Προς το περιεχόμενο

Prey Project - Ανεύρεση Κλεμμένου Laptop


Lady In Black

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους :)

 

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με το συγκεκριμένο προγραμματάκι.

http://preyproject.com/

 

Καθότι δεν το'χω και πολύ με τα pcs, μόλις πρόσφατα πληροφορήθηκα για την ύπαρξή του και μου κίνησε την περιέργεια και τη θέληση να το εγκαταστήσω στο λάπτοπ μου.

Έψαξα πληροφορίες, reviews και γνώμες χρηστών μέσω google κι ως επί το πλείστον αυτά που διάβασα ήταν θετικά.

Το χρησιμοποιεί κανείς από εδώ?

Με την ασφάλεια των δεδομένων μου στο laptop τι γίνεται? Γιατί πραγματοποιώ και πληρωμές μέσω ίντερνετ και δεν θέλω να έχω παρατράγουδα... Μπορεί να λέω βλακεία τώρα αλλά, όπως προείπα, είμαι μία μέση χρήστης χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις.

Θα μου προτείνατε εν τέλει να εγκαταστήσω το συγκεκριμένο προγραμματάκι?

Υπάρχει κάποιο άλλο ανάλογο δοκιμασμένο από μέρους σας και δωρεάν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξερω το προγραμμα και ουτε εψαξα να δω πως λειτουργει ακριβως...

 

ΑΛΛΑ ποσοι απο αυτους που "βουτανε" laptop τα θετουν σε λειτουργια; φανταζομαι οτι για να "δουλεψει" το προγραμμα θα πρεπει να φορτωσουν τα Windows...και ολοι εχουμε κωδικο (ευκολο ή δυσκολο δεν εχει σημασια...) στο laptop οποτε καποιος του "επαγγελματος" δεν κανει καν τον κοπο...αν ειναι περιεργος για φωτογραφιες/βιντεο ή οτιδηποτε αλλο θα βγαλει τον σκληρο και θα τον κανει εξωτερικο ωστε να δει πολυ ευκολα τι περιεχει (μονο με κρυπτογραφηση μπορει να ειναι ασφαλη -ως ενα βαθμο- τα αρχεια...) και μετα κατευθειαν format για να το πουλησει χωρις να φαινεται κλεμμενο...

 

Ασε που πρεπει να βρει και "ελευθερο" wi-fi ωστε να στειλει το στιγμα...

 

Προσωπικα το βρισκω αδιαφορο (μην πω αχρηστο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, πρέπει να φορτώσει το os και αν δεν συνδεθεί ο ίδιος ο κλέφτης, το πρόγραμμα, λέει, θα ψάξει να βρει μόνο του ένα δίκτυο ελεύθερο για να συνδεθεί και να σου στείλει ειδοποίηση για να σου δώσει το στίγμα του λάπτοπ.

Προσωπικά δεν έχω κωδικό στα windows, οπότε εάν ποτέ μου τύχει να μου το κλέψουν, θα μπορέσει αυτός ο κάποιος να μπει κανονικά και να χρησιμοποιήσει το λάπτοπ...

Το θέμα είναι, όπως σωστά λες, να μην πέσεις σε κανέναν που θα του κόβει έστω λίγο ώστε να σκεφτεί να κάνει κατευθείαν ένα φορμάτ (οπότε πάει και το προγραμματάκι). Υπάρχουν όμως και στόκοι που ούτε καν θα το σκεφτούν ίσως...

Τέλος πάντων, όπως και να'χει σ'ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το κανεις εγκατασταση, σου προτεινει να ενεργοποιησεις και το guest account για αυτο ακριβως τον λογο.
Για να μπορεσει να μπει εστω προχειρα ο κλεφτης και αν μπει σε καποιο wifi να τον εντοπισεις.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κανει κακο να το εγκαταστησεις μπας και πεσεις στην περιπτωση του "χαζου κλεφτη".

Προσωπικα το θεωρω essential προγραμμα ειδικα για αυτους που εχουν laptop/tablet.

Εδω και μια ιστορια με το Prey, επεσε σε περιπτωση βεβαια, αλλα την δουλεια του την εκανε.

Στην τελικη εχεις λιγες παραπανω πιθανοτητες να το βρεις, δεν βρισκω το κακο σ'αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το είδα που το πρότεινε κι αυτό και σκεφτόμουν να το κάνω έτσι για δόλωμα στους ''χαζούς'' κλέφτες...

Σ'ευχαριστώ πολύ κι εσένα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...