Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Επιστροφή του Start button καθώς και νέα χαρακτηριστικά στα Windows 8.1


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το παιδακια στο χαβαλεδιαρικο ηταν αλλα εδω μεσα τελικα δεν σηκωνει κ πολλα πολλα

Τουλάχιστον δεν φαίνεται ότι έκανες χαβαλέ. Ούτε κάτι αστείο χρησιμοποίησες, ούτε κάποιο emotion.

Τέλος πάντων, εγώ ρώτησα. Αφού το διευκρίνισες δεν υπάρχει κάποιο θέμα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε odyss3us ακόμα με τον "άλλο" λογαριασμό απαντάς; Θα μπερδευτείς βρε παιδί μου με τόση ετεροπροσωπία. :P

 

μιστερ κλουζω μη φας,  εχουμε γλαροσουπα

 

 

Μα θέλει και ρώτημα; Ολοι οι άλλοι! *

 

*εκτός από εμάς τους άντρες τους σωστούς που γουστάρουμε τα win8/ubuntu, το iphone/samsung, το ps3/xbox, τον Ολυμπιακό/Παναθηναικό και τα σπανακοπιτάκια. Οι άλλοι είναι απλώς λάθος και δεν σταματάμε να τους ταμπελιάζουμε οπισθοδρομικούς και άσχετους. Fanboys FTW!

 

ωστε προλαβαν τα 8 και εγιναν και θρησκεια ε; μα τοση επιτυχια?

 

 

Είπαμε, το metroui είναι shell. Ενάφ ιζ ενάφ, υπάρχουν και τα ΙΕΚ Κοντολέφα για όσους δεν σκαμπάζουν.. B)

 

κυριε μπαμπινιωτη λυπαμαι που δε μπηκατε στο πνευμα του ποστ και του θρεντ και χασατε την ουσια της συγκεκριμενης φρασης

 

κατι ειχα αναφερει για Vista Transformation pack,

αν παρατηρεις ολη η γκρινια στα θρεντ για τα 8 ειναι για ενα γαμοκουμπι και το αερο θημ

 

εκει αρχιζει και τελειωνει ολη η επιχειρηματολογια των εμπειρων, ανοιχτομυαλων  ειδημονων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λέει και ένας αλλοδαπός

Start button: Yes Start Menu: No

Το μόνο πρόβλημα είναι αν το classic shell (start8 κτλ) που δουλεύουμε σήμερα και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και μας κάνουν την δουλειά θα μπορούν να τρέχουν μονα τους (να βλέπουμε ένα start button) ή θα είναι δίπλα στο ms start button και αυτό του classic shell.

 

Με αυτά και με αυτά νομίζω η MS έβαλε το start button (αλλά όχι start menu) εκεί απλά για να μας την σπάσει εμάς που έχουμε βρει λυση τόσο καιρό με την απλή (απλούστατη) εγκατάσταση του δωρεάν classic shell. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λέει και ένας αλλοδαπός

Start button: Yes Start Menu: No

Το μόνο πρόβλημα είναι αν το classic shell (start8 κτλ) που δουλεύουμε σήμερα και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και μας κάνουν την δουλειά θα μπορούν να τρέχουν μονα τους (να βλέπουμε ένα start button) ή θα είναι δίπλα στο ms start button και αυτό του classic shell.

 

Με αυτά και με αυτά νομίζω η MS έβαλε το start button (αλλά όχι start menu) εκεί απλά για να μας την σπάσει εμάς που έχουμε βρει λυση τόσο καιρό με την απλή (απλούστατη) εγκατάσταση του δωρεάν classic shell.

 

Εχω την εντιπωση οτι αυτα τα start menu,δουλευουν και στα windows7 και μ'αλλον αντικαθηστουν αυτο που εχει!

Αυτο που λες με ανησυχει και μενα,γιατι βολευτικα με το start8 που μου ανοιγει το mondern startmenu σε παράθυρο στο desktop και οχι fullscreen!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε συ didakos

Αλλα ποιο ΑΘΛΙΟ review δεν έχω ξαναδεί. Τι καθυστεριμένος είναι αυτός; WTF. Προσπαθεί με το ζόρι να γίνει αστείος..

