Προς το περιεχόμενο

Αγορά κουτιού


GiannisWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα λεφτά αυτά το 200r είναι μονόδρομος

 

 

Καθόλου μονόδρομος, μη λέμε τα ίδια συνεχώς. Οι εμμονές δε κάνουν καλό. 

 

Δε γίνεται, να αρέσει σε όλους το 200R. Με το ζόρι να γίνουν όλοι ''Κουρσάροι''???

 

Το 200R πωλείται από 56 έως και 70€ (αυτές είναι οι λογικές τιμές, υπάρχουν  και τα παράλογα της ελληνικής πραγματικότητας δυστυχώς). Μέσα σε αυτό το εύρος κινούνται και αρκετά άλλα καλά κουτιά εξίσου αξιόλογα. Μη τα ισοπεδώνετε όλα.

 

Η αισθητική του καθενός παίζει τεράστιο ρόλο σε τέτοιου είδους αγορά. Εννοείται όμως, πως συμφωνώ όσον αφορά τη πληρότητα ή μη των λειτουργικών χαρακτηριστικών του κουτιού και τις ''κακοτοπιές'' τυχόν ελαττωμάτων του. Σε κάποια σημεία θα γίνουν, έτσι κι αλλιώς, οι απαραίτητες υποχωρήσεις. Έτσι πάει το πράμα.

 

* Για την ιστορία, τα φθηνά Thermaltake κι εγώ δεν τα προτείνω.  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φίλε giokou καταρχήν ούτε και εμένα μ αρέσει εμφανισιακά.....

κατα δεύτερον σε παρακαλώ να διαβάζεις προσεκτικά...το εύρος τιμής του είναι γύρω στα 50e εσύ άνοιξες το εύρος μέχρι 70e....συγκεκριμένα απο 56e-70e... αν ήθελε ν ανέβει στα 70e που βάζεις το όριο θα του προτείναμε ανάλογο κουτάκι...τα μαγαζιά που υπάρχει στα 56e είναι πολύ γνωστά και προσβάσιμα σχεδόν σε όλους ,τουλάχιστον σ αυτούς που μένουν Αθήνα και σ αυτούς που μένουν επαρχία νομίζω ένα απο τα τρία έχει δωρεάν μεταφορικά(μάλλον το you,διορθώστε με αν κάνω λάθος)...

 

στο εύρος τιμής που κοιτάει παίζουν για εμένα τρία κουτιά(Zalman Z5,Enermax Ostrog,Corsair 200r) είχα το Enermax και ο κολλητός πήρε το 200r στο λέω δεν έχουν καμιά σχέση.....το 200r είναι πολύ ανώτερο και με δύο προεγκαταστημένους fans....

 

ΥΓ. ειμαι κάτοχος fractal design arc midi και όχι "κουρσάρου"....

ΥΓ2. δεν είδα να προτείνεις κάποιο κουτί.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει έχεις δίκιο, όσον αφορά το εύρος που εγώ έθεσα στο post μου. Όμως, δεν επικεντρώθηκα εκεί. Λέξεις τύπου ''μονόδρομος'' σε τέτοιου είδους αγορές, που ενέχουν μεγάλη υποκειμενικότητα λόγω προσωπικής αισθητικής'', σε μένα φαντάζουν αστείες.  Εκεί επικεντρώθηκα περισσότερο.

 

Κουτιά ήδη προτάθηκαν 2-3 αξιόλογα στο budget του ενδιαφερόμενου, γι' αυτό και δεν πρότεινα.

 

Ξεχνάτε να λάβετε υπ' όψιν τις ανάγκες του εκάστοτε ενδιαφερόμενου και προτείνετε σύμφωνα με τις δικές σας. Το βλέπω συνεχώς κι όταν το κρίνω σκόπιμο, το σχολιάζω, όπως κι εδώ.

 

Το post σου ήταν η αφορμή για να γράψω, όσα έγραψα στο προηγούμενο post μου. Δεν απευθύνονταν όλα σε σένα κατ' ανάγκη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ σίγουρα καλύτερα απο εμένα ξέρεις οτι οταν ο ts δίνει τόσο περιορισμένες πληροφορίες σχετικά με την αισθητική του και τις ανάγκες του δυστηχώς ή ευτυχώς του προτείνουμε σύνφωνα με τα δικά μας γούστα για αυτό άλλωστε και ζητάει τις γνώμες μας...επειδή έχω προσωπική εμπειρία απο το συγκεκριμένο κουτί εσωτερικά βάζει κάτω ακριβότερα κουτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα πάω για corsair 200r παρόλο που το e-shop  έχει προσφορά το 300r προσφορά στα 78 ευρό αν δεν κάνω λάθος.. Λόγο οικονομικής κρίσης όμως το πόσο είναι περιορισμένο.Επίσης το corsair 200r  έχει 2 fans πάνω του , ξέρει κανείς τι fans φοράει ? Επίσης από μπροστά επειδή το βλέπω λίγο "κλείστο" θα παίρνει αέρα ? Θα έχω καλό air flow για να έχω και μια καλή πτώση θερμοκρασίας ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το αγοράσεις διάβασε αυτό να δεις αν το κουτί σου κάνει

http://www.thelab.gr/cases-reviews/corsair-carbide-series-200r-o-veniamin-tis-116551.html

και να σου λυθούν και οι απορίες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα χτες, πολύ καλό review επίσης, θέλω να κοιτάξω και τις διαστάσεις αν είναι όλα οκ γιατί λογικά θα το πάρω απο you.gr.Έχεις αναφέρει στο review πρόβλημα με την θερμοκρασία των σκληρών.Θα έχω μεγάλο πρόβλημα ? Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο θα 
τραβάει" αέρα απο μπροστά που παίρνει από τις πλάγιες τρύπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά αναπνέει το κουτί απο μπροστά άλλα έχε υπόψιν σου και αυτό εδώ

 

Το Carbide 200R πόνεσε στο σημείο που περιμέναμε. Είχε αυξημένες θερμοκρασίες μόνο στους σκληρούς δίσκους.
Σε αυτό το σημείο να σημειώσουμε ότι οι μετρήσεις ξανάγιναν με την προσθήκη ενός ακόμα ανεμιστήρα στη πρόσοψη. Οι τιμές έπεσαν στους σκληρούς κατά 3 βαθμούς και μάλιστα παρατηρήθηκε και πτώση σε VGA και CPU κατά έναν βαθμό. Αυτό βέβαια σαν tip για μελλοντική σας αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό είναι γιατί δεν βαράει ο αέρας πάνω στον δίσκο.

 

http://techreport.com/r.x/corsair-200r-antec-302/200R-assembled-left.jpg

 

Πάντως εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το 200R.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα απλά αν μπει ο ανεμιστήρας ο μαμα κάτω η ροή επηρεάζεται απο το cage δίσκων. Και η κάρτα γραφικών και ο επεξεργαστής ίσως αντιδράσουν "περίεργα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεσαι το φαν κατω ...

το πανω βαλτο για εξαγωγη και το δευτερο που θες να βαλεις βαλτο στην κενη θεη της προσοψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πλάγια δεν θα υπάρχει κανένα ? Ουσιαστικά που να έχω ακριβώς για το καλύτερο air flow ? 

 

Μπροστά να βάζουν αέρα και πίσω, πάνω να βγάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...