Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα άλλα που σου πρότειναν είναι απολύτως αθόρυβα. Εγώ θα πήγαινα στο Evga Supernova 550W G2 είτε στο 650W γιατί έχει αποδειχθεί άριστο τροφοδοτικό γιατί το έχουμε αγοράσει πολλά μέλη του φόρουμ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το Corsair δεν είναι καλό. Πάντως είτε το ένα πάρεις είτε το άλλο, και τα δύο είναι πολύ ποιοτικά τροφοδοτικά, με 7 χρόνια εγγύηση και αθόρυβα αφού έχουν zero rpm mode, δηλαδή μέχρι κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία ο ανεμιστήρας δε γυρίζει. Για το Evga είναι 45 βαθμοί Κελσίου είτε 20% του συνολικού load, ενώ στο Corsair ξεκινάει μετά τα 225W (για το 550αρι, λογικά για τα μεγαλύτερα μοντέλα θα είναι περισσότερο).

Επεξ/σία από Physiciant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!! Θέλω να αναβαθμίσω το PSU σε ένα SFF το οποίο φοράει ένα TFX 230W. Επειδή αυτά που βρίσκω είναι αρκετά μικρά και δυσανάλογα ακριβά, έχετε κάτι άλλο υπ'όψιν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!! Θέλω να αναβαθμίσω το PSU σε ένα SFF το οποίο φοράει ένα TFX 230W. Επειδή αυτά που βρίσκω είναι αρκετά μικρά και δυσανάλογα ακριβά, έχετε κάτι άλλο υπ'όψιν;

Κάτι τέτοιο?https://www.skroutz.gr/s/4472175/Be-Quiet-TFX-Power-2-300W-Bronze.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Αλλά μόνο 300w? 

Kαλησπέρα φίλε Κώστα.

Σε TFX δεν βγάζουν οι εταιρείες ''βαρβάτα'' τροφοδοτικά,για ευνόητους λόγους,εσύ τι ακριβώς θέλεις να τροφοδοτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία θέλω να δώσω λίγο "αέρα" στο psu ώστε να μπορέσω να βάλω μια κάρτα γραφικών. Τα 230W είναι πολύ οριακά και πολλές φορές δεν είναι καν τόσα. Βέβαια δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάρτα, αφού δεν ξέρω ακόμα πόσο περιθώριο θα έχω. Το μηχάνημα έχει πάνω έναν μηχανικό, έναν ssd, 2 DDR3 που λογικά θα γίνουν 4, ένα DVD-R και τον 4570.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία θέλω να δώσω λίγο "αέρα" στο psu ώστε να μπορέσω να βάλω μια κάρτα γραφικών. Τα 230W είναι πολύ οριακά και πολλές φορές δεν είναι καν τόσα. Βέβαια δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάρτα, αφού δεν ξέρω ακόμα πόσο περιθώριο θα έχω. Το μηχάνημα έχει πάνω έναν μηχανικό, έναν ssd, 2 DDR3 που λογικά θα γίνουν 4, ένα DVD-R και τον 4570.

Αφού δούλευε με 230 με Αυτό το 300αρι θα είναι μια χαρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα,άρα λογικά θα κοιτάς για low profile κάρτα και η πιο ισχυρή απ΄όσο γνωρίζω είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/5579810/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-LP-GV-N75TOC-2GL.html , τότε παίζει και να μην έχεις πρόβλημα με το υπάρχον αν είναι μάρκα της ''προκοπής'',

Και να μη λέω και λόγια στον αέρα,ποιό κουτί έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δούλευε με 230 με Αυτό το 300αρι θα είναι μια χαρα

Τώρα είδα ότι θες και κάρτα. Βάλε Αυτό που είναι χρυσόhttps://www.skroutz.gr/s/4472107/Be-Quiet-TFX-Power-2-300W-Gold.html με μια μικρή κάρτα πιστεύω θα είσαι καλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα,άρα λογικά θα κοιτάς για low profile κάρτα και η πιο ισχυρή απ΄όσο γνωρίζω είναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/5579810/Gigabyte-GeForce-GTX750-Ti-2GB-LP-GV-N75TOC-2GL.html , τότε παίζει και να μην έχεις πρόβλημα με το υπάρχον αν είναι μάρκα της ''προκοπής'',

Και να μη λέω και λόγια στον αέρα,ποιό κουτί έχεις;

 

Lenovo M93P. Η 750 ti καλή είναι, αλλά recommended έχει 400W, οπότε το εργοστασιακό δε φτάνει ούτε για καλημέρα!

 

EDIT:

LITEON to psu του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lenovo M93P. Η 750 ti καλή είναι, αλλά recommended έχει 400W, οπότε το εργοστασιακό δε φτάνει ούτε για καλημέρα!

 

EDIT:

LITEON to psu του.

Την κάρτα θα την βάλεις για παιχνίδια ή όχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου το ξαναπώ,αν το τροφοδοτικό είναι καλό ΕΓΩ θα την δοκίμαζα την εν λόγω κάρτα*.

 

* Η 750ti έχει μέγιστη κατανάλωση 60watt, πόσο μάλιστα η εν λόγω που είναι και lp,τώρα για τα ''προτεινόμενα'' watt που ανέφερες,καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς σου αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν έχουν όλα τα συστήματα τις ίδιες απαιτήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...