Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για νεο Gaming Pc


Fulgore1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλησα εγω για πτωση τιμων?Εσυ ειπες οτι τοσο αξιζουν αυτες οι καρτες!

7950=200e

7970=300e

καλα ειναι,αν τις βρεις καινουργιες

Δεν ειπα εγω οτι η 7950 ειναι καλυτερη της 770.Δε γυρναω τον κοσμο αναποδα οπως μερικοι αλλοι.

Φυσικα η 770 ειναι καλυτερη της 7950,αλλα μη ξεχνας οτι ειναι και 100 ευρω ακριβοτερη.

Και εγω ξεκαθαρισα τη θεση μου για τις Intel/nVidia.Μαλιστα ζαχαρωνα την 650ti boost αλλα τα παιχνιδια της 7850 με κερδισαν.Καποιοι αλλοι εχουν κολλησει σε δεδομενα του 2011 και κρινουν βασει αυτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σου ειπα γι αυτο 337e 7950 vs 770 giga oc 392e? και εσυ συνεχιζεις να λες τα δικα σου

 

 

εδω καποιοι λεγατε οτι η 7950 ειναι τρελο vfm στα 260e οταν δεν υπηρχε η 770 και η 680 ηταν στα 470e 

 

τωρα οταν βλεπεις αυτο δεν αντιδρας? ε FANBΟΥ?

 

γιατι μονο αυτη την λεξη ξερεις να χρησιμοποιεις οταν ειναι σκουρα τα πραγματα  :-) 

Επεξ/σία από saiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το θέμα είναι να βοηθήσουμε τον ενδιαφερόμενο και όχι να τσακώνεστε μεταξύ σας. Τουλάχιστον συνεχίστε το με pm και βάλτε spoiler στα post σας.

Στο θέμα μας. Η gtx770 της gigabyte κάνει 392€ και είναι καλύτερη από την 7950 της GIgabyte που κάνει 308€.H διαφορά είναι 84€ παραπάνω. Αν ο ts μπορεί να τα διαθέσει και να παρει τα υπόλοιπα με τα χτήματα που μένουνε να πάει στην gtx770. To θέμα είναι τι ανάγκες έχει και αν όντως χρειάζεται μια τέτοια κάρτα. Γιατί και η 7950 έχει ικανοποιητικότατη απόδοση και με stock ταχύτητες. Αυτό το δηλώνω ως κάτοχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η 660 η δική μου δεν έχει κωλώσει πουθενά (far cry 3 Metro resident evil 6) αλλά κάναμε οικονομία από αλλού και βάλαμε την 3-4 ισχυρότερη κάρτα του σήμερα μιας και ο υπολογιστής είναι Gaming. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Fulgore. Θα σου συνηστούσα και εγώ με την σειρά μου να πάς σε AMD! Με 190ευρό βάζεις έναν 8350 και είσαι ήσυχος και ο υπολογιστής σου είναι πύραυλος! Και εγώ είχα πολλές αμφιβολίες για τους AMD μιας και άκουγα να τους κατακρίνουν οι Intel fanboys! Μέχρι που τον πήρα! 8πυρήνες, ταχύτητες έως τα 4.2Ghz χωρίς OC και με OC με μια υδρόψηξη φτάνει τα 5.5Ghz και ίσως και περισότερο! Οι Ίντελ (όλα τα μοντέλα Ivy Bridge,Haswell) είναι πανάκριβοι και η ταχύτητες τους φτάνουν με OC τα 4Ghz. Ελάχιστα μοντέλα ξεπερνάν τον 8350 και αυτοί κοστίζουν πάνω απο 250 ευρό! Επίσης οι Haswell που θές να πάς με τον καιρό θα δείξουν τι πουλιά πιάνουν συν τα bugs που μπορεί να έχουν όντας καινούριοι! Θα σου πρότεινα AMD με κλειστά τα μάτια!

 

Intel i5 Haswell αντί για 8320 ή 8350? Κρίμα τα λεφτά σου φίλε μόνο αυτό! Άν θές κάτι καλύτερο πήγαινε σε i7 τουλάχιστον γιατί ο i5 μπροστά στα 8πύρηνα της AMD είναι σαφώς κατώτερος αν όχι ίδιος. Εν έτη 2013 κάποιοι προτιμούν να δώσουν 225 ευρό για CPU ενώ υπάρχει ιδια αν όχι και καλύτερη σε μερικούς τομείς με 190. Τι να πώ κρίμα!