 

Απλά να πώ και γώ την αποψή μου, τα windows 8 τα θεωρώ πάρα πολυ ωραία και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος (ο λγικός) ΔΕΝ γουστάρει το νέο άθλιο start και το Modern (o θεός να το κάνει) UI και αφού η MS μας αναγκάζει να αγοράζουμε win 8 καλά κάνουμε και γκρινιάζουμε που δεν  το θέλουμε. Είσαι πχ Αθηναίος και έρχεται ένας μάγκας δήμαρχος και στα κάνει όλα όπα (κλείνει δρόμους, ανοίγει κανάλια και πρέπει να πάρεις γόνδολα γιατί έτσι γουστάρει), και σου λέει αν δεν σου αρεσει να πάς στην Λάρισα να μείνεις. Τότε από τον εκβιασμό άλλος πάει (πχ mint με cinamon shell) ενώ άλλος λέει όχι δεν θα σου περάσει, θα αφήσεις την Αθήνα όπως ήτανε ή θα την κάνεις καλύτερη και να συμφωνώ και εγώ (μένει windows και την παλέυει με ότι έχει πχ classic shell).

Για τα windows 7 όλοι είπαμε καλά. Τα 8 δεν είναι. Βαρέθηκα να γράφω τα επιχειρήματά μου 

(modern UI my ΑΣ, κατάργηση drag n drop αφού όλες οι εφαρμογές είναι full screen, δεξί κλικ πάντα στην άκρη να κάνει χιλιόμετρα το ποντίκι, start να ψάχνεις σε στρέμματα εικονιδίων αυτό που θές δλδ ui τύπου friv.com για 4χρονα, κλείσιμο εφαρμογών για δύκολους λύτες αφού μέχρι και το Χ του πείραξε και άλλα πολλλλλααααα) 

 

Ναι (και) 8άρια έχω και τα δούλεψα όσο αντεξα στο κανονικό τους και είδα και tutorials μπας και τα αδικώ  αλλα.. μέχρι που έβαλα το classic shell ησύχασα.

 

το βιντεο από πάνω, τέλειο. Μια χαρά τα λέει.. Σωστός ο τύπος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος (ο λγικός) ΔΕΝ γουστάρει το νέο άθλιο start και το Modern (o θεός να το κάνει) UI και αφού η MS μας αναγκάζει να αγοράζουμε win 8 καλά κάνουμε και γκρινιάζουμε που δεν το θέλουμε. Είσαι πχ Αθηναίος και έρχεται ένας μάγκας δήμαρχος και στα κάνει όλα όπα (κλείνει δρόμους, ανοίγει κανάλια και πρέπει να πάρεις γόνδολα γιατί έτσι γουστάρει), και σου λέει αν δεν σου αρεσει να πάς στην Λάρισα να μείνεις. Τότε από τον εκβιασμό άλλος πάει (πχ mint με cinamon shell) ενώ άλλος λέει όχι δεν θα σου περάσει, θα αφήσεις την Αθήνα όπως ήτανε ή θα την κάνεις καλύτερη και να συμφωνώ και εγώ (μένει windows και την παλέυει με ότι έχει πχ classic shell).

Για τα windows 7 όλοι είπαμε καλά. Τα 8 δεν είναι. Βαρέθηκα να γράφω τα επιχειρήματά μου

(modern UI my ΑΣ, κατάργηση drag n drop αφού όλες οι εφαρμογές είναι full screen, δεξί κλικ πάντα στην άκρη να κάνει χιλιόμετρα το ποντίκι, start να ψάχνεις σε στρέμματα εικονιδίων αυτό που θές δλδ ui τύπου friv.com για 4χρονα, κλείσιμο εφαρμογών για δύκολους λύτες αφού μέχρι και το Χ του πείραξε και άλλα πολλλλλααααα)

 

Ναι (και) 8άρια έχω και τα δούλεψα όσο αντεξα στο κανονικό τους και είδα και tutorials μπας και τα αδικώ αλλα.. μέχρι που έβαλα το classic shell ησύχασα.

 

το βιντεο από πάνω, τέλειο. Μια χαρά τα λέει.. Σωστός ο τύπος..

 

Ενδιαφερουσα η αναφορα για τη περίπτωση σου!

