Προς το περιεχόμενο

άνοιγμα port-23 για Telnet σε ZTE-ZXV10-H108L (για SNR)


kostas4717

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συναγωνιστές !

Θα ήθελα να ανοίξω τη θύρα-23 (port-23) στον router (ZTE), για να μπορέσω να μπω με Telnet ή με DMT και να πειράξω το SNR μου, που είναι πολύ ψηλό και η HOL δεν δέχεται να μου το χαμηλώσει ! ! !

Δοκίμασα port-forwarding, αλλά δεν άνοιξε το Telnet.

Δοκίμασα να βγάλω backup του configuration file του router, αλλά είναι σε μορφή BIN και δεν μπορώ να το πειράξω για να το κάνω restore.

Έψαξα για utilities που κάνουν Port-Enabling, αλλά δε βρήκα κάποιο αποτελεσματικό.

Δοκίμασα να βρω κάποια ανοιχτή θύρα ψάχνοντας με το Angry-IP-Scanner όλο το range της Public-IP μου, αλλά καμία από τις θύρες στα "alive-hosts" δεν μου έδωσε login.

Αν έχετε καμιά άλλη ιδέα που μπορεί να βοηθήσει, σας παρακαλώ ενημερώστε με !

Ευχαριστώ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχομενο το ρουτερ να μην εχει καν telnet?επισης μπορει να εχει ρυθμιστει απο οτε το telnet να ειναι ανοιχτο απο remote και να ειμαι μεσα στο firmware οποτε εφοσον δεν μπορεις να πειραξεις το bin το μονο που μενει ειναι να βρεις Generic firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ηταν bin θα μπορουσες να το πειραξεις.αλλα εφφοσον ειναι bin μονο αλλο firmware μπορεις.απλα προυποθεση οτι υπαρχει Telnet παντα για αυτο το ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Μπορείς να μπεις με telnet απλά πρέπει αν χρησιμοποιήσεις ένα αρκετά εύκολο στην χρήση του exploit.

 

Περισσότερα θα δείτε εδώ https://github.com/stasinopoulos/ZTExploit 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει το link.για τον φιλο μας παντως καλυτερα να αλλαζε το zte με κανα πιο σοβαρο ρουτερ.

Μαλλον το Link ειναι αυτο

https://github.com/stasinopoulos/ZTExploit


επισης στην Hol απο 11 Margin που ειναι το default μπορεις να ζητησεις να στο ριξουν στο 9.για πιο κατω θες η dmt η καποιο ρουτερ που να μπορεις να το πειραξεις.πχ netgear dgn 2200 αν θυμαμαι καλα.


στο zte δεν ξερω αν γινετε να αλλαξει.μπορει και να γινετε αλλα γενικα σαν ρουτερ... τα zte ειναι λιγο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει το link.για τον φιλο μας παντως καλυτερα να αλλαζε το zte με κανα πιο σοβαρο ρουτερ.

Μαλλον το Link ειναι αυτο

https://github.com/stasinopoulos/ZTExploit

επισης στην Hol απο 11 Margin που ειναι το default μπορεις να ζητησεις να στο ριξουν στο 9.για πιο κατω θες η dmt η καποιο ρουτερ που να μπορεις να το πειραξεις.πχ netgear dgn 2200 αν θυμαμαι καλα.

στο zte δεν ξερω αν γινετε να αλλαξει.μπορει και να γινετε αλλα γενικα σαν ρουτερ... τα zte ειναι λιγο :(

Όντως το συγκεκριμένο router δεν είναι για πολλά. @Poulinos ευχαριστώ για την διόρθωση.

 

Υπάρχει μια προσπάθεια να του περάσουν OpenWRT (http://wiki.openwrt.org/toh/zte/zxv10h108l) αλλά δεν ξέρω αν κάποιος τα έχει καταφέρει.

 

Πάντως με openwrt θα του ξεκλειδωθούν πολλές δυνατότητες.  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, καταρχην ευχαριστω για τα μηνυματα σας.

 

Εχω και Robotics και Thompson και Sagem το οποιο δουλευω τωρα.

 

Απλα απο νεο συμβολαιο στη Hol, μου εδωσαν το zte το οποιο εχει ωραιο interface αλλα παραμενει ενα απλο φθηνο ρουτερ.

 

Θελω να πειραματιστω λιγο, αλλα ειδα οτι δεν δεχοταν τελνετ (ουτε και το dmt tool).

 

Ισως αργοτερα βρεθει καποιο αλλο firmware για επεμβασεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

επισης στην Hol απο 11 Margin που ειναι το default μπορεις να ζητησεις να στο ριξουν στο 9.για πιο κατω θες η dmt η καποιο ρουτερ που να μπορεις να το πειραξεις.πχ netgear dgn 2200 αν θυμαμαι καλα.

