Προς το περιεχόμενο

Με ποια κριτήρια επιλέγω RAM!


SeeYaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα παιδιά έχω ένα σχετικά σοβαρό θεματάκι,

ποια είναι τα κριτήρια για την επιλογή των ram και πως βλέπω αν ταιριάζουν με την μητρική μου?

Ασ πούμε οτι έχω την Gigabyte 970A-D3 τι τύπο ram θα βάλω?

Εδώ η motherboard μου: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/Gigabyte-970A-D3-s-AM3plus-AMD-970-DDR3-GA-970A-D3.htm

 

Η απάντηση που θα με βοηθούσε περισσότερο έιναι ''ο τύπος ram που ειναι για την συγκεκριμένη

mobo είναι ο τάδε γτ η mobo σου π.χ. έχει αυτό το chipset.ή απ οτι δηποτε αλλο.''

Ευχαριστώ πόλυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ειδικος αλλα θα σε βοηθησω απο οσα ξερω, ξεκινας κατα αρχην με το ειδος πχ drr, ddr 2, ddr3 κλπ.

Μετα κοιτας την συχνοτητα που τρεχει πχ 1066mhz.

Μετα κοιτα αν ειναι single channel, double channel triple channel, αυτο σημαινει αν λειτουρνουν μονες τους η αν συνεργαζονται πχ μπορεις να παρεις μια 4gb ή 2 των 2gb.

Τελος κοιτας τα pins δηλαδη τα "δοντακια" που εχει ram για να κουμπωνει σωστα στην μητρικη

Ελπιζω να βοηθησα καπος.

 

Υ.Γ 

Ολα αυτα τα βλεπεις και με το PC Wizard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ απλα κοιτας τα specification της μητρικης.απο το site της μητρικης.καλο ειναι να ριξεις και μια ματια στα supported προιοντα πριν την αγορα , η και να κανεις μια αναζητηση στο google με την μητρικη σου και τις ram που θα αγορασεις.

πχ για την Gigabyte 970A-D3 εχουμε :

  1. 4 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 32 GB of system memory
  2. Dual channel memory architecture
  3. Support for DDR3 2000(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz memory modules

 

τωρα γενικοτερα συμπληρωνω πως κοιτας

τα volt . υπαρχουν 1.35v 1.5v και 1.65v για ddr3 sockets.

τα cl οπου ειναι ο κυκλος που κανει η ram για να επεξεργαστει την εντολη που εδωσες μεχρι ν αρχησει να γραφει η να διαβαζει.

ειναι τα Mhz τα οποια ειναι το ποσο γρηγορα μπορει η ram σου να διαβαζει και να γραφει

ειναι οι ψυκτρες(αν εχει) που βοηθουν στην επαγωγη τις θερμοτητασ , παραπανω σε μεγαλους χρονισμους Mhz και μικροτερα cl αλλα και στο oc.

και τελος ειναι η εγγυηση.ΠΡΕΠΕΙ να ειναι Lifetime.

 

παραδειγμα.

αν κοιτας μια ram τεχνολογιας ddr3 με 1600mhz και cl11 και μια 1333mhz cl7.η δευτερη θα ειναι στα ιδια ισως και ποιο γρηγορη απο την πρωτη.βεβαια ολα αυτα ειναι μικρα μικρα νουμερακια που δεν θα τα δεις πουθενα να κανουν διαφορα παρα μονο σε bench.

αλλα το αναφερω κ αυτο, σε περιπτωση που βρεις κατι στη ιδια τιμη, επελεξε το αυτο με χαμηλοτερο cl.

 

και κατι τελευταιο..οι amd τα πανε καλυτερα με υψηλους χρονισμους.

για τη μητρικη παραπανω καλο θα ηταν κατι τετοιο

http://www.skroutz.gr/s/346476/G-Skill-SNIPER-F3-14900CL9D-8GBSR.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ειδικος αλλα θα σε βοηθησω απο οσα ξερω, ξεκινας κατα αρχην με το ειδος πχ drr, ddr 2, ddr3 κλπ.

Μετα κοιτας την συχνοτητα που τρεχει πχ 1066mhz.

Μετα κοιτα αν ειναι single channel, double channel triple channel, αυτο σημαινει αν λειτουρνουν μονες τους η αν συνεργαζονται πχ μπορεις να παρεις μια 4gb ή 2 των 2gb.

Τελος κοιτας τα pins δηλαδη τα "δοντακια" που εχει ram για να κουμπωνει σωστα στην μητρικη

Ελπιζω να βοηθησα καπος.

 

Υ.Γ 

Ολα αυτα τα βλεπεις και με το PC Wizard

Ευχαριστω πολυ φιλε μου να εισαι καλα!

