Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Galaxy S4.. i9505 Vs i9500 (snap600 Vs Octa)


alexisgt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 1 βήμα πρίν αγοράσω to S4..
(Κάτοχος Samsung Galaxy S3 LTE).

Το δίλημμα είναι το εξής:
i9500 (Exynos octa-core) Vs i9505 (Qualcomm Snapdragon 600)?

Το LTE δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα σαν feature.
(Το S3 το πήρα σε αυτή την έκδοση για τα 2GB ram).

Για πείτε γνώμες..hmmm.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άποψη μου πως δεν αξίζει η αναβάθμιση από s3, έχεις ήδη ένα πολύ καλό κινητό, αν παρόλα αυτά θέλεις να αλλάξεις κινητό ίσως αυτό εδώ http://techblog.gr/mobile/galaxy-s4-octa-vs-galaxy-s4-snapdragon-600-benchmarks-video/

 σε βοηθήσει. 
προσωπική γνώμη, καλύτερα με τον 600. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον snapdragon καλύτερα.Σε όλα τα τεστ επιδόσεων πότε ο ένας,πότε ο άλλος έχει +5% διαφορά. Αλλά στο talk time η διαφορά είναι μεγάλη

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s4_i9500_vs_i9505-review-930p3.php

 

Επίσης με τον snapdragon,με μια πρόχειρη ματιά, έχει περισσότερους developers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

βασικα καλυτερα ο σναπντραγκον εχει 4τζ και καλυτερη μπαταρια ενω εχουν την ιδια επεξεργαστικη δυναμη σε καποια τεστ ειναι ελαχιστα ποιο γρηγορο το ενα και σε καποια το αλλο αλλα οι διαφορες ειναι αμελητεες ..Επισης δε καταλαβαινω για τι μιλαμε εφοσον το οκτα ειναι απο αμερικη και απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ..

 

Θα ηθελα εδω να προσθεσω οτι βλεπω καποια S4 οκτα (αμερικανικα δηλαδη) τα οποια πουλανε σε τιμη ευρωπαικων.. Ειναι απιστευτο αυτο.. Το ελληνικο εχει 700+ ευρω και απιστευτη εγγυηση που περναει σε μια ωρα ! καλυπτει ακομα και κακομεταχειρηση ! το ευρωπαικο τωρα εχει εγγυηση και αυτο αλλα περναει πιο δυσκολα και αργα και ειναι αρκετα πιο φτηνο..το αμερικανικο(οκτα) εχει.. χειροτερη μπαταρια ΟΧΙ 4τζι και ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΓΓΥΗΣΗ ! τζηζους

 

α ξεχασα οτι ο σναπντραγκον εχει πολυ μα πολυ πιο γρηγορη καρτα γραφικων αντρενο 320 εναντι της παουερ βι αρ 544

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλαν και το i9506
http://www.sammobile.com/2013/07/19/gt-i9506-confirmed-with-snapdragon-800-processor-sammobiles-advice-wait-or-skip-the-galaxy-s4/
Εγω θα το ξαναπω η samsung δεν το χει!κανει μλκς και σε ξεφτιλιζει 9(+) εκδοσεις για galaxy s4
και με τιμες να κατρακυλανε...

Βad news for all Galaxy S4 owners… We now own old Galaxy S4 devices! 100% not customer friendly by Samsung! Our advice is to skip the Galaxy S4 or wait until the upgraded version is out! Oh and yes there is also an upgraded Exynos version coming up… But this sound more like old news to us as we know the big problem by Samsung’s current Exynos Octa-Core processor. Samsung Exynos will announce a new Octa-Core version next week.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i9506 και έχεις καθαρίσει για τα επόμενα 3 χρόνια από κινητό, με τα sources από τον επεξεργαστή θα κάνουν όργια. ότι και να πάρεις open source να είναι για να το χαρείς περισσότερο. Εγώ περιμένω να το φέρουν Ευρώπη να το πάρω και ανά θέλει ας βγάλει 20 πύρινο με τον exynos. εδώ δεν έχει δώσει τα sources για το s2 που υποσχέθηκε να τα δώσει τα Χριστούγεννα. βρε ουστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

αφου θελεις να παρεις κατι καινουργιο για να μην παρεις κατι μια απ τα ιδια, απο s3 σε s4 δεν θα νιωσεις οτι πηρες κατι τελειως διαφορετικο. και οπτικα μοιαζουν και softwarικα μοιαζουν. αποψη μου κινησου μεταξυ, htc one, lg g2, nexus 5, xperia z1 που ειναι ολα αριστα!

 

τωρα αν ντε και καλα θες να παρεις το s4, το octa ειναι καλυτερο. εκανε μ@λακια η sammy αν θυμομαστε τοτε και εβγαλε τελευταια στιγμη το s4 με snap600 ενω το κινητο ειχε μελετηθει αρχικα με τον octa. αποτελεσμα δεν δουλεψε ποτε σωστα με τον Snap600. γι αυτο και εψηνες μπριζολες οταν πρωτοβγηκε. ισως τωρα καπως καλυτερα τα πραγματα με την 4.3!δηλαδη ενα 6μηνο μετα το κινητο δουλεψε οπως επρεπε. με τον octa ουτε υπερθερμανσεις υπηρχαν ουτε τιποτα συν οτι φοραει και καλυτερο αισθητηρα καμερας. το μειον του s4 octa...δεν εχεις εγγυηση..αν ειναι να παρεις το s4 με snap600 θα σου ελεγα να σκεφτεις και τα παραπανω τηλεφωνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gsisr, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Αλλά είμαι ήδη κάτοχος ενός 9505 εδώ και 5 μήνες περίπου.. :-D
(Το θέμα είχε ανοίξει τον Ιούνιο..)

 

Αν θέλει κάποιος mod ας το κλειδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...