Προς το περιεχόμενο

Χαμηλο κλειδωμα μετα απο αλλαγη πακετου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολη την παρεα,αφου εβγαλε η χολ τα καινουρια πακετα,αποφασισα να αλλαξω απο hol dp lite

σε hol ευελικτο 300.

Τα στατιστικα του ρουτερ μου ειναι τα εξης:

Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path
[Go Top]

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 902 (Kbps.) 12605 (Kbps.)
[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 11.0 dB
Attenuation 11.6 dB 17.4 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 0 0
CRC Error 1 0
HEC Error 0 0



οπως βλεπετε το attenuation ειναι 17,4 και κλειδωνω στα 12,5

στην αρχη νομιζα οτι με ειχανε βαλει σε 12αρι προφιλ....τους πηρα τηλ.

και μου λεει το ξεφτερι ο τεχνικος τοσο πιανει η περοχη σου,δεν μπορουμε να κανουμε κατι,

και του λεω καλα,με αυτο το att δεν θα πρεπε να κλειδωνω παραπανω????οχι μου λεει ειναι μια χαρα η ταχυτητα σου....

αντε βγαλε ακρη...εχετε καμια ιδεα τι να κανω για να αυξησω την ταχυτητα????ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ δεν μπορείς να κανεις τίποτα παρα μονο άμα παρεις ένα Modem που μπορεί να αλλάζει τα settings του DSL είτε μέσω Telnet είτε μέσω τον διαφορων προγραμμάτων που κυκλοφορούν.

Καλο είναι να γίνει μια λίστα με τέτοια modems.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ δεν μπορείς να κανεις τίποτα παρα μονο άμα παρεις ένα Modem που μπορεί να αλλάζει τα settings του DSL είτε μέσω Telnet είτε μέσω τον διαφορων προγραμμάτων που κυκλοφορούν.

 

Καλο είναι να γίνει μια λίστα με τέτοια modems.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολη την παρεα,αφου εβγαλε η χολ τα καινουρια πακετα,αποφασισα να αλλαξω απο hol dp lite

 

σε hol ευελικτο 300.

 

Τα στατιστικα του ρουτερ μου ειναι τα εξης:

 

Status:

Configured Current

Line Status --- SHOWTIME

Link Type --- Interleave Path

[Go Top]

 

Data Rate:

Upstream Downstream

Actual Data Rate 902 (Kbps.) 12605 (Kbps.)

[Go Top]

 

Operation Data / Defect Indication:

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 12.0 dB 11.0 dB

Attenuation 11.6 dB 17.4 dB

 

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator

FEC Error 0 0

CRC Error 1 0

HEC Error 0 0

 

 

 

οπως βλεπετε το attenuation ειναι 17,4 και κλειδωνω στα 12,5

 

στην αρχη νομιζα οτι με ειχανε βαλει σε 12αρι προφιλ....τους πηρα τηλ.

 

και μου λεει το ξεφτερι ο τεχνικος τοσο πιανει η περοχη σου,δεν μπορουμε να κανουμε κατι,

 

και του λεω καλα,με αυτο το att δεν θα πρεπε να κλειδωνω παραπανω????οχι μου λεει ειναι μια χαρα η ταχυτητα σου....

 

αντε βγαλε ακρη...εχετε καμια ιδεα τι να κανω για να αυξησω την ταχυτητα????ευχαριστω.

η γαματη η Hol σου δινει margin 11 με το ζορι.στην δικια σου περιπτωση απο το 9 της οτενετ η το 6 της forthnet στο 11 της Hol χανεις αρκετα.στην πρωτη περιπτωση αν ειχες οτε θα βλεπες κανα megabit παραπανω με 9 margin και στην περιπτωση της forthnet κανα 2,5 Mbit Παραπανω λογω 6 margin.η Hol για θεματα δηθεν σταθεροτητας(εγω το λεω θεματα bandwidth) σου βαζει 11 margin που το θεωρω τραγικα ψηλο χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μου κατεβασαν το snr στο 9 και ανεβηκε λιγο...

