Προς το περιεχόμενο

Η Seagate αποστέλει τον Laptop Ultrathin HDD σε Dell, Asus και άλλους


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο ίδιο είναι οτι είναι ακόμα μαγνητικοί. Όλα τα υπόλοιπα έχουν αλλάξει.

 

Βγάζουν ακόμα HDD'S? πωπω...
Τα πάντα αλλάζουν εκτός απο αυτούς.
33 χρόνια η ίδια τεχνολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και με seagate και με wd ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα και έχω πάρει πολλούς δίσκους και από τους δύο

Chek δεν βαζεις windows πανω για αυτο δεν σου εχουν κανενα προβλημα :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το πήγαμε σε WD vs SG να πω και εγώ την άποψη μου και τις εμπειρίες μου.

Εγώ παραμένω πιστός στην WD από το 2000 που έφτιαξα το πρώτο pc για εμένα. Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με δίσκους της WD σε δικό μου PC. Σχεδόν όσες φορές φτάνει κάτι στα χέρια μου με πρόβλημα στον δίσκο ο συνήθεις ύποπτος είναι ένας Seagate. Στην εταιρεία που δουλεύω έχω PC του 2004 που ακόμα τρέχουν με δίσκους WD 40gb ide και pc του 2007 και μετά με δίσκους Seagate που έχουν αρχίσει να σκάνε. Έχει φτάσει στα χέρια μου περίπτωση με seagate δίσκους με προβλήματα στο Firmware και έκανα κάτι πατέντες που βρήκα στο internet με Serial adapter και εντολές για να κάνω reset ένα state που κλείδωνε τον δίσκο, πράγματα που σε WD δεν έχω δει να συμβαίνουν.

Το μόνο που έχει περάσει από την αντίληψη μου τα τελευταία χρόνια για τους WD είναι ένα θέμα με το Load Cycle Count στους Green πράγμα που δεν με έχει ενοχλήσει καθώς τους αγοράζω μόνο για αποθήκη.

Γενικά εγώ χωρίς να έχω κάτι προσωπικό με την εταιρεία αυτή την αποφεύγω. Καλό θα ήτανε να είχαμε κάποιου είδους ιντερνετικά στατιστικά για το Fail rate από το να λέμε τις εμπειρίες μας πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

αντί να βγάλουν ssd με μεγάλη χωρητικότητα και μικρή τιμή, κάθονται και παλεύουν ακόμη παλιές τεχνολογίες...

 

αφήστε του μηχανικούς να τους έχουμε για αποθήκες, άμα είναι να πάρω ultra-portable/netbook/utlrabook κτλ κτλ θέλω να έχει ssd μέσα...

 

αυτά, τα είπα και ξέσκασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι WD είχα τα κακάρωσαν και ένας Seagate κοντεύει να τα κακαρώσει και τον έβγαλα από την πρίζα (0% Health lol). Με κανέναν δίσκο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ειδικά άμα τους καις στο torrenting και στο γράψε σβήσε. Για αυτό διπλο-τριπλό backup τα σημαντικά αρχεία είναι must. Καθώς και κάθε χρόνο αγορά νέου δίσκου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τους παλιούς. Μου φαίνεται ότι οι SSD είναι πιο reliable για συνεχή χρήση από τους HDD και ας λένε το αντίθετο. Καταρχάς δεν έχουν μηχανικά μέρη και έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κανέναν δίσκο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ειδικά άμα τους καις στο torrenting και στο γράψε σβήσε. Για αυτό διπλο-τριπλό backup τα σημαντικά αρχεία είναι must.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντί να βγάλουν ssd με μεγάλη χωρητικότητα και μικρή τιμή, κάθονται και παλεύουν ακόμη παλιές τεχνολογίες...

 

αφήστε του μηχανικούς να τους έχουμε για αποθήκες, άμα είναι να πάρω ultra-portable/netbook/utlrabook κτλ κτλ θέλω να έχει ssd μέσα...

 

αυτά, τα είπα και ξέσκασα

Η λογικη ειναι να μειωθει το κοστος και να αυξηθεί η χωριτικοτητα,με το να εχουν και τα δυο(ssd&hdd) μεσα σ'ενα ultrabook!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...