Προς το περιεχόμενο

Πόσο θα χρεώνατε?


atseros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ένα custom eshop,με 5 κατηγορίες προϊόντων και κάποιες υποκατηγορίες σε αυτά.

Το συγκεκριμένο θα πουλάει μπλουζάκια κυρίως και θα μπορείς να συνυδάζεις στάμπες με είδος μπλούζας και να βλέπεις το τελικό αποτέλεσμα...Εννοείται με επιλογή χρώματος,μεγέθους κτλ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη κουβέντα.

Ο κόσμος βλέπει eshop με 400 ευρώ και νομίζει ότι θα το κάνει τσάμπα. Ο ΟΤΕ βγαίνει με διαφήμιση τηλεόραση και σου λέει κάντο δωρεάν από την πλατφόρμα μου. Όλα αυτά κάνουν τον άλλο να νομίζει ότι θα βγάλει ποιοτική δουλειά με 500 ευρώ..

 

Πέρα από το πόσο θα χρέωνε κάποιος, ΕΣΥ έχεις φτιάξει κάποιο eshop να δεις τί σημαίνει? Έχεις παίξει με κάποιες πλατφόρμες να δεις τα υπέρ και τα κατά, και να δεις ποιά ταιριάζει στο είδος πελάτη που θέλεις? Όταν λες custom eshop τί εννοείς? Πλατφόρμα ΔΙΚΗ ΣΟΥ απτην αρχή χωρίς να πατήσεις σε μία υπάρχουσα??? 

 

Ασχέτως με το πόσα προϊόντα θα έχει μέσα, έχει σημασία και τί είδους προιον, τί σχετικές επιλογές χρειάζονται γιατί αυτά θα πρέπει να τα ρυθμίσεις εσύ για πρώτη φορά. Πχ τα μπλουζάκια που λες, πώς ακριβώς σκέφτεσαι να το κάνει το να συνδιάζεις στάμπες με είδος μπλούζας και επιλογή χρώματος? Έχεις βρει κάποια πλατφόρμα που να κάνει ακριβώς αυτό που θες, ή θα προσπαθήσεις να το φτιάξεις μόνος σου το συγκεκριμένο module? 

 

Επίσης, η πληρωμή πώς θα γίνεται? Με Paypal + τραπεζική κατάθεση μόνο? Αν βάλεις και πιστωτική/χρεωστική κάρτα, θα πρέπει να φτιάξεις το αντίστοιχο module που να συνδέεται με την τράπεζα. Με επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα, troubleshooting, κλπ. Άρα δεν θα φτιάξεις, θα αγοράσεις έτοιμο module, γιατί απλά παίζει αμέσως. Το πόσο κοστίζει το module αυτό είναι ένα θέμα, πχ μπορεί να κάνει 50 ευρώ (εκεί περίπου πάνε). 

 

Να ξέρεις επίσης ότι η Eurobank πχ κάνει περίπου 1 μήνα να σε ετοιμάσει απτη στιγμή που έχεις δώσει τα χαρτιά, και έχεις ΗΔΗ έστω ένα working demo του site. 

 

Επίσης τί design θα έχει το eshop? Ποιός θα το φτιάξει? Πολλές πλατφόρμες έχουν έτοιμα τα οποία αγοράζεις, οπότε βάλε +50 το design (και τις όποιες παραμετροποιήσεις χρειαστεί που θα κάνεις εσύ). Άλλη πλατφόρμα πχ Opencart έχει σχετικά οικονομικά template, άλλη (πχ cscart) έχει άθλια εμφανισιακά αλλά και ακριβά. Το OpenCart είναι opensource αλλά θέλει παραμετροποίηση, το csCart κάνει 250 ευρώ αλλά σετάρεται σε 10 λεπτά χωρίς να αγγίξεις ούτε γραμμή κώδικα. Αλλά εκτός του ότι τα templates του είναι άθλια, είναι και ακριβά. 

 

Στατιστικά θέλει ο πελάτης? Τί είδους? Ενημέρωση θέλει μόνο με email, ή θέλει και SMS, είτε για τον business owner είτε για τον πελάτη? 

 

Πριν λοιπόν πεις μία τιμή στον πελάτη σου, πρέπει να έχεις ΑΚΡΙΒΗ specs του τί θέλει. Αλλιώς θα τα βρεις μπροστά σου, όταν σου πει πχ αυτός εεεεεε, βάλε μου να πληρώνει με πιστωτική και εσύ πρέπει να κάτσεις να εφεύρεις τον τροχό. Αλλιώς του λες τόσο κάνει το module, το αγοράζουμε. Και το design το αγοράζει. Αλλά πρέπει να του πεις απτην αρχή τί θα κοστίσει, ή τί επιλογές έχει.

