Προς το περιεχόμενο

Intel: Επισημοποιεί την τεχνολογία Thunderbolt 2, υπόσχεται προϊόντα μέσα στο έτος


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετός κόσμος στις μέρες μας ασχολείται με τον διαμοιρασμό video, σε αναλύσεις αρκετά υψηλότερες σε σχέση με παλαιότερα αλλά και άλλων αρχείων.Αυτή η ολοένα και αυξανόμενη απαίτηση συνέβαλλε στην ανάπτυξη και στην υιοθέτηση της τεχνολογίας Thunderbolt της Intel, η οποία μπορεί να αποδειχθεί ιδιαιτέρως χρήσιμη για video editors. Έχοντας κάνει αρχικά το ντεμπούτο της σε αποκλειστική συνεργασία της Intel με την Apple, το Thunderbolt είναι από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά πολλών υπολογιστών Mac που πωλούνται τα τελευταία χρόνια.

 

Μάλιστα έχει επιτευχθεί η εξάπλωσή της και στον επαγγελματικό χώρο, καθώς συμπεριλαμβάνεται σε περισσότερα από 30 PCs και μητρικές σε παγκόσμιο επίπεδο. Επιπροσθέτως οι εταιρείες που αναπτύσσουν προϊόντα εξοπλισμένα με την συγκεκριμένη τεχνολογία λέγεται ότι ξεπερνούν ήδη τις 220 διεθνώς.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Κατά την διάρκεια του National Association of Broadcasters (NAB) show, τον περασμένο Απρίλιο, η εταιρεία γνωστοποίησε τα σχέδιά της για την επικείμενη αναβάθμιση της συγκεκριμένης τεχνολογίας. Ο λόγος για έναν επερχόμενο ελεγκτή, ο οποίος φέρει την κωδική ονομασία “Falcon Ridge”, επιτρέποντας ταχύτητες διαμεταγωγής δεδομένων έως 20Gbs, διπλασιάζοντας έτσι το bandwidth, που παρείχε το αρχικό πρότυπο.

 

Γνωστό ως “Thunderbolt 2” η αναβαθμισμένη αυτή τεχνολογία επιτρέπει την αναπαραγωγή video ανάλυσης 4K. Κάτι τέτοιο επιτυγχάνεται με το να συνδυάζει δύο ανεξάρτητα 10Gbs channels σε ένα των 20Gbs. Να σημειωθεί ότι τα καλώδια που χρησιμοποιούνται τώρα με την συγκεκριμένη τεχνολογία θα είναι συμβατά με αυτήν της νέας γενιάς.

 

Link.png Site: intel.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρω πολύ. Έχω macbook air με thunderbolt.

Hub στο thunderbolt δεν υπάρχει. Είναι daisy chain σαν το firewire 800 . Δηλαδή αν το hardware παρέχει επέκταση για έξτρα thunderbolt θύρα, καλώς. Αλλιώς περιορίζεσαι σε μία συσκευή thunderbold. Έχω βάλει thunderbolt adapter σε ethernet gigabit. Πλέον δεν έχω καμία ελεύθερη θύρα thunderbolt. Στα τελευταία MacBook φροντίσαν να βάλουν και δεύτερη θύρα. Στα παλαιότερα macbook pro και σε όλα τα macbook air δεν υπάρχει δεύτερη θύρα.

Τι να κάνω τα 10 Gbit/sec ή 20 Gbit/sec όταν οι γρηγορότεροι μαγνητικοί σκληροί  δεν δίνουν πάνω από 200 Mbytes/sec ίσο περίπου με 1,6 Gbit/sec . Και μη μου πείτε για εξωτερικούς SSD thunderbolt σκληρούς ; Για δείτε τιμές πρώτα.  Με το USB 3.0 στα 5 Gbit/sec κάνω την δουλειά μου φθηνότερα και με ανύπαρκτους περιορισμούς. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρω πολύ. Έχω macbook air με thunderbolt.

Hub στο thunderbolt δεν υπάρχει. Είναι daisy chain σαν το firewire 800 . Δηλαδή αν το hardware παρέχει επέκταση για έξτρα thunderbolt θύρα, καλώς. Αλλιώς περιορίζεσαι σε μία συσκευή thunderbold. Έχω βάλει thunderbolt adapter σε ethernet gigabit. Πλέον δεν έχω καμία ελεύθερη θύρα thunderbolt. Στα τελευταία MacBook φροντίσαν να βάλουν και δεύτερη θύρα. Στα παλαιότερα macbook pro και σε όλα τα macbook air δεν υπάρχει δεύτερη θύρα.

Τι να κάνω τα 10 Gbit/sec ή 20 Gbit/sec όταν οι γρηγορότεροι μαγνητικοί σκληροί  δεν δίνουν πάνω από 200 Mbytes/sec ίσο περίπου με 1,6 Gbit/sec . Και μη μου πείτε για εξωτερικούς SSD thunderbolt σκληρούς ; Για δείτε τιμές πρώτα.  Με το USB 3.0 στα 5 Gbit/sec κάνω την δουλειά μου φθηνότερα και με ανύπαρκτους περιορισμούς. 

 

laptop με δυνατό επεξεργαστή και εξωτερική γραφικών με thunderbolt. φορητότητα για απλές δουλειές και δυνατό μηχάνημα (σχετικά πάντα) με thunderbolt.

εγώ έτσι το είχα καταλάβει αρχικά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω, τρομερή εξάπλωση...

 

μόνο σε Macbook το έχω δει και σε κάποια nas.

 

μάλλον το usb3 θα έλεγα ότι είναι το κυρίαρχο format, και το thunderbolt θα παίζει μόνο σε κάποιες high end συσκευές, και για ειδικό πελατειακό κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...