Προς το περιεχόμενο

Plex για AppleTV *ΧΩΡΙΣ* ανάγκη για jailbreak


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό θα πει think different!

 

Για το Plex έχουν ξαναγραφτεί κείμενα. Είναι μια εφαρμογή Media Center, που ξεκίνησε ως μεταφορά του XBMC στο Mac αλλά με τον καιρό έχει εξελιχθεί πολύ!

 

Βασίζεται στη λογική server/client:

 

- Ο Plex Media Server τρέχει σε ένα Mac, Windows ή Linux PC και να διαχειρίζεται τη βιβλιοθήκη με τις ταινίες/σειρές/μουσική μας, με δυνατότητα αυτόματης ταξινόμησης (εξώφυλλα, περιλήψεις κλπ).

 

- Ο Plex Media Player μας επιτρέπει να βλέπουμε και ακούμε το περιεχόμενο του Plex Server και μπορεί να τρέχει στο ίδιο υπολογιστή που τρέχει και ο Plex Server ή σε κάποιον άλλο (Mac, Windows ή Linux PC) ή σε iOS, σε Android, σε Windows Phone, σε μερικούς Media Players αλλά και σε αρκετές Smart-TV της LG και της Samsung.

 

Υπάρχει ήδη μια έκδοση του Plex Media Player για Apple TV αλλά για να εγκατασταθεί απαιτεί το AppleTV να είναι jailbroken. Όχι πια!

 

Κάποιοι παρατήρησαν πως μερικές εφαρμογές του Apple TV όπως πχ η εφαρμογή Movie Trailers είναι στην ουσία web εφαρμογές που διαβάζουν όλο το περιεχόμενο τους από συγκεκριμένους server της Apple (πχ trailers.apple.com). Σκέφτηκαν λοιπόν ένα σχετικά απλό τρόπο για να "ξεγελάσουν" το AppleTV και αντί για το trailers.apple.com να συνδέεται με το Plex Media Server!

 

Το κόλπο είναι σχετικά απλό: Αλλάζουμε το DNS στις ρυθμίσεις δικτύου του AppleTV και του ορίζουμε να χρησιμοποιεί ως DNS τον υπολογιστή μας, που τρέχει μια ειδική εφαρμογή DNS Server που ανακατευθύνει τις κλήσεις για το trailers.apple.com προς τον Plex Media Server μας!

 

Η εφαρμογή είναι η PlexConnect και βρίσκεται ακόμα σε beta. Ουσιαστικά πρόκειται για μερικά python script και για να δουλέψει χρειάζεται να παίξουμε λίγο με το terminal στον υπολογιστή μας. Στο AppleTV δε χρειάζεται παρά μόνο η αλλαγή του DNS. Ούτε jailbreak ούτε τίποτε άλλο!

 

Είχα καιρό να "παίξω" με το Plex μιας και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Apple TV μου με τον παραδοσιακό τρόπο, ρίχνοντας όλες τις ταινίες και σειρές μου στο iTunes στο Mac μου και διαβάζοντας τες από εκεί.

 

Τώρα όμως λέω να κάτσω να του ρίξω μια ματιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα και εγώ σήμερα και μπορώ να πω ενθουσιάστηκα αλλα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα... Περιμένω εντυπώσεις απο όποιον το δοκιμάσει...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα γιατί δεν παίζει??? :(

 

Apple TV 3rd (1080p) με firm 5.2.1

ακολούθησα τις οδηγίες και όλα δείχνουν να λειτουργούν σωστά εκτός από το plex. ανοίγει αλλά μου λέει ότι δεν υπάρχουν servers για να  συνδεθεί. 

Στο plex στο AppleTV λέει "No response from Plex Media Server"

 

Το terminal πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτό? Αν το κλείσω μου λέει το AppleTV ότι δεν έχει σύνδεση στο internet. Αν πατήσω enter στο terminal μου λέει DNSServer Shut Down.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>off topic: τι εστι plex;</p>

 

Οπως γράφει και ο Γιώργος στο πρώτο μήνυμα ειναι μια ολοκληρωμένη εφαρμογή media center όπως το xbmc. Την κανεις εγκατάσταση στον υπολογιστη και οριζεις τους φακέλους όπου θα τραβάει τα αρχεία σου. Αυτόματα οργανώνει τις σειρές σου και τις ταινίες σου βρίσκοντας ακομα και εξώφυλλα και επιπλεον πληροφορίες. Επειτα τρεχεις τον αντίστοιχο player και απολαμβάνεις. Αν έχεις iPhone/iPad κατεβαζεις και τον client (ειναι επι πληρωμή) και στριμαρεις τις σειρές/ταινίες στη συσκευή σου. Παίζει/στριμαρει ακόμα και εξωτερικούς υποτιτλους!

Τέλος αν έχεις αγοράσει τον client και έχεις Apple TV μέσω AirPlay στέλνεις τα πάντα στην τηλεόραση με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Οι παραπάνω οδηγίες απλά βοηθάνε να κατευθεινεις τα δεδομένα απευθείας στην Apple TV.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως γράφει και ο Γιώργος στο πρώτο μήνυμα ειναι μια ολοκληρωμένη εφαρμογή media center όπως το xbmc. Την κανεις εγκατάσταση στον υπολογιστη και οριζεις τους φακέλους όπου θα τραβάει τα αρχεία σου. Αυτόματα οργανώνει τις σειρές σου και τις ταινίες σου βρίσκοντας ακομα και εξώφυλλα και επιπλεον πληροφορίες. Επειτα τρεχεις τον αντίστοιχο player και απολαμβάνεις. Αν έχεις iPhone/iPad κατεβαζεις και τον client (ειναι επι πληρωμή) και στριμαρεις τις σειρές/ταινίες στη συσκευή σου. Παίζει/στριμαρει ακόμα και εξωτερικούς υποτιτλους!

Τέλος αν έχεις αγοράσει τον client και έχεις Apple TV μέσω AirPlay στέλνεις τα πάντα στην τηλεόραση με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Οι παραπάνω οδηγίες απλά βοηθάνε να κατευθεινεις τα δεδομένα απευθείας στην Apple TV.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Σε εμενα δεν το κανει αυτο, επισης σε asian σειρες/ταινιες και γενικα σε σειρες που δεν εχουν αγγλικα tags, το plex χωλαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...