στο zte δεν ξερω αν γινετε να αλλαξει.μπορει και να γινετε αλλα γενικα σαν ρουτερ... τα zte ειναι λιγο :(

 

Έχω το ίδιο router (νομίζω :Ρ) αλλά είμαι wind. Παρατήρησα ότι ενώ αρχικά συνδεόμουν με ~13Mbps & margin ~9, για κάποιους μήνες είχε πάει το margin στο 0,1-2 db και η ταχύτητα συγχρονισμού στα 16+Mbps. Τώρα είναι πάλι στα ~9db. Attenuation σταθερά ~19db.

 

Παίζει να λειτουργεί απροβλημάτιστα με τόσο χαμηλές τιμές; Προφανώς για να συνέβη, θα γίνεται αλλά μου κανε εντύπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το συγκεκριμένο router δεν είναι για πολλά. @Poulinos ευχαριστώ για την διόρθωση.

 

Υπάρχει μια προσπάθεια να του περάσουν OpenWRT (http://wiki.openwrt.org/toh/zte/zxv10h108l) αλλά δεν ξέρω αν κάποιος τα έχει καταφέρει.

 

Πάντως με openwrt θα του ξεκλειδωθούν πολλές δυνατότητες.  B)

απορω παντως ποιος ασχολειται με zte και Openwrt>αλλα ναι αμα παιξει σιγουρα θα ειναι αλλο ρουτερ.βεβαια δυστυχως παλι δεν σημαινει οτι υποχρεωτικα θα ρυθμιζεται το margin

Παιδια, καταρχην ευχαριστω για τα μηνυματα σας.

 

Εχω και Robotics και Thompson και Sagem το οποιο δουλευω τωρα.

 

Απλα απο νεο συμβολαιο στη Hol, μου εδωσαν το zte το οποιο εχει ωραιο interface αλλα παραμενει ενα απλο φθηνο ρουτερ.

 

Θελω να πειραματιστω λιγο, αλλα ειδα οτι δεν δεχοταν τελνετ (ουτε και το dmt tool).

 

Ισως αργοτερα βρεθει καποιο αλλο firmware για επεμβασεις.

dmt υποστηριζει το Thomson v7 με το firmware 7.x.x.x το οποιο ειναι το πιο παλιο firmware δυστυχως.ναι μην περιμενεις πολλα απο το zte>τωρα το sagem και το Robotics δεν ξερω αν υποστηριζουν dmt αλλα γενικοτερα λιγα ρουτερ βλεπεις να παιζουν.δεν ξερω κατα ποσο κυκλοφορουν απο την zte generic firmwares στα οποια ισως να υπηρχε telnet.

hol αμα διακοψεις θα στο παρουν πισω επισης.

Έχω το ίδιο router (νομίζω :Ρ) αλλά είμαι wind. Παρατήρησα ότι ενώ αρχικά συνδεόμουν με ~13Mbps & margin ~9, για κάποιους μήνες είχε πάει το margin στο 0,1-2 db και η ταχύτητα συγχρονισμού στα 16+Mbps. Τώρα είναι πάλι στα ~9db. Attenuation σταθερά ~19db.

 

Παίζει να λειτουργεί απροβλημάτιστα με τόσο χαμηλές τιμές; Προφανώς για να συνέβη, θα γίνεται αλλά μου κανε εντύπωση...

για καποιο λογο συγχρονισε εκει.βεβαια το 2 db margin ειναι αρκετα μικρο και υπαρχει περιπτωση ναι μεν να βλεπεις 16 αλλα να εχεις παρα πολλα errors και να ειναι χειροτερα απο οτι πχ τα 13.θελει δοκιμη για να δει καποιος ποσο μπορει να φτασει μια γραμμη.δεν υπαρχει σωστο η λαθος.μπορει να εχεις τελεια γραμμη και να σηκωνει και 2 Margin μπορει να μην σηκωνει ουτε 4 μια αλλη γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω παντως ποιος ασχολειται με zte και Openwrt>αλλα ναι αμα παιξει σιγουρα θα ειναι αλλο ρουτερ.βεβαια δυστυχως παλι δεν σημαινει οτι υποχρεωτικα θα ρυθμιζεται το margin

Το συγκεκριμένο routeraki το δίνουν πολλοί πάροχοι στην Ελλάδα (HoL, Wind, OTE κ.α.), στη Ρωσία, στην Αργεντινή και στα ΗΑΕ.

 

Σαν αποτέλεσμα να ασχοληθούν αρκετοί με την παραμετροποίησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο routeraki το δίνουν πολλοί πάροχοι στην Ελλάδα (HoL, Wind, OTE κ.α.), στη Ρωσία, στην Αργεντινή και στα ΗΑΕ.

 

Σαν αποτέλεσμα να ασχοληθούν αρκετοί με την παραμετροποίησή του.

απλα σκοπος ειναι να αξιζει και σαν Hardware.ας κοιταγαν κανα αλλο ρουτερ καλυτερο απο αυτο.anyway.πλεον δινει και η Forthnet zte.και πρεπει να ειναι το ιδιο μοντελο με βαση αυτο

http://www.adslgr.com/forum/threads/783593-FORTHNET-ROUTER-ZTE-ZXHN-H108L

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...