 

εσυ απλα κοιτας τα specification της μητρικης.απο το site της μητρικης.καλο ειναι να ριξεις και μια ματια στα supported προιοντα πριν την αγορα , η και να κανεις μια αναζητηση στο google με την μητρικη σου και τις ram που θα αγορασεις.

πχ για την Gigabyte 970A-D3 εχουμε :

  1. 4 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 32 GB of system memory
  2. Dual channel memory architecture
  3. Support for DDR3 2000(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz memory modules

 

τωρα γενικοτερα συμπληρωνω πως κοιτας

τα volt . υπαρχουν 1.35v 1.5v και 1.65v για ddr3 sockets.

τα cl οπου ειναι ο κυκλος που κανει η ram για να επεξεργαστει την εντολη που εδωσες μεχρι ν αρχησει να γραφει η να διαβαζει.

ειναι τα Mhz τα οποια ειναι το ποσο γρηγορα μπορει η ram σου να διαβαζει και να γραφει

ειναι οι ψυκτρες(αν εχει) που βοηθουν στην επαγωγη τις θερμοτητασ , παραπανω σε μεγαλους χρονισμους Mhz και μικροτερα cl αλλα και στο oc.

και τελος ειναι η εγγυηση.ΠΡΕΠΕΙ να ειναι Lifetime.

 

παραδειγμα.

αν κοιτας μια ram τεχνολογιας ddr3 με 1600mhz και cl11 και μια 1333mhz cl7.η δευτερη θα ειναι στα ιδια ισως και ποιο γρηγορη απο την πρωτη.βεβαια ολα αυτα ειναι μικρα μικρα νουμερακια που δεν θα τα δεις πουθενα να κανουν διαφορα παρα μονο σε bench.

αλλα το αναφερω κ αυτο, σε περιπτωση που βρεις κατι στη ιδια τιμη, επελεξε το αυτο με χαμηλοτερο cl.

 

και κατι τελευταιο..οι amd τα πανε καλυτερα με υψηλους χρονισμους.

για τη μητρικη παραπανω καλο θα ηταν κατι τετοιο

http://www.skroutz.gr/s/346476/G-Skill-SNIPER-F3-14900CL9D-8GBSR.html

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!κοιτα εχω αυτες της ram http://www.skroutz.gr/s/296000/OCZ-6GB-DDR3-PC3-15000-Gold-LV-Triple-Channel.html?keyphrase=ocz+gold+1866 Ξερω οτι ειναι triple chanel αλλα δεν μπορω να της ρυθμισω στα 1866 ουτε καν στα 1333 εφτιαξα τα timings συμφονα με τον κατασκευαστη αλλα τιποτα,εβαλα στο 1.8 το multipl παλι τιποτα δεν ανοιγε καθολου!αντιθετος με μια msi που ειχα οταν εβαζα το multipl στο 1.8 δουλευε στα 1600 τωρα ειναι στα 1033 και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κανω κατι αλλιως θα τις πουλισω!

Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω μια περίπτωση που είχε τύχει σε μένα. Σε ένα σύστημα που είχα η μητρική και οι ram που είχα υποστήριζαν συχνότητα μέχρι και 1333mhz. Όμως δεν μπορούσα να το πάω πάω από 800mhz. Τελικά ψάχνοντας για ώρες με τα παιδιά του forum είδαμε ότι με περιόριζε ο intel core2duo E4400 που είχα γιατί η ταχύτητα που υποστήριζε ήταν μέχρι 800mhz. Δεν ξέρω αν ισχύει και για τους amd αυτό. Ποιόν επεξεργαστή έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ενα μεγάλο μπράβο στον "discoboyminimal" για την απάντησή του, σε ενα μικρό και κατανοητό κείμενο εξηγεί σχεδόν τα πάντα για τις μνήμες.

 


Ευχαριστω πολυ φιλε μου!κοιτα εχω αυτες της ram http://www.skroutz.gr/s/296000/OCZ-6GB-DDR3-PC3-15000-Gold-LV-Triple-Channel.html?keyphrase=ocz+gold+1866 Ξερω οτι ειναι triple chanel αλλα δεν μπορω να της ρυθμισω στα 1866 ουτε καν στα 1333 εφτιαξα τα timings συμφονα με τον κατασκευαστη αλλα τιποτα,εβαλα στο 1.8 το multipl παλι τιποτα δεν ανοιγε καθολου!αντιθετος με μια msi που ειχα οταν εβαζα το multipl στο 1.8 δουλευε στα 1600 τωρα ειναι στα 1033 και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κανω κατι αλλιως θα τις πουλισω!