Θα σε συμβούλευα να παρεις τηλεφωνο τη ms,γιατι κανονικα τα windows 8,έρχονται σε μας τους υπολοιπους κ με desktop ui και δε μας στερουν την δυνατοτητα του drag n drop!;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το video του didakos, αναφέρει κάποια πολύ σημαντικά θέματα αλλά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Πχ. το θέμα με το touchpad έχει βελτιωθεί με καινούργιους drivers της synaptics (το video είναι του 2012). Πάντως τις 4 σχεδιαστικές αποτυχίες τις έχουμε αναφέρει όλοι λίγο πολύ με δικά μας λόγια. Οσο και να κρυβόμαστε, η ms αποφάσισε (άλλη μια φορά) να γράψει τα standards στα παπάκια της και το πλήρωσε. Κι αυτή τη φορά δεν φωνάζουν οι τεχνοφρίκς αλλά οι dummy users, σ'αυτούς που αποκλειστικά απευθύνεται το metroui των win8 (sε κάποιες χώρες το λένε και fail καραμπινάτο). Η καλύτερη ατάκα του video ήταν το Microsoft Window . :P
 

 

μιστερ κλουζω μη φας,  εχουμε γλαροσουπα

 

...είπε αυτός που έχει 11/11 post σε 2 θέματα για windows 8, εντός των τελευταίων 10 ημερών, και μάλιστα, 2μιση χρόνια μετά την πρώτη εγγραφή. If it looks like a duck and quacks like a duck.. ξέρεις.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος (ο λγικός) ΔΕΝ γουστάρει το νέο άθλιο start και το Modern (o θεός να το κάνει) UI και αφού η MS μας αναγκάζει να αγοράζουμε win 8 καλά κάνουμε και γκρινιάζουμε που δεν  το θέλουμε. Είσαι πχ Αθηναίος και έρχεται ένας μάγκας δήμαρχος και στα κάνει όλα όπα (κλείνει δρόμους, ανοίγει κανάλια και πρέπει να πάρεις γόνδολα γιατί έτσι γουστάρει), και σου λέει αν δεν σου αρεσει να πάς στην Λάρισα να μείνεις. Τότε από τον εκβιασμό άλλος πάει (πχ mint με cinamon shell) ενώ άλλος λέει όχι δεν θα σου περάσει, θα αφήσεις την Αθήνα όπως ήτανε ή θα την κάνεις καλύτερη και να συμφωνώ και εγώ (μένει windows και την παλέυει με ότι έχει πχ classic shell).

Για τα windows 7 όλοι είπαμε καλά. Τα 8 δεν είναι. Βαρέθηκα να γράφω τα επιχειρήματά μου 

(modern UI my ΑΣ, κατάργηση drag n drop αφού όλες οι εφαρμογές είναι full screen, δεξί κλικ πάντα στην άκρη να κάνει χιλιόμετρα το ποντίκι, start να ψάχνεις σε στρέμματα εικονιδίων αυτό που θές δλδ ui τύπου friv.com για 4χρονα, κλείσιμο εφαρμογών για δύκολους λύτες αφού μέχρι και το Χ του πείραξε και άλλα πολλλλλααααα) 

 

Ναι (και) 8άρια έχω και τα δούλεψα όσο αντεξα στο κανονικό τους και είδα και tutorials μπας και τα αδικώ  αλλα.. μέχρι που έβαλα το classic shell ησύχασα.

 

το βιντεο από πάνω, τέλειο. Μια χαρά τα λέει.. Σωστός ο τύπος.. 

Τρελαίνομαι για παραδείγματα τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα. Χαχαχα... Πως κολλάνε η πνευματική ιδιοκτησία της ms, με τους δημόσιους δρόμους της Αθήνας... μυστήριο... :confused: :-)

Αλλα αφού όσοι θέλουμε metroui δεν είμαστε λογικοί, τι ψάχνω τώρα... :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα, το βασικότερο επιχείρημα υπέρ του metroUI είναι το "τι γκρινιάζεις, υπάρχει και το desktop!". Και το κυριότερο all-over επιχείρημα στην αντίθετη επιχειρηματολογία είναι "Η ms είναι ιδιωτική εταιρία και κάνει οτι γουστάρει". Μααααλιστα... :unsure:

 

Δηλαδή "πίστευε και μη ερεύνα", "πας μη Ελλην βάρβαρος" και "να φύγετε να πάτε αλλού". Φταιω εγώ μετά που βλέπω ομοιότητες με Ελένη Λουκά να φωνάζει "Ψινάκης και Ρουβας είναι άθεοι, άθεοι, άθεοι, ντροπή τους!"; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα, το βασικότερο επιχείρημα υπέρ του metroUI είναι το "τι γκρινιάζεις, υπάρχει και το desktop!". Και το κυριότερο all-over επιχείρημα στην αντίθετη επιχειρηματολογία είναι "Η ms είναι ιδιωτική εταιρία και κάνει οτι γουστάρει". Μααααλιστα... :unsure:

 

Δηλαδή "πίστευε και μη ερεύνα", "πας μη Ελλην βάρβαρος" και "να φύγετε να πάτε αλλού". Φταιω εγώ μετά που βλέπω ομοιότητες με Ελένη Λουκά να φωνάζει "Ψινάκης και Ρουβας είναι άθεοι, άθεοι, άθεοι, ντροπή τους!"; :)

Ειναι βασικο επιχειρημα/απάντηση υπερ των windows8 και οχι υπερ του monder ui!Προσπαθα λιγο να καταλαβαινεις τι σου γραφουν κ τι διαβάζεις!

