Προς το περιεχόμενο

Google Chrome 27 με φωνητική αναζήτηση σε μορφή διαλόγου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα στο debian το αρχείο failαρει να εγκατασταθεί... αντε κάντε κάτι! θέλω να μιλάω και να κουνάω τα χέρια μου (Leap Motion)  και να σκάνε πράγματα μπροστα στη μούρη μου (google Glasses) το συντομότερο δυνατόν!!!!

Εχω σκευτέι και μία εφαρμογή για augmented reality που ειναι εφήμερη! θα ανιχνεύουν τα glass άδειο πιάτο στο τραπέζι, και θα προβάλουν μπριζολάκια με πατάτες, η κανα παιδάκι! Ερε γλέντια που θα κάνουμε! γιατι μπορεί να μήν έχουμε να φάμε, αλλα θα είμαστε σουπερ χαι τεκ !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες εγώ έχω τον Chrome στα αγγλικά, αρχική σελίδα το google.com και δούλεψε άψογα σε 3 φράσεις που ρώτησα με ελληνικότατη προφορά αγγλικών! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, βεβαια.

 

Το «καλύτερος» είναι σχετικό και προ πάντων υποκειμενικό, αφού εξαρτάται από τις προτεραιότητες που θέτει ο κάθε χρήστης.

 

Το «γρηγορότερος» όμως, ούτε σχετικό είναι, ούτε υποκειμενικό. Είναι ορατό, απτό γεγονός, τουλάχιστον όπως το είδα εγώ πριν από λίγο καιρό με τα ίδια μου τα μάτια:

 

Με εγκατεστημένους παράλληλα και το Firefox και τον Chrome (τις τότε εκδόσεις προφανώς!), η ταχύτητα απόκρισης στο άνοιγμα των ίδιων σελίδων, ήταν εμφανώς μεγαλύτερη στον Chrome. Αν δεν υπήρχε άμεσο μέτρο σύγκρισης, φυσικά ο Firefox δε θα χαρακτηριζόταν «αργός browser». Συγκριτικά όμως, έτρωγε χώμα.

 

Σημείωση: Ο Chrome, όταν έκανα τη συγκεκριμένη σύγκριση, ήταν - και συνεχίζει να είναι - φορτωμένος με ένα καμιόνι πρόσθετα, δεδομένου ότι εδώ και χρόνια τον έχω ως default browser, ο δε Firefox, εντελώς σκέτος (όπως είναι αμέσως μετά την εγκατάσταση).

 

Για κάποιον όπως εγώ λοιπόν, για τον οποίο η ταχύτητα έχει πρωταρχική σημασία, δεν τίθεται καν ζήτημα...

 

(...όλα τα παραπάνω, εφόσον συγκρίνουμε μεταξύ των «γνωστών» browsers, στις standard και επίσημες εκδόσεις τους. Πιθανότατα να υπάρχουν και κάποιοι ταχύτεροι, αλλά - χωρίς αυτό να έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία για την κουβέντα - δεν τους ξέρω και δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να πειραματιστώ μαζί τους αν τελικά τους μάθω...)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deesnider καλά τα λες αλλά εγώ και πάλι θα διαφωνίσω με την τακτική "Chrome". Προσωπικά αν χρησιμοποιούσα Chrome θα χρησιμοποιούσα κάποια άλλη έκδοση του Chromium από τρίτους όπως Comodo Dragon ή SRWare Iron, που είναι ακριβώς το ίδιο και σε add-ons και σε ταχήτητα με τη διαφορά ότι δεν δίνουν αναφορά στην Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deesnider καλά τα λες αλλά εγώ και πάλι θα διαφωνίσω με την τακτική "Chrome". Προσωπικά αν χρησιμοποιούσα Chrome θα χρησιμοποιούσα κάποια άλλη έκδοση του Chromium από τρίτους όπως Comodo Dragon ή SRWare Iron, που είναι ακριβώς το ίδιο και σε add-ons και σε ταχήτητα με τη διαφορά ότι δεν δίνουν αναφορά στην Google.

 

Δε διαφωνώ. Γι' αυτό άλλωστε έκανα και την εντός παρενθέσεως διευκρίνιση στο τέλος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το webkit είναι λίγο overpowered. Ανυπομονό να δω την καινούργια έκδοση του Opera με Webkit πάνω. Προβλέπονται αναταράξεις στα νούμερα :D

Ο crhome δεν δουλεύει πλέον σε Webkit αλλά σε Blink !!

Δες αυτό : http://mashable.com/2013/04/04/chrome-blink/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το «γρηγορότερος» όμως, ούτε σχετικό είναι, ούτε υποκειμενικό. Είναι ορατό, απτό γεγονός, τουλάχιστον όπως το είδα εγώ πριν από λίγο καιρό με τα ίδια μου τα μάτια:

 

 

σταματησα να διαβαζω εκει.

 

Ο crhome δεν δουλεύει πλέον σε Webkit αλλά σε Blink !!

Δες αυτό : http://mashable.com/2013/04/04/chrome-blink/

 

η αλλαγη θα γινει στην εκδοση 28, η 27 ειναι ακομη με την webkit engine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξ... ποσοστό επιτυχίας 0.5% στα αγγλικά και 0 στα ελληνικά

 

το android τα καταφέρνει μια χαρά εδώ και πάνω από ένα χρόνο, πως τα κατάφεραν

 

ps: θέλω να αρχίσω καμπάνια ενάντια στη google αλλά νομίζω ότι είναι ήδη αργά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...