Ευχαριστω και παλι

 

Πριν φτιάξεις τα timings απλά ανέβασε τα volt στο 1,65 σώσε μόνο αυτο και κάνε επανεκκίνηση.

Μπες ξανά bios και τότε πάιξε με τα timings τα οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι χαμηλότερα απο αυτα που δηλώνει ο κατασκευαστής στα 1866.

Μπορείς ομως να κατεβάζεις timmings κατεβάζοντας την ονομαστική συχνότητα του κατασκευαστή.

 

Καλό είναι γενικά σε μνήμες που υπόσχονται μεγάλους χρονισμούς και χαμηλά timings να προτιμάμε να υποστηρίζουν το πρότυπο  XMP. Μας βγάζουν απο τις περιπέτειες του bios. Αρκεί φυσικά να το υποστιρίζει και η μητρική.



Θα σου πω μια περίπτωση που είχε τύχει σε μένα. Σε ένα σύστημα που είχα η μητρική και οι ram που είχα υποστήριζαν συχνότητα μέχρι και 1333mhz. Όμως δεν μπορούσα να το πάω πάω από 800mhz. Τελικά ψάχνοντας για ώρες με τα παιδιά του forum είδαμε ότι με περιόριζε ο intel core2duo E4400 που είχα γιατί η ταχύτητα που υποστήριζε ήταν μέχρι 800mhz. Δεν ξέρω αν ισχύει και για τους amd αυτό. Ποιόν επεξεργαστή έχεις?

Σωστό και αυτο αλλά απο την στιγμή που εχει επεξεργαστή AMD και socket ΑΜ3+ δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Πάντα οι επεξεργαστές της AMD υποστήριζαν μεγαλύτερους χρονισμούς στις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σωστό και αυτο αλλά απο την στιγμή που εχει επεξεργαστή AMD και socket ΑΜ3+ δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Πάντα οι επεξεργαστές της AMD υποστήριζαν μεγαλύτερους χρονισμούς στις μνήμες.

Για αυτό το είπα γιατί δεν ξέρω τι γίνεται από amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα οταν σου πουλανε triple chanel dual chanel κλπ δεν ειναι το ιδιο με το dual , triple chanel που λενε οι μητρικες.αυτο με τις ραμ εχει να κανει με το 'πακετακι' που σου πουλανε.αν εχει μεσα 3μνημες το λενε triple αν εχει δυο το λενε dual.δεν εχουν κατι διαφορετικο απο το να παρεις 3 χ ram.

 

τωρα για σενα.ριξε μια ματια εδω http://hardforum.com/showthread.php?t=1671007

εχεις το τελευταια bios?αν ναι δοκιμασ καποια απο τα βηματα που εκαναν τα παιδια παραπανω αν παιξει και σε σενα.

απ οτι βλεπω στο supported ram εχει το ιδιο μοντελο που εχεις κ εσυ αλλα με 1600mhz.

στα 1866 δεν υπαρχει.μπορεις να εισαι και ατυχος..

δες http://download.gigabyte.eu/FileList/Memory/memory_ga-970a-d3.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω μια περίπτωση που είχε τύχει σε μένα. Σε ένα σύστημα που είχα η μητρική και οι ram που είχα υποστήριζαν συχνότητα μέχρι και 1333mhz. Όμως δεν μπορούσα να το πάω πάω από 800mhz. Τελικά ψάχνοντας για ώρες με τα παιδιά του forum είδαμε ότι με περιόριζε ο intel core2duo E4400 που είχα γιατί η ταχύτητα που υποστήριζε ήταν μέχρι 800mhz. Δεν ξέρω αν ισχύει και για τους amd αυτό. Ποιόν επεξεργαστή έχεις?

amd ii x 3 450 3.2 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι με μπέρδεψες βάζοντας μόνο την μητρική σου με socket AM3+.

 

Θεώρησα οτι εχεις κάποιον πιο σύγχρονο επεξεργαστή. Ο επεξεργαστής σου είναι αρκετά παλιός και δεν βλέπω να υποστιρίζει τέτοια συχνότητα μνήμης.

 

"X3 and X4 - Support for unregistered DIMMs up to PC2-8500 (DDR2-1066MHz) -AND- PC3 10600 (DDR3-1333MHz)"

"X3 and X4 – Up to 37.3GB/s total bandwidth [up to 21.3 GB/s memory bandwidth (DDR3-1333) + 16.0GB/s (HT3)] Up to 28.8GB/s bandwidth [up to 12.8 GB/s total bandwidth (DDR2-1066) + 16.0GB/s (HT3)]"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...