τα νεα μου στατιστικα:



Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path
[Go Top]

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 923 (Kbps.) 14312 (Kbps.)
[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9.5 dB 9.0 dB
Attenuation 11.6 dB 17.3 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 205 0
CRC Error 2 0
HEC Error 9 0
[Go Top]

Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 2334981 1065900


απο ftp κατεβαζω με 1,4 Mb/s

και στα τορεντς οσο ημουν συγχρονισμενος στα 12600 kbps κατεβαζα με 1 Μb/s(με πολλα τορεντς μαζι να κατεβαινουν),

τωρα πρεπει να δω αν θα ειναι σταθερη η γραμμη με 9 snr και αν ειναι θα το αφησω οπως εχει,

παντως απο το 2008 που εχω adsl ειναι πρωτη φορα που εχω 24αρα....αν και με την 6αρα ευχαριστημενος ημουν,αλλα η αλλαγη εγινε 

πιο πολυ για ψυχολογικους λογους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειναι σταθερη.το 9 Margin ειναι καλο.παιζω σταθερα σε 2 γραμμες με 6 margin απο forthnet.αφου στο χαμηλωσαν μια χαρα.γιατι ειναι κριμα να χανεις ταχυτητα χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι και εγώ στο dp lite (6Mbps) και όπως ο TS θέλω να πάω στο ευέλικτο 300 με τα 24 MBps

τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου τώρα είναι:

------------------------------------------------

Data Rate:
  Upstream Downstream
Actual Data Rate 858 (Kbps.) 6144 (Kbps.)
[Go Top]
 
Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.0 dB 16.0 dB
Attenuation 12.9 dB 23.2 dB
 
Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 7410 327716
CRC Error 3 0
HEC Error 13 0
[Go Top]

---------------------------------

 

sto upload πολύ συχνά πιάνω 1000+Mbits.

γενικά δεν έχω πρόβλημα και κατεβάζω μια χαρά.

 

αν πάω στα 24MBps πόσα θα πιάνω; θεωρητικά με βάση το Downstream Attenuation πρέπει να κλειδώνω κάπου στα 19 MBps.

αυτό που γράψατε όμως για το margin με προβλημάτισε.

αν το 11 θεωρείται υψηλό, το 16 που έχω εγώ τι είναι;

 

εγώ είχα διαβάσει ότι όσο μεγαλύτερο το Margin, τόσο το καλύτερο. και πρέπει να είναι πάνω από 12 για να μην υπάρχουν προβλήματα.

δώστε μου τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις 16 margIn τωρα και εισαι adsl2+ τοτε δεν σε βλεπω να ανεβαινεις και πολυ ασχετα που εχεις μικρο attenuation.to 19 ειναι το μεγιστο θεωρητικο και οχι με 11 margin που δινει η Hol.εσυ εχεις 16 επειδη εχεις 6 Mbit.οταν στο ανεβασουν θα πεσει στα 11 που σε βαζει η hol.kai me 6 margin με καλη γραμμη παιζεις σταθερα και δεν εχεις προβληματα.η Hol σε 11 margin θα σε βαλει με σκοπο την δηθεν σταθεροτητα σου οποτε μην περιμενεις 19 Mbit.μερικοι που εχουν καλη γραμμη ριχνουν το margin ακομα και στο 3 και παιζουν οκ.
οσο πιο μεγαλο margin τοσο θεωρητικα πιο σταθερη γραμμη αλλα τοσο μικροτερη ταχυτητα.δεν μπορεις να τα εχεις ολα.
μια καλη γραμμη ανετα παιζει με 6 margin που βεβαια η Hol δεν δινει.αντε να σου δωσουν 9 Margin.6 margin μονο στην forthnet η αμα το ριξεις με προγραμμα.
μικροτερο margin μεγαλυτερη ταχυτητα και θεωρητικα πιο ασταθης γραμμη
μεγαλυτερο margin μικροτερη ταχυτητα θεωρητικα πιο σταθερη γραμμη.
το μεγαλυτερο margin συγχωρει λαθη στην γραμμη και δεν χανει ευκολα sync αμα η γραμμη σου ειναι χαλια.εσυ εισαι σχετικα κοντα οποτε πιεσε την Hol να σε βαλει με 9 margin αντι για 11 που εχουν μανια να σε βαζουν.οπως εκανε ο φιλος πιο πανω που ειδα 9 margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έλυσες κάποιες απορίες poulinos σχετικά με το margin.

:-)

 

άρα το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι δε πρόκειται να έχω καλύτερες ταχύτητες από τον TS (θεωρητικά). άρα να περιμένω ~14MBps. Ξεφτίλα.

 

μα αν έχει αυτή την πολιτική η HOL με το SNR, αυτό σημαίνει ότι όλοι οι πελάτες της θα πιάνουν χαμηλότερες ταχύτητες σε σχέση με τις άλλες εταιρίες αφού σε "σαμποτάρουν".

