Προς το περιεχόμενο

in car entertainment


mourgolukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.

Κονομησα μια οθονη οροφης για το αμαξι 7 ιντσων και ηθελα να φτιαξω στο αμαξι μου μουλτιμιντια συστεμ.

Σκεφτηκα να συνδεσω ενα πλει στεισιον 2 σλιμ που εχω αλλα η οθονη ειναι πολυ μικρη για να παιζει split screen με 2 ατομα οποτε θα ειναι καλο μονο για dvd ταινιες...σκεφτηκα απισης για κατι στικακια με hdmi που εχει στο ebay τα οποια τρεχουν ανδροιντ και ειναι και μικρα οτι θα κατσουν γαντι αλλα δεν θελω να διαθεσω 50+ € για Να τα παρω. Δεν μου βρισκονται κιολας αλλωστε. Οποτε να συνοψίσω:

Εχω οθονη 7 ιντσων οροφης 800χ480

Θελω αναπαραγωγη ταινιων απο στικακι καθως και κανα παιχνιδακι ερωτησεων η κατι να μπορει να παίζει η παρεα ανετα σε αυτη την οθονη.

Me xbox το πρωτο γινεται τιποτα;

Αλλιως μετα εχω ενα p3 mobo το οποιο δν ξερω πως να το στησω με τι λειτουργικο βασικα γτ ειναι στα 667mhz και δεν γνωριζω τις δυνατοτητες που εχω σε αυτο. Καμια ιδεα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οθόμη είναι αυτή

http://www.ebay.co.uk/itm/7-inch-Wide-Screen-Car-Van-Roof-Mount-Monitor-built-dome-Lights-Flip-Down-/181058136569?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item2a27e7e9f9

 

η τροφοδοσία των κονσολών είναι πολύ πιο ευκολη από του υπολογιστή μιας και μπορεί για το PS2 να μπεί τροφοδοτικό αυτοκινήτου απευθείας, ενώ για το XBOX ένας απλός μετασχηματιστής από 12V se 220 με 20€.

του υπολογιστή πάλι είναι πολύ πιο δύσκολη καθώς τα τροφοδοτικά υπολογιστή για αμάξι είναι πανάκριβα σε σημείο που δεν συμφέρει να φτιάξεις δικό σου carputer παρά να αγοράσεις έτοιμο indash βλέπε alpine-kenwood κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συμφέρει να "πετάξεις" χρήματα έστω 20/30 ευρώ για μια οθόνη 7ιντσών;

ασε που θα έχεις πρόβλημα με την τοποθέτηση της κονσόλας.

καλώδια ήχου;απο που θα ακούς ήχο;

αυτή θέλει τοποθέτηση στον ουρανό.θα κάνεις τρύπα?

θα γεμίσει ο τόπος καλώδια.

έχω δει κονσόλα σε αμάξι,για αυτό το αναφέρω.

σκέψου το αυτό που θέλεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σκοπευω να τρυπησω ουρανο για να μπει.δευτερον ηχο θα εχω και απο το στερεο και απο τα ηχεια της οθονης. Το πλει θα το εβαζα στο ντουλαπακι μεσα ενω το χβοχ σαν πιο μεγαλο που ειναι θα εμπαινε κατω απο το καθισμα του συνοδηγου.το θεμα καλωδια που αναφερεις κρυβονται ευκολα στα κωλονακια και πισω απο το ντουλαπακι. Το αμαξι μου ειναι πεζο 406

 

Αποστολή από το GT-I9100G με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σκοπευω να τρυπησω ουρανο για να μπει.δευτερον ηχο θα εχω και απο το στερεο και απο τα ηχεια της οθονης. Το πλει θα το εβαζα στο ντουλαπακι μεσα ενω το χβοχ σαν πιο μεγαλο που ειναι θα εμπαινε κατω απο το καθισμα του συνοδηγου.το θεμα καλωδια που αναφερεις κρυβονται ευκολα στα κωλονακια και πισω απο το ντουλαπακι. Το αμαξι μου ειναι πεζο 406

έχε υπόψη σου,εαν κάνεις τρύπα στην επένδυση του ουρανού,θα σου "κρεμάσει" με τον καιρό και τους κραδασμούς,

άλλο εργοστασιακό..αλλο diy!

απλώς τα λέω.

