Προς το περιεχόμενο

nikon d70 γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια παιζει να αγορασω αυτη την μηχανη και εκτος το iphone 5  που εχω δεν τραβουσα ποτε φωτο.πειτε μου αν ειναι καλη για αρχαριο και σε τι τιμη περιπου κανουν μεταχειρισμενες/.βραδυ κανει ληψεις ανω του μετριου?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ παλιό μοντέλο αν δινεις πάνω από 100 ευρώ θα πρέπει να είναι του κουτιού με λίγα κλικ και ελεγμένη από σοβαρό μαγαζί διαφορετικά δεν αξίζει εκτός αν χρειάζεσαι άμεσα ένα σωμα νικον και δεν έχεις λεφτά για κάτι άλλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  τακη ευχαριστω πολυ με αυτο τον φακο τον δινει 18-70 και ζηταει 170 και λεει οτι εχει 500 κλικ.τι λες?αμα το κανω 130 αξιζει τον κοπο η μπα?βγαζει καλυτερες φωτο απο μια απλη φωτογραφικη νεας τεχνολογιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή είναι και για αρχάριο και για προχωρημένο με οικονομικά προβλήματα. Τα προβλήματά της τα γνωρίζεις φαντάζομαι κι έχουν να κάνουν με την ηλικία της, (χαμηλό iso - αν φωτογραφίζεις σωστά μεχρι iso 800 δεν θα έχεις πρόβλημα, ασπρόμαυρο ιστογραμμα κλπ). Αλλά έχει και μερικά καλά που δεν τα βρίσκεις σε σύγχρονες dslr του συρμού, 1/500 flash sync, 1/8000 μαξιμουμ ταχύτητα, ccd σενσορα γενικά δεν θα σου λείψει κάτι. Εγώ ακόμη την χρησιμοποιώ σαν δεύτερο σώμα. Μέχρι 30Χ40cm τυπώνεις άνετα στα 6MP οπότε δεν είναι θέμα, έτσι κι αλλιώς για αρχαριο τα πολλά MP μπορεί να τον μπερδέψουν.

Επεξ/σία από frenzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ευχαριστω με καλυψες...ποσο να δωσω για μια τετοια?

Δεν έχω ιδέα, εδώ Γαλλία τις πουλάνε ακριβά μεταχειρισμένες 200-250, Ελλάδα έχω δει φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγαλε στην δινει σε πολυ καλη τιμη!! παντως για τα κλικ της σου κανει σιγουρα πλακα!!! καποιος που φωτογραφιζει αρκτετα (οχι μανιακα) τραβαει 500 κλικ σε 3 μηνες η μηχανη αποκλειεται να εχει τοσο λιγα για 5.000 το συζηταμε, τι να πω δες την απο κοντα εαν ειναι σε καλη κατασταση και χτυπα την!!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγαλε στην δινει σε πολυ καλη τιμη!! παντως για τα κλικ της σου κανει σιγουρα πλακα!!! καποιος που φωτογραφιζει αρκτετα (οχι μανιακα) τραβαει 500 κλικ σε 3 μηνες η μηχανη αποκλειεται να εχει τοσο λιγα για 5.000 το συζηταμε, τι να πω δες την απο κοντα εαν ειναι σε καλη κατασταση και χτυπα την!!!! :devil:

 

Καλά, μην το λες... υπάρχουν μερικοί τύποι που παίρνουν μια DSLR γιατί "Αυτές βγάζουν τις καλές φωτογραφίες." ντε και καλά και μετά βγάζουν καμιά 5αριά-10 Χριστούγεννα-Πάσχα και άντε καμιά πρωτοχρονιά και ούτε που την παίρνουν μαζί τους σε διακοπές, γιατί (α) πού να την κουβαλάς τώρα και (β) μην πάθει τίποτα και πάει λέγοντας. Είναι τραγικό, αλλά συμβαίνει. Και παίρνουν και ακριβές μηχανές, συνήθως. Εγώ προσωπικά έχω έναν γνωστό που έτσι αψυχολόγητα νταντεύει μια ΜΚΙΙ. Δεν το συζητάω πια μαζί του. Μου προκαλεί στομαχόπονο.

 

Είναι όμως σπάνια περίπτωση αν έχει τύχει και δεν πρόκειται για αλλαγμένο κλείστρο. Θα το έλεγχα, απλά για θέμα τυπικότητας, πριν την πάρεις. Υπολογίζοντας ότι έχω δει να ζητάνε €100+ για τον φακό σκέτο, η τιμή δεν είναι υποχρεωτικά άσχημη και εκεί που στη ζητάει, εφόσον τα click είναι πραγματικά (με ή χωρίς αλαγμένο κλείστρο).

 

Ο λόγος που το θέτω έτσι είναι διότι όσο να'ναι, με από 150 ως 200κάτι πουλάνε μηχανές με τα (κάποια) λιγότερα χρόνια και (κάποια) χαρακτηριστικά αρκετά καλύτερα ενίοτε (δεν μιλάω προφανώς μόνο για MP). Γρήγωρη αναζήτηση στις αγγελίες του insomnia βρίσκει Pentax K100D (€150) και K10D (€250 με kit φακό και grip) που τις θεωρώ λίγο πιο καλές επιλογές, προσωπικά.

 

Από την άλλη μεριά, η μισή υφήλιος έχει Nikon οπότε και εξαρτήματα και φακούς και βοήθεια μπορεί μάλλον να βρεις πιο εύκολα αλλά και η D70 είναι μια χαρά επιλογή για τους λόγους που ανέφερε πριν ο frenzy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...