Προς το περιεχόμενο

Java και J2EE e-books και σεμινάρια.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πρίν από χρόνια είχα δουλέψει για περίπου 3 χρόνια σε εταιρεία πάνω σε development εφαρμογών Java και Java Enterprise (J2EE). Το "κακό" είναι ότι από το 2005 και μετά είχα αλλάξει δουλειά και γενικότερα όλες οι εργασιακές θέσεις που είχα από τότε δεν απαιτούσαν development σε Java, J2EE, ή κάποια άλλη γλώσσα, με αποτέλεσμα τώρα πλέον να μην θυμάμαι ούτε βασικές έννοιες του προγραμματισμού σε Java, πόσο μάλλον σε J2EE. Πιστεύω όμως ότι αν διαβάσω λίγο και πιθανότατα αν ακολουθήσω και κάποιο σεμινάριο με μερικές καλές ασκήσεις-εργασίες, τότε μπορώ να θυμηθώ αρκετά και ότι δεν χρειάζομαι να ξεκινήσω ακριβώς από το μηδέν, λες και δεν έχω ξανακάνει development ποτέ στην ζωή μου, ή λες και είμαι πρωτοετής στο programming σε κάποια σχολή.

 

Οπότε θα ήθελα, αν γνωρίζετε να με πληροφορήσετε άμεσα για:

1) Τα καλύτερα e-books (free και αν αξίζουν πολύ αγοράζω και κάποια) για Java και J2EE development. Όχι μόνο για reference, αλλά και για εκμάθηση με ασκήσεις-εργασίες.

2) Αν υπάρχουν κάποια σεμινάρια, σε οργανισμούς, σχολές, ή αλλού, για Java και J2EE, ώστε να κάνω άμεσα εγγραφή ή να δηλώσω συμμετοχή, και μέσα στο καλοκαίρι κατά προτίμηση, αλλιώς από Σεπτέμβρη (εφόσον δεν θα έχω βρει κάποια άλλη δουλειά μέχρι τότε). Κατά προτίμηση με συμμετοχή και του ΟΑΕΔ, μιας και έχω μείνει άνεργος, αλλά δεν απορρίπτω και κάποια δική μου πληρωμή, ή με μερική πληρωμή από ΟΑΕΔ, ιδίως αν είναι πολύ αξιόλογα.

 

Ο λόγος για τα παραπάνω είναι ότι βλέπω τώρα που έχω μείνει άνεργος, ότι υπάρχει κάπως αυξημένη ζήτηση για developers αλλά και για Senior developers, ακόμη και τώρα στον καιρό της κρίσης, με καλές αποδοχές. Και όχι μόνο Ελλάδα, αλλά και εξωτερικό. Και εφόσον κάποτε έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο και απλά θέλω να τα φρεσκάρω λίγο οργανωμένα και μπορώ να δουλέψω σε αυτόν τον τομέα, είναι κρίμα να μην μπορώ να δηλώσω για τέτοιες θέσεις επειδή δεν αισθάνομαι confident. Θέλω δηλαδή να ξανα-αποκτήσω όσο γίνεται αυτό το confidence που είχα παλιότερα και με τον καιρό μετά μέσα από την δουλειά να θεωρώ πάλι τον εαυτό μου senior.

 

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και αναμένω τις απαντήσεις σας το συντομότερο.

 

 

P.S.: Αν κάποιοι φοβούνται μην κατηγορηθούν για "διαφήμιση" e-books ή κυρίως σεμιναριών στο forum, τότε παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για J2EE δεν ξέρω, αλλά για Java όλο και κάτι θα βρεις. Από ότι θυμάμαι έχει και μαθήματα για αλγόριθμους με χρήση Java κτλ

http://www.udacity.com/
https://www.coursera.org/courses
MIT + HARVARD = EDX

 

συγκεντρωτικά όλα μαζί
http://www.class-central.com/

 

---------------------------------

http://www.codecademy.com/
http://codeschool.org/core-units/

http://ocw.mit.edu/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και δες κι εδω

 

Αυτά είναι τα καλύτερα βιβλία που προτείνουν εκεί,  και τα εξής

 

- EJB 3.1 Cookbook

- Primefaces Cookbook

- Core JavaServer Faces 3rd Edition

- Pro JPA 2

 

Αυτό που εγώ προσωπικά βρήκα πιο ευανάγνωστο και χρήσιμο είναι το:

Java EE 6 with GlassFish 3 Application Server

 

 

μην αχοληθείς με τίποτα άλλο γιατί θα είναι χάσιμο χρόνου.

 

Επίσης επειδή θα χαθείς σίγουρα με τα διάφορα frameworks, εστίασε στην standard JEE (δεν λέγεται J2EE πλέον). Που σημαίνει JSF (εκεί μπορείς να κοιτάξεις richfaces/primefaces), JPA( EclipseLink αντί για Hibernate), EJB 3.1 και Glassfish application server. 

