Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην εκκίνηση των Win XP


free05

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

έχω ένα πρόβλημα με το λειτουργικό μου Win XP Home. Μετά από επισκευή της κάρτας γραφικών του laptop (ACER 9302) δεν μπορώ να εκκινήσω τα Windows. Κατά την εκκίνηση, αφού περάσει η οθόνη που γράφει Windows XP φορτώνει, εμφανίζεται μια γαλάζια οθόνη με το logo των Windows στην μέση και σταματάει εκεί η φόρτωση, ο κέρσορας του ποντικιού είναι ενεργός αλλά μέχρι εκεί. Όλα τα άλλα είναι νεκρά. Ο μόνος τρόπος για να κλείσει ο υπολογιστής είναι από το κουμπί power.

Έχω δοκιμάσει bootcfg αλλά δεν άλλαξε κάτι. Repair installation δεν μπορώ να κάνω γιατί τα windows είναι έκδοση OEM. Επίσης δεν μπορώ να μπω καθόλου σε safe mode. Μέχρι κάποια στιγμή έμπαινε αλλά όταν άλλαξα κάτι (στο bootcfg νομίζω) έχασα και αυτή την δυνατότητα.

Έχεις κανείς σας κάποια ιδέα ή συμβουλή να μου δώσει για το τι να κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε για αρχή μηπως ξανα περάσεις τα Windows και φτιάξει (ακομα καλύτερα το format) αφου δεν μπορείς να κανεις repair, αν και αμα βρείς ενα δισκάκι με xp θα μπορέσεις να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τι εννοείς να ξαναπεράσω τα windows?

Δίσκο με τα xp έχω από άλλο υπολογιστή αλλά και πάλι δεν μπορώ να κάνω επιδιόρθωση.

Δεν θέλω να κάνω format γιατί θα χάσω κάποια δεδομένα που έχω στον δίσκο, για αυτό προσπαθώ να μπω στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η λύση βρέθηκε και την γράφω μήπως την χρειαστεί κάποιος άλλος στο μέλλον.

Ο σκληρός δίσκος είχε μπει σαν εξωτερικός σε άλλο υπολογιστή για να κάνω backup. Από εκεί

για κάποιον λόγο που δεν καταλαβαίνω ο δίσκος είχε κρατήσει στην registry σαν γράμματα τα F και G, αντί 

των C και D που ήταν κανονικά. Μπήκα με cd που είχα το πρόγραμμα Rescue Kit και άλλαξα τα γράμματα

στα σωστά και ο υπολογιστής ξεκίνησε κανονικά!  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...