 

My mind. It burns.

Το ποσοστό παραπληροφόρησης, υπερβολής και άγνοιας στα ποστ σου χτυπάει ταβάνι. Μάλλον πρέπει να πληροφορήσεις όλα τα γνωστά hardware sites που προτείνουν i5 για gaming ότι κάνουν λάθος και είναι fanboys.

Πραγματικά, θα διαβάζει κανάς καψερός που δεν ξέρει πολλά τι γράφεται εδώ και θα αναρωτιέται γιατί  η AMD έχει μόνο 20% μερίδιο αγοράς και προτείνεται μόνο σε low budget μηχανήματα, αφού έχει τοσο 'τούμπανο' CPUs.

 

Προς topic starter: Κάνε στον εαυτό σου τη χάρη και διάβασε τα τελευταία reviews του ι5 σε anandtech/techreport/tomshardware/guru3d. 

Θα δείς μόνος σου πως τα πάνε σε gaming απέναντι στους FX, και θα αποκτήσεις πολυ πιο ολοκληρωμένη άποψη απο το να ακούς τα τραγελαφικά που γράφονται.

 

 

YΓ. Που τα είδες ρε μεγάλε τα 5.5 ghz O/C @ FX 8350, και με κερασάκι στη τούρτα ότι ο Haswell φτάνει μόνο 4. Γελάει ο κόσμος. 

4,7 ghz χτυπάει ο FX με καλή άφτερμάρκετ ψύκτρα για 24/7 χρήση και με κατανάλωση στο θεό. O Haswell φτάνει 4,3-4,4 την ίδια στιγμή, άλλα με πολύ καλύτερες επιδόσεις, αφού τα μηζ δεν λένε κάτι απο μόνα τους.

Έλεος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και sorry που δεν απαντησα νωριτερα αλλα με πειρε ο υπνος,και πριν απο λιγο ξυπνησα ^_^ .Στο θεμα μας,οντως η 770 ειναι πολυ καλη καρτα γραφικων αλλα στα λεφτα της,η στα λεφτα της προιγουμενης 670 υπαρχει και η 7970 απο amd μερια.Προς το παρων το OC δεν θα το χρησιμοποιησω για τα games του τωρα,αλλα θα με ενδιεφερε για το μελλον μετα απο 2 χρονια.

 

εμ και αυτη η nvidia δεν μπορει να βαλει κανα game παραπανω δωρο να την δουμε με αλλο ματι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Fulgore. Θα σου συνηστούσα και εγώ με την σειρά μου να πάς σε AMD! Με 190ευρό βάζεις έναν 8350 και είσαι ήσυχος και ο υπολογιστής σου είναι πύραυλος! Και εγώ είχα πολλές αμφιβολίες για τους AMD μιας και άκουγα να τους κατακρίνουν οι Intel fanboys! Μέχρι που τον πήρα! 8πυρήνες, ταχύτητες έως τα 4.2Ghz χωρίς OC και με OC με μια υδρόψηξη φτάνει τα 5.5Ghz και ίσως και περισότερο! Οι Ίντελ (όλα τα μοντέλα Ivy Bridge,Haswell) είναι πανάκριβοι και η ταχύτητες τους φτάνουν με OC τα 4Ghz. Ελάχιστα μοντέλα ξεπερνάν τον 8350 και αυτοί κοστίζουν πάνω απο 250 ευρό! Επίσης οι Haswell που θές να πάς με τον καιρό θα δείξουν τι πουλιά πιάνουν συν τα bugs που μπορεί να έχουν όντας καινούριοι! Θα σου πρότεινα AMD με κλειστά τα μάτια!

