Προς το περιεχόμενο

Σάλος στις ΗΠΑ για το ηλεκτρονικό φακέλωμα εκατομμυρίων πολιτών


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι γιαννης, γιαννακης, μεχρι σημερα το ειχε αυτο μεσω echelon, και το ηξερες...

 

Απλα τι θελει να κανει; Μειωση κοστους. Εκει που μεχρι σημερα πληρωνε το Α ποσο για συντηρηση δορυφορων και συστηματων παρακολουθησης, σου λεει μειωνω το κοστος, αν καποια απο αυτα μου τα δωσουν ετοιμα καποιες εταιριες κοινωνικης δικτυωσης.

Γιατι να παρακολουθω με τα δικα μου συστηματα το skype, αν μπορει να μου το δωσει πιο φτηνα η ιδια η εταιρια.

 

1ον γιατί η καταπάτηση των δικαιωμάτων μου θέλω να κοστίζει (αξία ανεκτίμητη :P ) 

2ον γιατί αυτό μπαίνει στο συνολικότερο πλαίσιο του ολοκληρωτισμού και του δίκαιου του ισχυρού που βλέπουμε καθημερινά όλο και περισσότερο στις ζωές μας

3ον γιατί υπάρχει νόμιμη οδός να γίνει αυτό με εντολή εισαγγελέα, η οποία είναι μια κάποια εγγύηση ότι κρατιούνται τα προσχήματα και

4ον γιατί δείχνει τη στάση της εταιρίας προς εμένα, πράγμα που καθορίζει τη δικιά μου στάση απέναντι στην εταιρία

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εεελα κάτι μας είπανε ,αν ειναι δυνατόν να παρακολουθούν οι κυβερνήσεις τους πολίτες χωρίς ένταλμα τστστς απίστευτο και ακόμα ποιο απίστευτο οτι γίνεται και μέσο Ίντερνετ ,τρομερό πέφτω απο τα σύννεφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοψε το ιντερνετ αν δεν σου αρεσει,υψηλη κριτικη και απο ουσια τιποτα επαναστατες του πληκτρολογιου...

 

Πάλι καλά που υπάρχουν υψηλού προβληματισμού φιλοσοφημένες παρεμβάσεις σαν τη δικιά σου για να διαβάσουμε και τίποτα ουσιώδες.

 

37069992.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό δεν είναι ρε παιδιά; Γιατί να σου δίνουν τζαμπέ ομιλία-βίντεο με όποιον θες σε όλο το κόσμο ενω με παραδοσιακές μεθόδους πρέπει να ξεφραγκιαστείς; Τί νομίζατε ότι μας αγάπησαν ξαφνικά;

Αυτά να τα βλέπετε όλοι εσείς οι μωροί που σφάζεστε για την apple και για τη google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[serious mode on]

Κατανοώ και σέβομαι απόλυτα τις διαμαρτυρίες και τις ενστάσεις, όλων όσων ενοχλούνται από το μη απόρρητο που επικρατεί γενικά στις επικοινωνίες, είτε μέσω internet, είτε άλλες.

[serious mode off]

 

[extremely serious mode on]

Το πόσο όμως αδιάφορο μου είναι σε προσωπικό επίπεδο, το αν ο κάθε μπιγκμπράδερ θέλει και μπορεί να ξέρει ποια sites επισκέπτομαι, αν και τι κατεβάζω και τι λέω με τον οποιονδήποτε, είναι αδύνατο να αποδοθεί με λόγια... Το «zbutsam» είναι απελπιστικά λίγο! Να τις χαίρονται τις πληροφορίες σχετικά μ' εμένα...

[extremely serious mode off]

 

 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω ηταν γνωστα ολα αυτα με την προφαση της 11ης Σεπτεβριου τωρα μαθαμε οτι ΚΑΙ οι πολυεθνικες ειναι αιδιοπανα να δω παλιογιαπηδες αν παρατησουν ολοι το ιντερνετ τι θα κανετε(πραγμα δυσκολο) .

