Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασιες σε Corsair 400R.


Zapee995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα! Το συστημα μου αποτελειται απο τα εξης:

 

 

Corsair 400R 

 

Sabertooth 990fx R2.0

 

FX 8350 (stock)

 

Silver Arrow Extreme

 

2x4 gb xms3 

 

2x7970 (Vapor-x GHZ + Gigabyte OC)

 

SSD Kingston V200 (120gb)

 

Corsair TX750M

 

 

Οσο ημουν στο χωριο, με μια καρτα και με το chiftec τροφοδοτικο (550watt) η θερμοκρασια του cpu ηταν 32-34 idle και της gpu (δοκιμασα και τις δυο) 32-35. Τωρα ηρθα Λαρισα και εβαλα το Tx750m και εκανα crossfire. Οι θερμοκρασιες ανεβηκαν αρκετα εχοντας 39-42 στον cpu και 40-44 στη gpu. Σε gaming ο cpu εφτανε 54 και η gpu 74. 

Τωρα εβγαλα τη δευτερη καρτα και κοιταω τις θερμοκρασιες παλι και βλεπω οτι κατεβηκαν λιγο εχοντας 36-37 στον cpu και 38-39 στη gpu. Προφανως εδω στη Λαρισα εχει περισσοτερη ζεστη απότι στο χωριο αλλα εχω αρκετες αποριες. 

 

Μηπως το κουτι δεν ενδείκνυται για Crossfire? Μηπως το τροφοδοτικο δεν επαρκει για ολο το συστμα?? Ή οι θερμοκρασιες και πριν με crossfire αλλα και τωρα ειναι φυσιολογικες για τετοια εποχη?

 

Στο σπιτι δεν υπαρχει aircool και γενικα ειμαι ζεστος ανθρωπος (μπουαχαχαχαχαχα).

 

Τα φωτα σας!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτι το μεγάλο μέγεθος της silver arrow, κάτι και το cf απο 7970, τίγκαρε το καημένο το 400r!

Για να έχεις καλές θερμοκρασίες σε αυτό το κουτί εκτός απο καλό cable management, θα πρέπει να έχεις 1 fan μπροστά (In), ένα πίσω (out)και σίγουρα ένα πλάγια (in) και έναν πάνω (ουτ)

Το tx750w θα την παλέψει αλλά θα σε συμβούλευα να μην το ζορίσεις επιπλέον με overclock στις κάρτες ή στον επεξεργαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστα εχει 2 in και πισω ενα out. Επισης εχω προσθεσει εναν στο πατο για in και ενα στο πλαι out. Οποτε θα δοκιμασω παλι crossfire με  2 μπροστα, ενα στο ματο και εναν στο πλαι ολους για input και 2 πανω (αν χωρεσουν 2) και πισω για exhaust. Για να δουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε παραξενεύει που ανέβηκαν οι θερμοκρασίες. Οι vapor x είναι γκουμούτσες :D(και εγώ vapor x 7950 έχω γι΄αυτό το λέω. Και οπως είπε και ο trek μην τις κάνεις οc. H sapphire προτείνει 850 watt τροφοδοτικό σε 2 vapor x 7970 αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε διάφορα set-up για να δεις ποιό έχει καλύτερα αποτελέσματα. Πάντως να έχεις στο μυαλό σου τον χρυσό κανόνα: Όσο αέρα βάζεις, λίγο περισότερο βγάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα. Σκεφτομαι να αλλαξω τη θεση και να βαλω απο πανω τη gigabyte και απο κατω τη vapor x μηπως δω κατι καλυτερο λογω των τριων ανεμηστηρων της gigabyte. Επειδη ομως μετα η vapor x θα ερθει πιο κοντα στο τροφοδοτικο (επειδη ειναι και πιο χοντρη στο πλαι απ'οτι η gigabyte) μηπως θα ηταν καλυτερα να βαλω το τροφοδοτικο να τραβαει απο το κουτι ή να το αφησω να τραβαει απο το πατωμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εβαλα για exhaust εναν 14αρη enermax. Προς το παρον ο cpu τα παει καλυτερα με το crossfire (εβαλα απο πανω τη gigabyte και απο κατω τη vapor-x) οπως επισης και η gpu. 

 

Btw, ποιο προγραμμα μπορει να κανει monitor τις θερμοκρασιες και των δυο gpu την ωρα που παιζω?? Το Msi AB δειχνει και στις δυο το usage αλλα μονο στη πρωτη το Temp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι θερμοκρασίες σου δεδομένης της εξωτερικής θερμοκρασίας είναι μια χαρά.. 

Το airflow σου χάλασε με το cross .. εχω το 500R που έχει πλαγιανό ανεμιστήρι.. το 400 δεν έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχε, εβαλα. Εβαλα εναν 12 αρι να βαζει αερα περιπου στο κεντρο των 2 καρτων και αλλον ενα ακριβως απο πανω (στο πλαι) 14αρη να βγαζει ο οποιος πιανει και λιγο απο τη ψυκτρα του επεξεργαστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστα εχει 2 in και πισω ενα out. Επισης εχω προσθεσει εναν στο πατο για in και ενα στο πλαι out. Οποτε θα δοκιμασω παλι crossfire με  2 μπροστα, ενα στο ματο και εναν στο πλαι ολους για input και 2 πανω (αν χωρεσουν 2) και πισω για exhaust. Για να δουμε....

Τον πλαϊνό γύρνα τον να βάζει αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο να βαζουν? Ή να αφησω τον 12αρη input στο πλαι και να βαλω τον 14αρη exhaust απο πανω?? (που για να μπει απο πανω πρεπει να κανω ολοκληρο αθλο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι φασαρία να αλλάζεις τα fans εγώ δε βλέπω λόγο να το κάνεις εκτός και αν θες να ψαχτείς.Τις θερμοκρασίες σου και τώρα εγώ καλές τις βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη υπαρχει βελτιωση. Ορεξη για ψαξιμο υπαρχει που και που. Προς το παρον το αφησα ετσι. Θερμοκρασια δωματιου πρεπει να ειναι το μεσημερι πανω απο 25 βαθμοι. Οποτε υπομονη, εγω τη βγαζω καθαρη με μπυρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...