 

 

 

Καλησπέρα κοινότητα. Μιας και ψάχνομαι πολύ σε θέματα hardware και ετοιμάζω καινούριο pc θέλω την βοήθεια σας. Έχω τα κομάτια για το καινουριο pc και μου μένει να παραγγήλω μόνο επεξεργαστή. Θέλω να μου πείτε ποιον να πάρω καλύτερα? Απο πλευρά οικονομικού δεν με απασχολεί μιας και ο 8350 διαφέρει απο τον 8320 για 30-35 ευρό.

 

 

Ο υπολογιστής είναι για πολύ multitasking και αρκετό gaming. Ωστόσο δεν θέλω να κάνω αυτό που λένε overclock και απο ότι ξέρω ο 83 50 είναι ξεκλείδωτος. Τι εννοεί οτι είναι ξεκλείδωτος? Θα κάνει overclock χωρίς να πειράξω εγώ κατι? Δεν θέλω να ασχοληθώ καθόλου με overclock μιας και έχω ακούσει οτι μειώνει την ζωή του επεξεργαστή! Ποιον απο τους 2 λοιπόν μου προτείνεται και γιατί?

 

Βγάλε άκρη τώρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, θα διαβάζει κανάς καψερός που δεν ξέρει πολλά τι γράφεται εδώ και θα αναρωτιέται γιατί  η AMD έχει μόνο 20% μερίδιο αγοράς και προτείνεται μόνο σε low budget μηχανήματα, αφού έχει τοσο 'τούμπανο' CPUs.

Πως οριζεις εσυ το low budget δηλαδη?

Εγω τα budget προσωπικα τα οριζω:

Low 300-500E

Mid 500-850E

High 850-οσο παει

Παιρνοντας τα αντικειμενικα,θα σου πω τι συμφερει να αγορασεις αναλογα τα budget:

Low:AMD δαγκωτο,προτασεις Celeron-Pentium δεν εχουν τυχη μπροστα στους Α6-Α8-Αthlon 740-750K-Phenom 965.

Mid:AMD και παλι ως τα 750-800Ε,γιατι ο i3 τρωει ξυλο απο 3-4 AMD επεξεργαστες(FX 4300-6300,A10,Phenom 965).Απο 750Ε και πανω θα συμφερε να επιλεξεις εναν i5 αλλα αν εφτιαχνες το pc για gaming θα αναγκαζοσουν να κανεις παραχωρησεις στην καρτα γραφικων.Το ιδιο φυσικα ισχυει αν διαλεγες τον 8320.

High:Intel για τις καλυτερες επιδοσεις τωρα,αν και για την επεξεργασια audio-video θα χρειαστει να ανεβασεις το κοστος(i7 non extreme).

AMD διαλεγεις μονο αν θες συστημα για επεξεργασια audio-video,γιατι οι FX 8320-8350 κοντραρονται περισσοτερο με i7 σε αυτον τον τομεα.

Αμα μιλαμε για pc ανω του χιλιαρικου,Intel all the way.

Ετσι εχουν τα πραγματα στις αναβαθμισεις τωρα,γιατι δεν ξεχναμε οτι τα πραγματα δεν μενουν στασιμα.Μπορει τον Οκτωβριο πχ να βγουνε οι Steamroller και να γυρισει τουμπα η κατασταση.

 

 

Αυτα να τα ακουνε κατι nvidia fanboys που με λενε fanboy.

Οπως ειδες μια χαρα βλεπω περα απο την AMD,δεν διαστρεβλωνω την πραγματικοτητα οπως εσυ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προχειρη ματια που ειδα ο 4670κ ως τωρα δεν εχει ακουσει και τα καλυτερα οντας και ποιο ακριβος,βεβαια ειναι και λιγος καιρος που εχει βγει στην αγορα,αλλα κοιταζω οντως και το ενδεχομενο για κλειδωμενο ι5,μιας και ειναι ποιο φτηνοι και πλησιαζουν σε τιμες και τους Amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως οριζεις εσυ το low budget δηλαδη?

Εγω τα budget προσωπικα τα οριζω:

Low 300-500E

Mid 500-850E

High 850-οσο παει

Παιρνοντας τα αντικειμενικα,θα σου πω τι συμφερει να αγορασεις αναλογα τα budget:

Low:AMD δαγκωτο,προτασεις Celeron-Pentium δεν εχουν τυχη μπροστα στους Α6-Α8-Αthlon 740-750K-Phenom 965.