οι υπόλοιποι με HOL δηλαδή που κλειδώνουν;

 

αυτό που είπες να το ρίξω με πρόγραμμα, πόσο εύκολο είναι;

δηλαδή μπορώ να προσπεράσω τις ρυθμίσεις της HOL και να βάλω το SNR όσο θέλω;

 

θα κάνω αίτηση για αλλαγή πακέτου και θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έλυσες κάποιες απορίες poulinos σχετικά με το margin.

:-)

 

άρα το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι δε πρόκειται να έχω καλύτερες ταχύτητες από τον TS (θεωρητικά). άρα να περιμένω ~14MBps. Ξεφτίλα.

 

μα αν έχει αυτή την πολιτική η HOL με το SNR, αυτό σημαίνει ότι όλοι οι πελάτες της θα πιάνουν χαμηλότερες ταχύτητες σε σχέση με τις άλλες εταιρίες αφού σε "σαμποτάρουν".

οι υπόλοιποι με HOL δηλαδή που κλειδώνουν;

 

αυτό που είπες να το ρίξω με πρόγραμμα, πόσο εύκολο είναι;

δηλαδή μπορώ να προσπεράσω τις ρυθμίσεις της HOL και να βάλω το SNR όσο θέλω;

 

θα κάνω αίτηση για αλλαγή πακέτου και θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

α.διαβασε λιγο εδω

http://www.insomnia.gr/topic/468701-snrnoise-marginprofiles-%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-profiles-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1/page-2

Λογικα δεν θα εχεις τρελες ταχυτητες.λεω λογικα διοτι δεν ξερω αν σου εχει φορεσει κανα παραξενο Profile πανω η hol

και για αυτο δεν βλεπουμε μεγαλο Margin.δεν ειναι ολα τα Profile πειραγμα μονο στο margin για να σου πει καποιος στα σιγουρα.παντως με βαση το attenuation σου κανα 14 αρι θα πρεπε να το εχεις με 11 margin.

ναι εχω δει πελατες σε Hol με τελειες γραμμες και να εχουν συγχρονισμους για κλαμματα λογω margin.οσο πιο καλη γραμμη εχει καποιος τοσο πιο πολυ τον σκιζει το 11 margin.σε χαλια γραμμες η διαφορα δεν ειναι μεγαλη.σε γραμμες των 20 Mbit το 11 margin απο το 6 πχ της forthnet μπροει να βγει και 3-4 mbit διαφορα.εκτος αν σου βαλουν 9 margin αμα το ζητησεις που ειναι αυτο που εχουν οι υπολοιποι παροχοι.πρεπει να υποστηριζετε απ οτο ρουτερ σου να ριξεις το margin και δεν ειναι ευκολο να βρεις πολλα ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πο πο μου κόψατε τη χαρά.

πάνω που έλεγα ότι θα αλλάξω πακέτο και θα πάω κοντά στα 19MBps ακούω για 14MBps.

 

ρουτερ έχω το Netfaster 2 (διάβασα ότι δε μπορώ να κάνω πειράγματα με αυτό).

έχω και ένα παρατημένο WAG200.

 

να ρωτήσω και κάτι ακόμα για να είμαι προετοιμασμένος.

το snr 9 αν το ζητήσω το βάζουν αμέσως ή θα μου αρχίσουν τίποτα τρελά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πο πο μου κόψατε τη χαρά.

πάνω που έλεγα ότι θα αλλάξω πακέτο και θα πάω κοντά στα 19MBps ακούω για 14MBps.

 

ρουτερ έχω το Netfaster 2 (διάβασα ότι δε μπορώ να κάνω πειράγματα με αυτό).

έχω και ένα παρατημένο WAG200.

 

να ρωτήσω και κάτι ακόμα για να είμαι προετοιμασμένος.

το snr 9 αν το ζητήσω το βάζουν αμέσως ή θα μου αρχίσουν τίποτα τρελά;

to wag200 ακομα και με Open wag νομιζω δεν πειραζεις snr.

του φιλου απο πανω του το εβαλαν.τωρα κατι παραπανω δεν ξερω.συνηθως τους πιο πολλους τους βλεπω με 11 παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε ας πουμε και ενα ακομα καλο για την Hol.το καλο ειρωνικα το εννοω.αν παιζεις παιχνιδια δεν υποστηριζει fast path.η να το πω καλυτερα υποστηριζει αλλα δεν το δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...