kB7pGzK.png

 

Ποια από τις δύο θερμοκρασίες είναι η πραγματική για την cpu, αυτή στα cores ή αυτή που δίνει στη cpu σκέτη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην τρέχεις prime τετοια εποχή..  To socket σου εχει πολυ υψηλή θερμοκρασία. Εισαι στο όριο. Τα cores σου ειναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει αυτό πρακτικά;  Και ποια είναι η θερμοκρασία που πρέπει να έχει κανονικά; Σε idle η CPU είναι στους 50C



Ξέχασα να αναφέρω ότι η ψύκτρα ήταν σχετικά κρύα όταν την ακούμπησα την ώρα που το πρόγραμμα έδειχνε 80C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε μια πικ απο το κουτι σου να δουμε σε τι κατασταση ειναι. Σημαίνει ότι πρέπει να ρίξεις την θερμοκρασία στο σοκετ σου. Οσο για το πρόγραμμα δοκίμασε και με ενα διαφορετικο πχ με αυτό που έρχεται με την μητρική σου ειτε με το hwmonitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει αυτό πρακτικά;  Και ποια είναι η θερμοκρασία που πρέπει να έχει κανονικά; Σε idle η CPU είναι στους 50C

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι η ψύκτρα ήταν σχετικά κρύα όταν την ακούμπησα την ώρα που το πρόγραμμα έδειχνε 80C

 

Αυτο σημαινει οτι δεν εχει πατησει καλα και για αυτο εχεις υψηλη θερμοκρασια στο socket. Αλλιως θα απορροφουσε ολη τη θερμοτητα και θα ζεματαγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι το pc παίζει κομπλέ. Υπάρχει περίπτωση ο sensor της μητρικής που δείχνει τις θερμοκρασίες να επηρεάζεται από το τροφοδοτικό; Επειδή το κουτί είναι παλιό και το έχει πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι δεν εχει πατησει καλα και για αυτο εχεις υψηλη θερμοκρασια στο socket. Αλλιως θα απορροφουσε ολη τη θερμοτητα και θα ζεματαγε.

....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σημαινει οτι δεν εχει πατησει καλα και για αυτο εχεις υψηλη θερμοκρασια στο socket. Αλλιως θα απορροφουσε ολη τη θερμοτητα και θα ζεματαγε.

 

Έτσι πίστευα κι εγώ αλλά είναι βέβαιο αυτό;

 

Πχ έχω την Noctua D-14 (σε i5-3570k), σε stress+o/c ο επεξεργαστής έφτανε 80+C και η ψύκτρα δεν είχε ίχνος θερμότητας (ούτε στα heatpipes ούτε στα fins) μετά από κανα 20λεπτο. Φυσικά ήταν βράχος και δεν κουνούσε ούτε ελάχιστα πάνω στη μητρική. Λύθηκε και δέθηκε 3-4 φορές, με αντίστοιχες εφαρμογές θερμαγώγιμης αλοιφής αλλά δεν υπήρξε καμία διαφορά. Μου παν ότι είναι normal, οπότε και το παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι το pc παίζει κομπλέ. Υπάρχει περίπτωση ο sensor της μητρικής που δείχνει τις θερμοκρασίες να επηρεάζεται από το τροφοδοτικό; Επειδή το κουτί είναι παλιό και το έχει πάνω

Όχι φυσικά!

Δεν έχει σημασία αυτό...

 

Ποιο κουτί έχεις?

Έχεις καλό airflow?

Τα καλώδια είναι συμμαζεμένα?

 

Έρχεται καλοκαίρι...προετοιμάσου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρκετα περιεργο παντως το οτι εχει αρκετα υψηλη στο socket και οχι στους πυρηνες. Χαλασμενος δε παιζει ναναι, διοτι θα του εγραφε 120 βαθμους.

 

Η ψυκτρα του οντως ειναι  καλη, αλλα παιζει να μη παταει καλα σε μια γωνια, ας πουμε εκει που εχει το σενσορα του socket. Αυτο θα κοιταγα πρωτο χωρις να το κοβω οτι ειναι και αυτο βεβαια και αν εξασφαλιζα την σταθεροτητα της ψυκτρας, μπορει να μη ξανασχολιομουνα με το θεμα. Μπορει να βιδωσε το μπλοκ πιο πολυ απο τη μια μερια κιολας, αν ειναι με βιδες αυτη η ψυκτρα, που δε ειναι, ειναι κουμπωτη.

 

Αντε νακανα κανα bios update μηπως και συνελθει ο σενσορας μετα.... το πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...