Mid:AMD και παλι ως τα 750-800Ε,γιατι ο i3 τρωει ξυλο απο 3-4 AMD επεξεργαστες(FX 4300-6300,A10,Phenom 965).Απο 750Ε και πανω θα συμφερε να επιλεξεις εναν i5 αλλα αν εφτιαχνες το pc για gaming θα αναγκαζοσουν να κανεις παραχωρησεις στην καρτα γραφικων.Το ιδιο φυσικα ισχυει αν διαλεγες τον 8320.

High:Intel για τις καλυτερες επιδοσεις τωρα,αν και για την επεξεργασια audio-video θα χρειαστει να ανεβασεις το κοστος(i7 non extreme).

AMD διαλεγεις μονο αν θες συστημα για επεξεργασια audio-video,γιατι οι FX 8320-8350 κοντραρονται περισσοτερο με i7 σε αυτον τον τομεα.

Αμα μιλαμε για pc ανω του χιλιαρικου,Intel all the way.

Ετσι εχουν τα πραγματα στις αναβαθμισεις τωρα,γιατι δεν ξεχναμε οτι τα πραγματα δεν μενουν στασιμα.Μπορει τον Οκτωβριο πχ να βγουνε οι Steamroller και να γυρισει τουμπα η κατασταση.

 

 

Αυτα να τα ακουνε κατι nvidia fanboys που με λενε fanboy.

Οπως ειδες μια χαρα βλεπω περα απο την AMD,δεν διαστρεβλωνω την πραγματικοτητα οπως εσυ.

 

 

 

Και εγω αυτη την εικονα  με τον vettel πανω κατω ειχα βγαλει,αλλωστε γιαυτο οπως ειπα και στην αρχη το  pc το θελω μονο για gaming

 

Είναι πολύ χοντρικό,και εμπεριέχει μόνο 2 κριτήρια τις επιδόσεις κ την τιμή. Αλλα επιδόσεις / τιμή και παιχνίδια έχουν και οι παιχνιδομηχανες.Αρα για να παίρνεις pc πάει να πει ότι έχεις και άλλα κριτήρια τα οποία θα πρέπει να ενεργοποιηθούν,και να πάρουν ότι τους αναλογεί είτε + είτε -.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προχειρη ματια που ειδα ο 4670κ ως τωρα δεν εχει ακουσει και τα καλυτερα οντας και ποιο ακριβος,βεβαια ειναι και λιγος καιρος που εχει βγει στην αγορα,αλλα κοιταζω οντως και το ενδεχομενο για κλειδωμενο ι5,μιας και ειναι ποιο φτηνοι και πλησιαζουν σε τιμες και τους Amd

Aφου εχεις βαλει μητρικη που δεν παιρνει ξεκλειδωτους,δεν θα εχει νοημα.

 

Είναι πολύ χοντρικό,και εμπεριέχει μόνο 2 κριτήρια τις επιδόσεις κ την τιμή. Αλλα επιδόσεις / τιμή και παιχνίδια έχουν και οι παιχνιδομηχανες.Αρα για να παίρνεις pc πάει να πει ότι έχεις και άλλα κριτήρια τα οποία θα πρέπει να ενεργοποιηθούν,και να πάρουν ότι τους αναλογεί είτε + είτε -.

Φυσικα και εχεις και αλλα κριτηρια,αλλα δε παυει να ειναι μια απλη και κατανοητη βαση.Ξεκινας με αυτο και μετα το προσαρμοζεις αναλογα τα κριτηρια που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η μητρικη που εχω βαλει ειναι οντως για απλο γιατι δεν ημουν σιγουρος αν αξιζει ο 4670κ ι να παω σε απλο,γιαυτο και εκανα και το post :-) .Αν οντως καταληξω σε 4670k θα ειναι με αναλογη μητρικη ;)



Και για την 670 που κοιταξα μπας και πεσει η τιμη της σε επιπεδα 7950 στο mysystems λογω της 770,η τιμη της ειναι αρκετα υψηλη ακομα :fear:



Για τροφοδοτικο επισης μαλλον XFX θα προτιμησω οπως ειπε ο Moviemaker ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...