Προς το περιεχόμενο

NOVA σε δεύτερη tv μέσω utp


jester7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής θέμα:
εχω τον αποκωδικοποιητή στο σαλόνι και θέλω απλά να βλέπω το ίδιο κανάλι στο υπνοδωμάτιο (δεν με νοιάζει για ξεχωριστό κανάλι ούτε για τηλεχειρισμό απο το υπνοδωμάτιο).
Δοκίμασα 2 διαφορετικά rf modulator με τα οποία όμως δεν έκανα δουλειά.Μόλις έβαζα δοκιμαστικά στην τv του σαλονιού με κοντό rf καλώδιο έπαιζε μεν αλλά μου μπούκωνε τα άλλα κανάλια (άσχετα αν ήταν σε συχνότητα vhf που δεν επηρέαζε). Μόλις έβαζα μακρύ καλώδιο (αυτό που σκόπευα να δρομολογήσω στο υπνοδωμάτιο) δεν έπαιρνα καθόλου σήμα απο το modulator.Μέχρι και δρομολόγηση μέσω του κεντρικού ενισχυτή ιστού στα vhf δοκίμασα αλλά τίποτα.Επειδή κουράστηκα να πειραματίζομαι (και αποκλείω την ιδέα ασύρματου sender) λέω να πάω σε αναμετάδοση video-audio μέσω utp και συγκεκριμένα αυτου . Έχω 2 ερωτήσεις επάνω στο θέμα και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει:
1) Το έχει δοκιμάσει κανείς?
2) Τέτοιου είδους συσκευές (baluns) χρειάζονται dedicated καλώδιο utp ή απλά τα κουμπώνω στο υπάρχον οικιακό δίκτυο και παίζουν?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για να κανεις δίκτυο IP με τέτοια adapter χρησιμοποιουν απλός το καλώδιο ethernet για video. Το καλώδιο δεν είναι πλέον ethernet IP δικτύου άμα το βάλεις πάνω εκεί. ούτε μπαίνει σε switch ούτε πουθενά, σήμα Video περνάει και όχι packets δίκτυο.

Αφού που εννοείς εσύ είναι ένας Streaming server που καμμια σχέση δεν έχει με τα adapters και κάνει καμια 100euro.

 

O ποιος εύκολος τρόπος είναι με Remote Video Sender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...