Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κάρτα ήχου και MacOs


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα ήχου και το Mac
Την έχω συνδεδεμένη με USB (εξωτερική κάρτα ήχου της Lexicon) αλλά όταν ανοίγω τον υπολογιστή δεν ανάβει αυτόματα το  λαμπάκι της κάρτας .Ανοίγω το Logic πάλι δεν λειτουργεί .Για να δει την κάρτα ήχου πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω το USB.
Αυτό θα πρέπει να κάνω δηλαδή μόνιμα με το Mac ? Να βγάζω το USB της κάρτας και να το ξαναβάζω για να δουλέψει ? 
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η κάρτα ήχου δεν έχει κουμπί να ανοίγει .Παίρνει αυτόματα μπρος μέσω USB .Στο pc (windows) όταν την είχα με το που άνοιγα τον υπολογιστή άναβε η λάμπα της τροφοδοσίας στην κάρτα ήχου.
Drivers δεν είναι ανάγκη να περάσω γιατί οι Drivers του Mac είναι συμβατοί .Έκανα το λάθος να κατεβάσω drivers Audiocore και δεν έπαιζε μετά τίποτα οπότε και τους έβγαλα.
Θα έπρεπε να παίρνει μπρος κανονικά ,το να μπαινοβγάζεις το USB σε έναν υπολογιστή με τέτοιο κόστος δε μπορεί να είναι η λύση προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μη φταίει ο υπολογιστής αλλά η κάρτα. Ψάξε/ρώτησε στο support της αν είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλους χρήστες ή μόνο σ' εσένα.

 

Γενικά όσες συσκευές USB έχω συνδέσει το mac δεν είχαν τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα στο youtube κάποια σχόλια επί του θέματος (είχαν κι άλλοι πρόβλημα με Lambda Lexicon και midi συνδέσεις) και άλλαξα θύρα USB .Εκανα επανεκίνηση τον υπολογιστή και η κάρτα ήχου δείχνει να πήρε μπρος κανονικά.
.......... Δυστυχώς πάλι τα ίδια.Δεν έχει τροφοδοσία η κάρτα ήχου.
Εκανα μια ακόμα δοκιμή που διάβασα στην ιστοσελίδα της Lexicon και περιμένω να δω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Moυ απάντησαν από Lexicon 

Δεν έχουν λέει ξεχωριστούς drivers για την Lambda σε Mac Os.
Αυτό σημαίνει (μου γράφουν) ότι εξαρτάται από τον Mac το πρόβλημα με το ότι πρέπει να βγάλω και να βάλω το usb αν μεσολαβήσει sleep mode.
Στο καινούργιο OS υπάρχει λέει αυτό το πρόβλημα.Στις παλαιότερες εκδόσεις δεν το είχαν.
Εντάξει ,έχω ψιλοσπαστεί με το mac αλλά ακόμα προσπαθώ να μην το μετανιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...