 

 

Επειδή όπως κατάλαβες ασχολούμαι (δεν είμαι προγραμματιστής), αν σε ενδιαφέρει στείλε μου ΡΜ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες, ώστε ούτε να σε πιάσει κορόιδο (φαντάζομαι είσαι προγραμματιστής) αλλά ούτε και να τον τρομάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βοήθησα και μέσω ΡΜ! 

Στατιστικά εννοούσα στατιστικά αγορών/παραγγελιών, με graphs κλπ. 

Είναι χρήσιμα ώστε να βλέπει ο άλλος πότε έχει πχ μικρότερο όγκο αγορών, ώστε να βάλει ενδεχομένως κάποιο promotion τότε πχ -10% σε όλες τις αγορές κάθε Δευτέρα.. Ένα γράφημα αυτό του το δείχνει πανεύκολα (και του δείχνει επίσης την επόμενη βδομάδα της καμπάνιας πόσο καλύτερα πήγε! ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βοήθησα και μέσω ΡΜ! 

Στατιστικά εννοούσα στατιστικά αγορών/παραγγελιών, με graphs κλπ. 

Είναι χρήσιμα ώστε να βλέπει ο άλλος πότε έχει πχ μικρότερο όγκο αγορών, ώστε να βάλει ενδεχομένως κάποιο promotion τότε πχ -10% σε όλες τις αγορές κάθε Δευτέρα.. Ένα γράφημα αυτό του το δείχνει πανεύκολα (και του δείχνει επίσης την επόμενη βδομάδα της καμπάνιας πόσο καλύτερα πήγε! ;) )

 

δε ζήτησε κάτι τέτοιο αλλά τώρα που το αναφέρεις είναι καλή ιδέα...

ούτως ή άλλως ζητάει "παππάδες", αυτό θα είναι το λιγότερο...

6-7 γλώσσες,live chat support...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα είναι custom e-shop, με διαχειριστικό, δεν σε ενδιαφέρει το πλήθος των κατηγοριών και υποκατηγοριών μιας και θα είναι δυναμικό.

 

Του πουλάς έτσι και του άλλου ότι φίλε μου βάλε όσες κατηγορίες θες και υποκατηγορίες και όσα προϊόντα θες.

 

Θα χρειαστείς και γραφίστα φαντάζομαι...

 

Εγώ προσωπικά θα ξεκίναγα από τα 1.500 ευρώ την τιμή + ότι άλλο μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το hijack

αλλα αν θελεις να δεχεσαι ολες τις πιστωτικες, απ'ολο τον κοσμο, τοτε θα ασχοληθεις με τις ελληνικες τραπεζες και τα plugin τους?

 

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

sorry για το hijack

αλλα αν θελεις να δεχεσαι ολες τις πιστωτικες, απ'ολο τον κοσμο, τοτε θα ασχοληθεις με τις ελληνικες τραπεζες και τα plugin τους?

 

 

thanks

 

Αν οι τραπεζικοί λογαριασμοί της επιχείρησης βρίσκονται σε ελληνική τράπεζα(-ες), τότε πώς θα γίνει διαφορετικά...;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αν οι τραπεζικοί λογαριασμοί της επιχείρησης βρίσκονται σε ελληνική τράπεζα(-ες), τότε πώς θα γίνει διαφορετικά...;

 

 

 

αα

ευτυχως που δεν ειμαι ελλαδα

 

thanks

 

edit

 

γιαυτο μιλαγα

 

http://www.1shoppingcart.com/payment-processing/international-payment-processing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα custom eshop,με 5 κατηγορίες προϊόντων και κάποιες υποκατηγορίες σε αυτά.

Το συγκεκριμένο θα πουλάει μπλουζάκια κυρίως και θα μπορείς να συνυδάζεις στάμπες με είδος μπλούζας και να βλέπεις το τελικό αποτέλεσμα...Εννοείται με επιλογή χρώματος,μεγέθους κτλ..

 

Εξαρτάται τίς απαιτήσεις.

 

Ως παράδειγμα την δική μου εταιρία που έχω εδώ Αγγλία (ανεξάρτητα της κύριας εργασίας/εταιρίας που δουλεύω) επειδή δεν έχει κανένα πλάνο, θα σε χρέωνα (όπως και κάνω) £200+ΦΠΑ για κάθε μέρα που θα κάτσουμε μαζί να το αναλύσουμε, γράφωντας τα specs και story-points. 

 

Και μετά θα σου πω ακριβώς πόσο χρόνο χρειάζεται για να γίνει και το κόστος του προγραμματισμού, εγκατάστασης, εκπαίδευσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...