 

Αν θες διάβασε λίγο JSP/Servlets...αλλά γενικώς θα τα αποφύγεις εκτός αν χειριστείς legacy κώδικα. Απλά καντα μια ανάγνωση για να δεις γιατί τα JSF/Facelets είναι πολύ καλύτερα

 

Φρόντισε επίσης ότι βιβλία δεις να βασίζονται στην τελευταία έκδοση.  π.χ. JSF 2.1 αντί για 1.2, EJB 3.1 (ειδικά αυτά), JPA 2.0 διαφορετικά θα χάσεις τον χρόνο σου με obsolete κώδικα.

 

Υπόψην ότι τώρα 16 Ιουνίου βγαίνει η JEE 7, όπου πάλι ενδέχεται να αλλάξουν πολλά προς το καλύτερο. Οπότε βρες ένα βιβλίο για την επόμενη έκδοση όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

 

Η ίδια η Oracle βγάζει το JEE 6 Tutorial - υπάρχει στο site και έχει και πολλά παραδείγματα. Με το που βγεί η JEE 7 θα έχει βγεί και το καινούργιο Tutorial στο site.

 

Στο θέμα της δουλειάς τώρα...Δυστυχώς αν δεν ασχοληθείς με ένα μεγάλο project δύσκολα θα μάθεις JEE. Ακόμα και τα παραδείγματα των βιβλίων είναι "νηπιακού επιπέδου". Οπότε θα σου έλεγα ξεκίνα να φτιάχνεις κάτι (π.χ κανα e-shop ξερω γω) και υπομονή!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους που μου έχετε απαντήσει παραπάνω.

 

@pmav99: Έκανα subscribe στο udacity και ξεκινάει μάλιστα ένα course για introduction αύριο, που θα είναι ότι πρέπει για να κάνω ένα refresh των παλιών μου γνώσεων. Θα το παρακολουθήσω σε συνδυασμό με αυτό: http://www.ebooks4greeks.gr/forum/viewtopic.php?p=81, το οποίο κατέβασα και θα εκτυπώσω, και πιστεύω ότι από Java (απλή) είμαι κομπλέ.

 

@ZAKKWYLDE: Επειδή δεν μπορώ να αγοράσω και ιδιαίτερα να διαβασω 4-5 βιβλία για JEE, τουλάχιστον όχι τώρα που θέλω να θυμηθώ πράγματα αλλά και να ενημερωθώ όσο γίνεται καλύτερα στις νέες τεχνολογίες της JEE, μου προτείνεις λοιπόν ανεπιφύλακτα να αγοράσω το βιβλίο αυτό του Heffelfinger (Java EE 6 with GlassFish 3 Application Server); Ή καλύτερα να περιμένω για την έκδοσή του ιδίου για το JEE 7; Πιθανότατα βέβαια να αργήσει να βγάλει την νέα έκδοση, οπότε μάλλον θα συμφωνείς να αγοράσω αυτό και να μην περιμένω. Δεν  πιστεύω άλλωστε να έχει και τραγικές αλλαγές, περισσότερο προσθήκες νέων τεχνολογιών θα έχει. Και εγώ δεν θέλω να χάσω μισό μήνα ή και αρκετά παραπάνω μάλλον για να περιμένω την επόμενη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ZAKKWYLDE: Επειδή δεν μπορώ να αγοράσω και ιδιαίτερα να διαβασω 4-5 βιβλία για JEE, τουλάχιστον όχι τώρα που θέλω να θυμηθώ πράγματα αλλά και να ενημερωθώ όσο γίνεται καλύτερα στις νέες τεχνολογίες της JEE, μου προτείνεις λοιπόν ανεπιφύλακτα να αγοράσω το βιβλίο αυτό του Heffelfinger (Java EE 6 with GlassFish 3 Application Server); Ή καλύτερα να περιμένω για την έκδοσή του ιδίου για το JEE 7; Πιθανότατα βέβαια να αργήσει να βγάλει την νέα έκδοση, οπότε μάλλον θα συμφωνείς να αγοράσω αυτό και να μην περιμένω. Δεν  πιστεύω άλλωστε να έχει και τραγικές αλλαγές, περισσότερο προσθήκες νέων τεχνολογιών θα έχει. Και εγώ δεν θέλω να χάσω μισό μήνα ή και αρκετά παραπάνω μάλλον για να περιμένω την επόμενη έκδοση.

 

Ναι σε σχέση με τα άλλα αυτό είναι βιβλίο που το παίρνεις απο την αρχή και σου κάνει μια καλή εισαγωγή σε όλες τις τεχνολογίες. Θεωρώ ότι είναι το πιο ευανάγνωστο και θα σου δώσει τη βάση να μπορέσεις να διαβάσεις και άλλα πιο εξειδικευμένα βιβλία.

 

Για την JEE 7 θα σε καλύψει λογικά το tutorial της Oracle που θα βγεί μαζί, αν και είναι βασισμένο σε Netbeans, οπότε αν χρησιμοποιείς Εclipse ίσως δυσκολευτείς να "τρέξεις" τα διάφορα παραδείγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...