 

 

 

Οπαααα οπααα η microsoft η εταιρια που θελει η κονσολα της ανα 24ωρο(σα χαπι ενα πραγμα) ιντερνετ ηταν η πρωτη που συμφωνησε λεει ουυυστ απο εδω xbox one σαν να λεμε κοριος με δυνατοτητες να παιζεις και λιγο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Απαντηση που εδωσε ο Mark Zuckerberg μεσα απο το προφιλ του στο facebook. Γελανε ακομα και οι πετρες.

 

"I want to respond personally to the outrageous press reports about PRISM:

Facebook is not and has never been part of any program to give the US or any other government direct access to our servers. We have never received a blanket request or court order from any government agency asking for information or metadata in bulk, like the one Verizon reportedly received. And if we did, we would fight itaggressively. We hadn't even heard of PRISM before yesterday. 

When governments ask Facebook for data, we review each request carefully to make sure they always follow the correct processes and all applicable laws, and then only provide the information if is required by law. We will continue fighting aggressively to keep your information safe and secure.

We strongly encourage all governments to be much more transparent about all programs aimed at keeping the public safe. It's the only way to protect everyone's civil liberties and create the safe and free society we all want over the long term."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εντάξει, το αρνήθηκε ο Ζούκερμπερκ που δεν έχει καθόλου παρόμοιο παρελθόν. Όλα είναι υπο έλεγχo.

https://www.youtube.com/watch?v=Rfd0_7BcU-0

 

“Go back to bed, America. Your government has figured out how it all transpired. Go back to bed, America. Your government is in control again. Here. Here's American Gladiators. Watch this, shut up. Go back to bed, America. Here is American Gladiators. Here is 56 channels of it! Watch these pituitary retards bang their fucking skulls together and congratulate you on living in the land of freedom. Here you go, America! You are free to do what we tell you! You are free to do what we tell you!”

 

Φυσικά ισχύει για όλο τον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά ισχύει για όλο τον κόσμο.

 

Δεν συμφωνω με αυτο. Ζουμε σε εναν τοσο περιεργο μικρο πλανητη που οι Αμερικανικες, Ευρωπαικες και Ασιατικες αντιληψεις ειναι τελειως διαφορετικες. Λες και ειμαστε σε διαφορετικους γαλαξιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μου κάνει εντύπωση και δεν το θεωρώ είδηση;

 

Άλλωστε το κάνουμε ήδη όσοι χρησιμοποιούμε social υπηρεσίες κλπ.

 

Απλά καμιά φορά, γελάω όταν βλέπω πχ το "Would you like to send anonymous usage stats to google?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω βιβλια που θα πουλησει ο Λιακοπουλος...Συνελθετε μερικοι.

Οτι καποιοι πουλανε και πλουτιζουν,αυτο ειναι σιγουρο.

Αλλα ποιος;

Μηπως αυτο για το οποιο λεει και το ιδιο το αρθρο,οι περισσοτεροι χρηστες; ;)

Aν ο Λιακο,βγαζει οσα βγαζει,αυτοι που μας εκμεταλευονται,διχως την αδεια μας,διχως την συγκαταθεση μας,παρανομως και λυστρικα,γιατι να τους αθωωσουμε;Eιναι αθωες περιστερες;Δεν νομιζω.

Και η πραγματικοτητα,η καθημερινοτητα το αποδεικνυει.Ολοι εχουμε το δικαιωμα στο προσωπικο απορρητο,στο δικαιωμα να ζουμε χωρις εναν big brother,πανω απο το κεφαλι μας.Οποιου του αρεσει(δεν εννοω φιλε προσωπικα εσενα),ας δωσει την συγκαταθεση του,οπως γινεται αλλωστε σε πολλα μπ@@@@@@@παιχνιδια.

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα,επικαλουμενοι εναν Λιακοπουλο.

Παει αυτος.Αυτοι που ερχονται να φοβασαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...