Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα-Έχω δοκιμάσει τα Πάντα,δεν θα ανοίξει ποτέ..


Punker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ας αρχίσουμε!
Το πρόβλημα μου έχει ολόκληρη ιστορία,οπότε ας αρχίσω..!
Φέτος,2013,έδινα Πανελλήνιες εξετάσεις.

Έτσι την περίοδο που έδινα,άφησα τον υπολογιστή εκτός δωματίου ,σε καθαρό χώρο(όχι αποθήκες κτλ)
,για να μην με παρασύρει και να διαβάζω.
Την Τετάρτη,θέλησα so hard να παίξω ένα LoL,πάω να το συνδέσω και όπως μπαίνει στα windows,

μου βγάζει ένα blue screen με ένα Error που έμοιαζε κάπως:

Stop Error 00000x1dE ή κάτι τέτοιο  (Με πολλούς αριθμούς όμως)

Λέω "οκ,του λειτουργικού θα είναι,ας κάνω ένα format"

Βάζω το stickάκι με τα 7 από Bios..φορτώνει σιγά σιγά και πάλι πετάει το ίδιο error...
(Πολλαπλές φορές δοκιμάστηκε)
Λέω θα βάλω τα XP,πάω να τα βάλω,στην μέσω του installation,εκεί που έκανε διαμόρφωση του δίσκου,μου κλείνει το PC και κάνει restart.Ξαναδοκιμάζω,το ίδιο.Σε κάποια φάση μου βγάζει ACPI

error,απενεργοποιώ το ACPI,που έχει να κάνει με το sleep mode,και μετά μου κλείνει στην μέση του installing των Windows.Aφού δοκιμάζω 5 λειτουργικά + 1 το ubuntu  χωρίς αποτέλεσμα,λέω λογικά θα είναι hardware το πρόβλημα...Εντωμεταξύ,σε κάποια φάση πατάω το κουμπί να ανοίξει το PC και άρχισε να βγάζει άσπρους καπνούς και το Fan του CPU να τρέχει πιο γρήγορα(έχω ανοικτό το case).
Τους άσπρους καπνούς τους έβγαζε από το Speaker.

post-252417-0-27845800-1369997151_thumb.jpg

Τέλος πάντων,δοκιμάζω να αλλάξω σκληρό,πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Αλλάζω Μνήμες Ram,πάλι το ίδιο...

Λέω "ας κάνω reset το BIOS" και βγάζω την μπαταρία λιθίου.
Όταν την ξαναβάζω,έφτιαξα κάποια πράγματα στο Bios,ημερομηνία,ώρα και τον δίσκο που θα αναγνωρίζει,και πλέον μου κολλάει εκεί που βγάζει στην αρχή τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή και τα 
"Press F2 For Setup/press F11 for Boot e.t.c....

Θέλω,όχι να ξεφύγω από αυτό το Freeze,αλλά να καταφέρω να εγκαταστήσω τα windows στο PC μου..!

P.S: Δεν διαθέτω δεύτερο υπολογιστή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μάρκα είναι το τροφοδοτικό σου. Επίσης από τον σκληρό βγάλε το 4pin molex και άσε το sata για τροφοδοσία.

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρε όμως μήπως κατά την μεταφορά του βγήκαν λόγω κάποιας απότομης κίνησης καμία ψύκτρα η καμία μνήμη κοίτα μήπως ενώθηκαν γυμνά καλωδια μεταξύ τους και το βραχυκυκλώνουν... (και γω μια από τα ίδια φέτος) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε φιλε τι πηγες κι εκανες εκει? Συνδεσες τον σκληρο δισκο με ασπρο molex? Ετσι συνδεουμε μονο παλιους IDE δισκους, οι SATA δισκοι συνδεονται μονο με sata power connector!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα κι αυτοι οι παλιοι SATA που χαν και υποδοχη για molex, εγραφαν πανω στο αυτοκολλητο use only sata power connector.Δεν επρεπε να τον συνδεσει με molex αλλα αφου οχι μονο τον συνδεσε με molex αλλα του δωσε διπλη τροφοδοσια λογικα θα γινε βραχυκυκλωμα και θα καηκε το PCB του δισκου γι αυτο τωρα του κολλαει στο POST και του γραφει Press F2 For Setup/press F11 for Boot κλπ. Δεν βλεπει πια δισκο, ο δισκος μαλλον πεθανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Source.png Πηγή: http://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/982">Western Digital

 

Do not connect both the SATA and the legacy ATA power cable to the drive at the same time. This may result in damage to the drive.

 

αυτα και απο την ιδια την WD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Ένα από τα δυο, όποιο να 'ναι. Και τα δυο απαγορεύεται.

Αλλα επειδη λες οτι δοκίμασες και άλλο σκληρό, μάλλον εκτός από το πρόβλημα που είχες, έχεις και ένα καμμένο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...