Προς το περιεχόμενο

Compaq Armada M700


stonecityboys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ,

Χρειαζομαι λιγο τα φωτα σας.
Επεσε στα χερια μου ενα COMPAQ ARMADA μ700 p3 356MB ram kai 11GB HD με XP.
Επειδη δεν τραβαει, δεν μπορω να δω youtube , video κτλ και το θελω να το βαλω για τις μικρες μου κορες να βλεπουν καμια ταινια και μουσικη θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορει αυτο να γινει με το linux.
Ειμαι καινουργιος και δεν γνωριζω αλλα απο οτι εχω δει στο net κατι πρεπει να γινεται.

Προσπαθησα να βαλω τα Lubuntu αλλα επειδη -μαλλον- εχω μικρο σκληρο δεν μπορεσα να κανω κατι.

Γνωριζει καποιος τι μπορω να βαλω καθως και ποια η διαδικασια μπας και κανω εγω τιποτα λαθος?

Ελπιζω σε απαντηση σας.

ΥΓ θα ηταν καλο εαν υπαρχει κατι με Win περιβαλον για να μου ηταν ποιο οικιο.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοση λιγη ram οτι και να βαλεις δεν θα δεις διαφορα. Και δεν ειναι το θεμα το λειτουργικο ή ο browser, ειναι η σελιδες που επισκεπτεσαι. Τα ιδια χαλια ειναι το flash και στο λινουξ, το ιδιο πνιγμενο ειναι το fb σε js σε οποιονδηποτε browser και να το ανοιξεις.

 

Αν παρολα αυτα θες να δοκιμασεις, εγω θα προτεινα εναν απλο browser χωρις flash και αλλα προσθετα, πχ opera οσο βλεπεται ακομα, μια εφαρμογη ειδικα για youtube πχ minitube, και εναν απλο media player για τις ταινιες σου, πχ vlc ή smplayer.

 

Και αυτο για να παρεις μια ιδεα για το ποσο διαφορετικα πρεπει να σκεφτεις

http://www.insomnia.gr/topic/284858-info-project-linux-και-παλιο-hardware/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα ειπε ο τζιμης....

 

Μολις εκανα ενα τεστ σε ενα σαπιο φορητο που του χω περασμενο λινουξακι. (σαπιο = amd μονοπυρινος ,2γιγα ραμ , 80γιγα δισκος)

Ανοιξα μερικους browser και στον καθενα το www.youtube.com χωρις καν να βαλω καποιο βιντεο να παιζει.

Απλα να δω καταναλωση μνημης

 

1. chromium / 167mb ram / 12% cpu 

2. firefox / 176mb ram / 12% cpu

3. opera / 126mb ram / 10-11% cpu

 

Η χρηση της cpu ηταν σταθερη χωρις να κανει τιποτα ο browser

 

Το minitube απο την αλλη , ειχε καταναλωση 40-50mb ram , παιζοτνας 1080p video full screen...και προφανως η χρηση cpu ηταν αρκετη...

 

 

Mε λιγα λογια , χωσε λιγη ραμ παραπανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...