Προς το περιεχόμενο

προβλημα με αποσυνδεσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Εδω και λιγο καιρο αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.Ενω γενικως δεν εχω προβληματα με τη συνδεση(forthnet),οταν μπαινω σε καποια site,τοτε το ιντερνετ αποσυνδεεται.Συνηθως αυτο γινεται οταν μπω σε καποιο site αγορας και κανω ανανεωση του καλαθιου ή οταν μπω στο site της εταιριας που εργαζομαι που κανει Online τιμολογηση υπηρεσιων.Σε αλλα site δεν εχω κανενα προβλημα.Eχω windows 7,και μολις αποσυνδεθει,για να επανελθει η συνδεση,πρεπει να πατησω κατω δεξια στα διαγμωστικα των windows για προβληματα συνδεσιμοτητας,να ψαξει για προβληματα και αφου τα διορθωσει,ξανασυνδεεται κανονικα.Η συνδεση του υπολογιστη στο router ειναι με καλωδιο,και το διαγνωστικο των windows μου βγαζει οτι επιδιορθωνει τα εξης προβληματα:
προβλημα στη ρυθμιση παραμετρων δικτυου/επαναφορα προσαρμογεα δικτυου local area connection και προσωρινη πυλη δεν ειναι διαθεσιμη τα οποια και τα επιδιορθωνει.
Ελπιζω να βγαλατε καποια ακρη με αυτα που σας ειπα.Καμια ιδεα του τι μπορει να το προκαλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες οτι αν πατήσεις επιδιόρθωση ξανα εχεις internet τοτε δεν ειναι θέμα του router αλλα κατι με τον υπολογιστή και το δίκτυο.

Αρχικά βγάλε και ξανα πέρνα  τους drivers της κάρτας δικτύου (και ποιο καινούργιους αν υπάρχουν στο internet) και επίσης σιγουρέψου οτι οι ρυθμίσεις στην κάρτέλα στο tcp/ip ειναι ολα στο auto οπως στην φωτογραφία.

 

Επίσης άλλαξε και καλώδιο ethernet και τελευταίο που μπορεί να ειναι και το πιο απλό, κλείσε αν εχεις κανενα firewall ανοιχτό μηπως δημιουργεί αυτο το πρόβλημα

 

Αν εχεις κανενα αλλο υπολογιστή η συσκευή που να μπαίνεις στο internet απο το ίδιο router δες εχει αν υπάρχει το πρόβλημα

 

tcp_ip.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Θα τσεκαρω ολα αυτα που λες.Να σου πω,στο δευτερο υπολογιστη ο οποιος ειναι και αυτος με ethernet αλλα διπλα στο router νομιζω οτι δεν συμβαινει.(ο δικος μου ειναι συνδεδεμενος με καλωδιο 5 μετρων +,λες να παιζει ρολο και αυτο?).Δευτερον,μπηκα στο site που κανω τιμολογησεις και που συνεχεια μου συμβαινει το προβλημα,με διαφορετικο browser(IE).Η αληθεια ειναι οτι 20 λεπτα τωρα δεν μου το εκανε.Εγω χρησιμοποιω παντα chrome και με αυτον συμβαινει το προβλημα.Υπαρχει περιπτωση να φταιει ο chrome ή καποιο προσθετο που εχω(π.χ. adblock)?Θα κανω παντως αυτα που προτεινες και θα δοκιμασω και με αλλους browsers και στους 2 υπολογιστες για να αποκλεισω τουλαχιστον εκδοχες.Επισης θα googl-αρω και ενα προβλημα που βγαζει ο chrome οταν συμβαινει η αποσυνδεση (σφαλμα 105 net::ERR_NAME_NOT_RESOLVED).Ευχαριστω!

 

update:ψαχνωντας λιγο στο google,και βλεποντας και διαβαζοντας αυτες τις σελιδες

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-networking/connection-lost-of-atheros-l1-gigabit-ethernet/c1b11358-7ba0-44d1-9918-b6bb7f52a147

 

http://www.atheros.cz/atheros-network-drivers.php

 

μαλλον ειναι θεματακι των drivers της καρτας δικτυου μου (atheros L1 Gigabit Ethernet) και δε βλεπω και λυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το καλώδιο δεν έχει θέμα και 10 μέτρα να ειναι και παραπάνω, χρησιμοποίησε και αλλους browsers χωρίς Addons κτλπ να δεις.

 

Ενσωματωμένη δεν ειναι η κάρτα δικτύου αν ναι ποια ειναι η motherboard ?

 

Αν ειναι τελικά η κάρτα δικτύου μικρό το κακο πάντως παίρνεις μια αλλη και εισαι κομπλέ, αλλα μεχρι να φτάσουμε εκει έλεγξε ολα τα υπόλοια και πες μου και την motherboard και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...