Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποτιθεται οτι το P2 εχει καλυτερο efficiency και θα κανει αποσβεση των χρηματων...Απλα ειμαι στο εξης δίλημμα.. Αναμεσα στο 650 G2 και το 750 G2 που η τιμη τους εξω ειναι +12€ περιπου προτιμω το 750αρι για τα +3 χρονια εγγυηση..Αναμεσα τωρα στο 750αρι G2 και το 650αρι P2 με διαφορα +10€ περιπου(δεν βαζω το 750αρι P2 γιατι η διαφορα ειναι κανα 45€) ποιο να προτιμησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υποτιθεται οτι το P2 εχει καλυτερο efficiency και θα κανει αποσβεση των χρηματων...Απλα ειμαι στο εξης δίλημμα.. Αναμεσα στο 650 G2 και το 750 G2 που η τιμη τους εξω ειναι +12€ περιπου προτιμω το 750αρι για τα +3 χρονια εγγυηση..Αναμεσα τωρα στο 750αρι G2 και το 650αρι P2 με διαφορα +10€ περιπου(δεν βαζω το 750αρι P2 γιατι η διαφορα ειναι κανα 45€) ποιο να προτιμησω?

Πολλα χρηματα δινεις παντως για τροφοδοτικο και δεν νομιζω να χρειαζονται(απο πλευρας Watt).Οχι μονο με τις καρτες που ανεφερες πιο πισω δεν θα χρειαστεις 650ρι,αλλα μη σου πω οτι και το 550ρι ειναι Overkill. Να στο πω πιο απλα ζητημα το συστημα σου να τρωνει 350-400ευρω και αυτο πιο πολυ επειδη εχεις κανει overclock,αλλιως ενα 350ρι θα ηταν υπεραρκετο.

 

Αυτο ειναι και το λαθος που κανει ο κοσμος σε γενικες γραμμες.Αγοραζει παρα πολυ μεγαλα τροφοδοτικα και καλα για το μελλον ενω στην πραξη οι νεωτερες καρτες δινουν εμφαση στην χαμηλοτερη καταναλωση.

 

Αν ειναι οντως να δωσεις τοσα χρηματα(γιατι και το 650 G2 overkill ειναι),προφανως και αξιζει περισσοτερο να πας στο P2 λογω Platinum.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 650αρι θα έπαιρνα εγώ αν ήταν ίδια τιμή, αλλά και το 750G2 μια χαρά θα είναι αφού είναι και φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά στο efficiency είναι αμελητέα, ειδικά σε φορτία χαμηλότερα από το 40% του wattage, όπου θα βρίσκεται το pc σου το περισσότερο χρόνο.

 

Η λογική του να πας σε platinum για μένα έχει έννοια μόνο και μόνο επειδή τα Platinum τροφοδοτικά δεν είναι ακόμα mainstream και οι εταιρείες βάζουν καλύτερα υλικά (και νεώτερη τεχνογνωσία) για να την πετύχουν. Τα golden όπως και να το κάνουμε, είναι πλέον mainstream, εξού και το ότι τα βρίσκεις σε πολύ χαμηλότερες τιμές σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν που ήταν απλησίαστα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λετε οτι με τις συγχρονες κάρτες(470-480-1060) max ειναι τα 550W? Το 750αρι θα εχει νοημα ας πουμε με 2X 1070 ή με παλαιότερες του στυλ 2X 290? Το 550αρι G2 ειναι -20€ απο το 750αρι και με -3 χρονια εγγυηση ομως οποτε για αυτο δεν το σκεφτομαι..Για cpu που λετε τον εχω με 1.16 οποτε δεν νομιζω να θεωρειται O/C αντε να παει μεχρι 1.20 το ανωτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λετε οτι με τις συγχρονες κάρτες(470-480-1060) max ειναι τα 550W? Το 750αρι θα εχει νοημα ας πουμε με 2X 1070 ή με παλαιότερες του στυλ 2X 290? 

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ψαχνω ενα φτηνω 600 αρι τροφοδοτικο γ να τροφοδοτισω εναν ι3 6100 και αργοτερα μια απο της νεες καρτες γραφικων εχετε καποιο να μ πρωτινεται ?  fulgore sheogorath το ποσο π διαθετω ειναι μεχρι 65 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε evga δεν εχουμε κατι physiciant

 

Το xfx πολυ καλη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου καηκε προσφατα ενα tagan 480 το οποιο το ειχα πανω απο δεκαετια. 

Δεν ξερω αν καηκε και κατι αλλο ακομη

Ισως χρειαστει να παω σε ενα συστημα με i5 και μια καρτα gtx 750 αν δεν εχει καει κι αυτη

Σε τι watt τροφοδοτικο πρεπει να κοιταω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου καηκε προσφατα ενα tagan 480 το οποιο το ειχα πανω απο δεκαετια. 

Δεν ξερω αν καηκε και κατι αλλο ακομη

Ισως χρειαστει να παω σε ενα συστημα με i5 και μια καρτα gtx 750 αν δεν εχει καει κι αυτη

Σε τι watt τροφοδοτικο πρεπει να κοιταω?

550-600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...