καλή συνέχεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κρεμεται εξ ολοκληρου απο την ταπετσαρια του ουρανου ειχα σκοπο να χρησιμοποιησω μαγντες σκληρου δισκου ωστε να κολλησει στην λαμαρινα της οροφης. Αλλα δν λυσαμε το θεμα μου.τι θα ηταν προτιμοτερο να βαλω κονσολα η υπολογιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κρεμεται εξ ολοκληρου απο την ταπετσαρια του ουρανου ειχα σκοπο να χρησιμοποιησω μαγντες σκληρου δισκου ωστε να κολλησει στην λαμαρινα της οροφης. Αλλα δν λυσαμε το θεμα μου.τι θα ηταν προτιμοτερο να βαλω κονσολα η υπολογιστη;

εγω λέω να "σπρώξεις" την οθόνη σου και να τσοντάρεις τα υπόλοιπα για να αγοράσεις ενα καλούτσικο ταμπλετάκι.

τόσα κυκλοφορούν.

τα κάνει όλα ;)

μην μπλέκεις με τρύπηματα/καλώδια/μαγνήτες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία και το τάμπλετ που θα το βάλω;;; γτ δεν θα το ήθελα με βεντούζα στο παρπριζ...

θα γούσταρα κάποια ενσωματωμένη στο αμάξι λύση, χωρίς να χρειαστεί να βγάλω την πηγή για να βάλω με οθόνη κλπ γιατί έχω καλή πηγή πάνω με την οποία έπαιζα 1,5 KW ήχο που είχα μέσα...πλέον τα έχω ξυλώσει βέβαια, αλλά θα ήθελα να βγεί κάτι όμορφο και λειτουργικό... + ότι με την θέση που βρίσκεται η πηγή δεν εξυπηρετεί να μπει εκεί οθόνη γιατί είναι τέρμα χαμηλά και είναι 1din μονάχα αλλιώς είχα βrei alpine πηγή αγώνων με οθόνη 7αρα 1din me 150€ από φίλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1din με αναδιπλούμενη οθόνη θα ήσουν μπόμπα,αρκεί να είναι σε σωστή θέση να μην βρίσκουν στα κουμπιά/χειριστήρια κατά την έξοδο τις οθόνης

έχει και εξόδους απο την πίσω πλευρά.

μόνο εναν μετατροπέα ρεύματος θα χρειαζόσουν!

είμαι κατά στα τρυπήματα του αμαξιού ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι κατά στα τρυπήματα του αμαξιού ;)

το κατάλαβα :P

όπως σου είπα και παραπάνω το θέμα μου είναι ότι είναι τέρμα χαμηλά το στέρεο και αρκετά χωνευτό μέσα και δεν εξυπηρετεί να βγαίνει η οθόνη πάνω γτ ο μόνος που θα μπορούσε να δει θα ήταν ο λεβιές και το χειρόφρενο.

ακόμα σκέφτηκα να καταργούσα τους μεσαίους αεραγωγούς και να την έκανα ενσωματωμένη εκεί την οθόνη οπότε μετα ακόμα και κάμερα οπισθοπορείας θα μπορούσα να βάλω πάνω της. αν και θα ήταν καλή φάση μιας και μπορω να πάρω από τρακαρισμένο όλο το πλαστικό για να μπει, δεν θυμάμαι κατά πόσο με παίρνει από χώρο ή θα βρίσκω στα χειριστήρια του κλιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να τα μεταφέρεις;;

το ράδιο π.χ  να το μεταφέρεις στην απο πάνω θέση; η να τα βγάλεις και τα 2 και να μείνουν κενές η θέσεις;;και να προσθέσεις 2 din!

π.χ όπως είναι στα audi

το έχεις κοιτάξει αν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το έχω δει και δυστηχώς δεν γίνεται... από στέρεο με οθόνη θα με βόλευε μονάχα αυτά που είναι η οθόνη κρεμασμένη προς τα κάτω  και περισευει αλλά είναι κινεζιές και ο ήχος θα είναι αμφιβόλου ποιότητος συγκρητικά με αυτόν που έχω τώρα, χώρια τις ρυθμίσεις που θα χάσω γτ τα crossover είναι στην πηγή μου

 

0909kan_20.jpeg

 

 

κάπως έτσι είναι το ταμπλό μου. Δεν μου δίνει πολλές επιλογές και για αυτό στράφηκα στην οροφής. Στην αρχή ήθελα 15άρα αλλά αφού μου έκατσε τσάμπα η 7άρα δεν κάνω παράπονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν γίνεται.χ@σε μέσα πολυχρόνη :-D

είμαι τις άποψης μην τρυπήσεις ουρανό(εκτός και αν έχεις άλλον ουρανό για πειραματόζωο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...