Το monden ui να μη σ'αρεσει ειναι ενα θεμα καθαρα υποκειμενικο,αλλα το να χρησιμοποιουμε τη λογικη του desktop vs modern ui για να υποβαθμησουμε ενα λογισμικο που τα εχει κ βασίζεται και στα 2 αυτα ui,το λιγοτερο που θα μπορούσε να χαρακτηριστει αυτη η λογικη ειναι ηλίθια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα, το βασικότερο επιχείρημα υπέρ του metroUI είναι το "τι γκρινιάζεις, υπάρχει και το desktop!". Και το κυριότερο all-over επιχείρημα στην αντίθετη επιχειρηματολογία είναι "Η ms είναι ιδιωτική εταιρία και κάνει οτι γουστάρει". Μααααλιστα... :unsure:

 

δεν καταλαβες... απο τη στιγμη που ολη η επιχειρηματολογια των "αντιφρονουντων¨  αρχιζει και τελειωνει στο ui γιατι δε μενουν στα 7 να τελειωνουμε;

 

πχ δεν ακουσα κανεναν να λεει α τη μαλακω τη Microsoft μας χαλασε τη συμβατοτητα με τα 8, μας αναγκαζει να αναβαθμισουμε λογω ταχυτητας, σταθεροτητας, directx αλλα μας τα χαλαει στο ui...

 

δηλαδη γιατι να βαλεις ενα νεο λειτουργικο και στο καπακι να εγκαθιστας ενα third party προγραμματακι που να το κανει να μοιαζει με το προηγουμενο?

 

μα αν ρε φιλε η μονη σου διαφωνια ειναι το ui και δε βλεπεις τιποτα αλλο απο θεμα ταχυτητας ουτε εχεις προβλημα συμβατοτητας με εφαρμογες, drivers κλπ.  γιατι δε καθεσαι στα αυγα σου στα 7?

 

και σιγα το μοχθο να παρεις καινουριο λαπτοπ με 8 και να κανεις setup τα 7, 15 λεπτων υποθεση....

 

 

για να καταλαβω δηλαδη αν στα 8ρια δεν υπηρχε το metro ui για ποιο λογο θα αναβαθμιζατε απο τα 7?

 

για να το κανω και πιο επισημο:

για ποιο λογο θα σκαγατε τα ομορφα λεφτουδακια σας για να μεταβειτε απο τα 7 στα 8 ελλειψει metro ui?

 

ετσι για τρεντ? απλα για να εχετε οτι πιο συγχρονο και προσφατο κι ας μη χρησιμοποιετε και καταλαβαινετε γρι απο ολα τα αλλα;

 

 

και η μεγαλυτερη πλακα ξερεις ποια ειναι; οτι ολοι αυτοι που διαφωνουν εχουν τετοιες παρωπιδες και ειναι τοσο μονοχνωτοι και αποκλεισμενοι απο τον εξω κοσμο που δε μπαινουν καν στη διαδικασια να αναρωτηθουν γιατι το εκανε η Microsoft αυτο και προς τα που παει το πραγμα... κατι που εχει εξηγηθει επανειλημμενως και επισταμενως αλλα αυτοι εκει start_is_back.exe FTW και ξερο ψωμι! :lol:

 

...είπε αυτός που έχει 11/11 post σε 2 θέματα για windows 8, εντός των τελευταίων 10 ημερών, και μάλιστα, 2μιση χρόνια μετά την πρώτη εγγραφή. If it looks like a duck and quacks like a duck.. ξέρεις.. ;)

 

εισαι ο μονος που ασχολειται με αυτο και ακομα δεν εχω καταλαβει το λογο που το πας... δε καταλαβα δηλαδη θα μου πεις που πως και ποτε θα ποσταρω?

