Προς το περιεχόμενο

Ο λεπτότερος δίσκος του ενός TB από τη Western Digital


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eνάμισυ μήνα από την ανακοίνωση του λεπτότερου μηχανικού δίσκου στα 500 GB με πάχος μόλις 5mm η Western Digital ξαναχτυπά με την παρουσίαση του λεπτότερου δίσκου του ενός TB αυτή τη στιγμή στην αγορά.Το πάχος αυτή τη φορά φτάνει τα εφτά χιλιοστά ενώ προσοχή έχει δοθεί στη μείωση των κραδασμών και στην ταχύτητα αναζήτησης. Με κωδικό WD10SPCXX, τιμή ορισμένη στα 139 δολάρια και εγγύηση δύο χρόνων είναι ήδη διαθέσιμος σε κατασκευαστές και καταναλωτές και αναμένεται να τον δούμε σύντομα σε laptop και tablet.

 

 

Link.png Site: engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ακριβώς θα υποστηρίζει υλοποίηση σε tablet?

Εννοώ για tablet, είναι φαινομενικά μεγάλος,βαρύς και ακριβός σε σχέση με μία sd card.

 

Edit: ΚΑΙ μηχανικός σκληρός.Δεν παίζει να μπορεί να μπει μηχανικός σε συνηθισμένο 10 ιντσο tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τον βλέπω τον δίσκο αν και θα έπρεπε γενικά να επικτρώνοντε στους μεγαλύτερους SSD και φθηνότερους παράλληλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε για αστείο μηχανικός δίσκος σε tablet για πάρα πολλούς λόγους

Θα συμφωνήσω. Πρώτο και καλύτερο είναι τα μηχανικά μέρη. Μετά πάμε σε κατανάλωση, μέγεθος, ταχύτητα κτλ.

 

Είναι εφικτό όμως να μπει σε ultrabook και υβριδικά tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι μηχανικός σε tablet δεν πάει με κυριότερο λόγο τις κρούσεις. Οι περισσότεροι γνωστοί μου με tablet τα πετάνε πάνω στο κρεβάτι όταν είναι να τα αφήσουν. Σε έναν δίσκο που περιστρέφεται με μεγάλη ταχύτητα αναπτύσσονται τεράστιες δυνάμεις που μπορεί να οδηγήσουν σε crash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω. Πρώτο και καλύτερο είναι τα μηχανικά μέρη. Μετά πάμε σε κατανάλωση, μέγεθος, ταχύτητα κτλ.

 

Είναι εφικτό όμως να μπει σε ultrabook και υβριδικά tablet.

Επιδόσεις, θερμοκρασία, βάρος κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελαν να βάλουν σε tablet σκληρό δίσκο θα μπορούσαν άνετα. Από χρόνια υπάρχουν δίσκοι 1,8 ιντσών με ύψος 5 χιλιοστά. Χωρητικότητας μέχρι 320 Gbyte.

Δεν νομίζω να κολλούσαν στο μέγιστο των 320 Gbyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν ήθελαν να βάλουν σε tablet σκληρό δίσκο θα μπορούσαν άνετα. Από χρόνια υπάρχουν δίσκοι 1,8 ιντσών με ύψος 5 χιλιοστά. Χωρητικότητας μέχρι 320 Gbyte.

Δεν νομίζω να κολλούσαν στο μέγιστο των 320 Gbyte.

έχεις ιδέα μήπως πόσο κοστίζουν οι 1.8" ιντσών δίσκοι και όσον αναφορά τους SSD να σου πω εγώ την φαρμακερή αλήθεια έδωσα 754 δολάρια για Samsung 1.8" ιντσών 256GB για το hp 2740p elitebook μου που παίρνει μόνο τέτοιο δίσκο άστο είναι ασύμφορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Έχοντας υπόψιν ότι ο δίσκος αυτός έχει πάχος 5mm και πολλά λάπτοπ έχουν θέση για σκληρό πάχους 12.5mm, θα μπορούσαμε με κάποιο τρόπο να βάλουμε δύο δίσκους τον έναν πάνω στον άλλο και να τους συνδέσουμε και τους δύο? ωραίο δεν θα ταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...