 

πως την ειδες λεουρας μπατσοinsomniac? μηπως να σου στελνω με πμ τα μηνυματα για εγκριση προτου  ποσταρω κιολας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι βασικο επιχειρημα/απάντηση υπερ των windows8 και οχι υπερ του monder ui!Προσπαθα λιγο να καταλαβαινεις τι σου γραφουν κ τι διαβάζεις! Το monden ui να μη σ'αρεσει ειναι ενα θεμα καθαρα υποκειμενικο,αλλα το να χρησιμοποιουμε τη λογικη του desktop vs modern ui για να υποβαθμησουμε *αναβαθμίσουμε* ενα λογισμικο που τα εχει κ βασίζεται και στα 2 αυτα ui,το λιγοτερο που θα μπορούσε να χαρακτηριστει αυτη η λογικη ειναι ηλίθια!

Fixed! (διάβασε τα bold με τη σειρά). :devil:

 

@Odyss3us

Κλασικό τσουβάλιασμα, στερεότυπα και ιδεοληψίες. Δεν καταλαβαίνω γιατι απαντάς σε post μου απαντώντας στην ουσία σε άλλους, σκεπτόμενος και κάποιους τρίτους. Παρέθεσε (αν βρεις!) έστω και μία δική μου φράση που να κολλάει με τις παραπάνω απαντήσεις σου. Εβαλες την κασσέτα και δόξα τω θεω, ευλόγησον και λοιπά τροπάρια. Γενικά, τρικυμία εν κρανίω.

 

Μάθε κάτι, οσο κουράζουν οι κολλημένοι, οπισθοδρομικοί, παλιομοδίτες και βρωμοπόδαροι χρήστες win7/winxp/dos (!), άλλο τόσο κουράζουν τα fanboys που ανακάλυψαν την Αμερική με τα 10 χρωματιστά πλακίδια και ένα charms bar.

 

Τωρα πως γίνεται κάθε κουβέντα για win8 να γίνεται "Πρωτάθλημαααα Κυπελλόοοο" και να χωριζόμαστε σε στρατόπεδα εγώ δεν το καταλαβαίνω, ή μάλλον το καταλαβαίνω αν βάλουμε στη μέση λεφτά ή βλακεία. Γιατί τέτοιο πάθος και τέτοιο μένος εναντίον άλλων χρηστών της ίδιας εταιρίας (έλεος δηλαδη!), δεν εξηγείται με τη λογική. I rest my case, και κάντε τα κουμάντα σας με τον πόλεμο που ξεκινήσατε ένα τσούρμο ψευτοπρωτοπόροι ενάντια στο υπόλοιπο forum κι ενάντια σε κάθε λογική.

 

 

 

Εκτός θέματος:

 

 

Που να το πάω δηλαδή, εσύ μιλάς για κλουζώ στο σπίτι του κρεμασμένου. Ο λογ/σμος σου είναι πιο fake κι από ρολόι timex που πουλάνε οι πλανόδιοι στο Μοναστηράκι. Είπα τίποτε ψέμματα; 12 post για τα win8, τα μισά τρολάρεις εμένα και τα υπόλοιπα τα χώνεις σ'οσους τόλμησαν να αντιμιλήσουν για τις σχεδιαστικές επιλογές της μανούλας MS. Εγγραφή το 2010 και θυμήθηκες τώρα να μας τα χώσεις γιατί δεν αγαπήσαμε αυθωρεί και παραχρήμα τις μλκιες που σκέφτηκε ο balmer να πουλήσει στα dummy users της υφηλίου; Κάνε μας τη χάρη, για να το παίξεις φερέγγυος χρήστης μπες τουλάχιστον με τον κανονικό σου λογαριασμό και το ξανασυζητάμε.

 

Οσο για το "λέουρας", ναι είμαι λέουρας -όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα- και ζήσε μ'αυτό! Ούτε το χρησιμοποίησα ποτέ, ούτε σου είπα να μην συμμετέχεις ούτε ζήτησα ειδική μεταχείριση. Αντιθέτως εσύ και κάποιοι άλλοι φροντίζετε να κάνετε αισθητή την παρουσία σας μέσω διαπληκτισμών και μειωτικών χαρακτηρισμών για την πλειοψηφία του forum. Επομένως, ρουφάς τ'αυγό σου υπομονετικά και περιμένεις πότε θα έρθει η σειρά σου για την επανάσταση που ονειρεύεσαι. Μπορεί και να γίνεις κάποτε HALίφης στη θέση του HALίφη... :X

 

 

End of discussion.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...