Προς το περιεχόμενο

Νερό στο κινητό


kep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από βλακεία έπεσε νερό στο κινητό μου. προσπάθησα να το στεγνώσω, δούλεψε για λίγο κανονικά αλλά μετά έπεσε σε κόμμα.

 

το κινητό έχει εγγύηση. αν το πάω, χωρίς να τους πω βέβαια τι έγινε, θα το καταλάβουν;

έχουν ακούσει ότι έχουν κάτι πατέντες οι συσκευές και αν έρθουν σε επαφή με υγρασία αλλάζουν χρώμα.

δε ξέρω αν ισχύει.

 

το άλλο που σκέφτομαι είναι αυτό που έχω ακούσει από πολλούς που πάνε το κινητό για service:

ότι δε τους καλύπτουν γιατί βρήκαν υγρασία, παρόλο που ισχυρίζονται ότι το κινητό τους δεν έχει έρθει σε επαφή με το νερό.

 

άρα ίσως το έχουν κάνει και σύστημα.

οπότε σε μένα που όντως έπεσε νερό, να μην ελπίζω ε;

 

 

έχασα και τα τηλέφωνα που είχα στη μνήμη του κινητού μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κάποια σημεία του κινητού υπάρχουν ας πούμε "νεροπαγίδες" απο άσπρα(αυτό που έχω κάνει κύκλο),όταν έρθουν σε επαφή με νερό/υγρασία αλλάζουν χρώμα και γίνεται βιολετί,που δηλώνει οτι υπάρχει υγρασία

Screenshot_10ji.png

 

είναι και επάνω στην μπαταρία αλλά και στο σώμα του κινητού.

πιστεύω θα το δούν και δεν θα στο περάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γλυκό νερό ήταν. έπεσε το ποτήρι και το κατάλαβα αργότερα.

 

έβγαλα τη μπαταρία το σκούπισα και το άφησα λίγο έξω να στεγνώσει τελείως. το χτυπούσε ελαφρώς ο ήλιος.

 

έβαλα μετά τη μπαταρία, δούλεψε κανονικά, έκανα και μια κλήση και μετά τέλος.....



σε κάποια σημεία του κινητού υπάρχουν ας πούμε "νεροπαγίδες" απο άσπρα(αυτό που έχω κάνει κύκλο),όταν έρθουν σε επαφή με νερό/υγρασία αλλάζουν χρώμα και γίνεται βιολετί,που δηλώνει οτι υπάρχει υγρασία

Screenshot_10ji.png

 

είναι και επάνω στην μπαταρία αλλά και στο σώμα του κινητού.

πιστεύω θα το δούν και δεν θα στο περάσουν.

 

μπράβο για κάτι τέτοιες πατέντες είχα ακούσει.

η μπαταρία δε βλέπω να έχει κάτι τέτοιο.ούτε και το κινητό.

τώρα αν το έχει μέσα και φανεί όταν το ανοίξουν τελείως είναι άλλο θέμα.

 

καλά εγώ θα τους το πάω αύριο και να δούμε τι θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον βιάστηκες να το δουλέψεις ξαναδοκίμασε και με πιστολάκι για τα μαλλιά προσεχτικά  χωρίς να λιώσεις βέβαια τίποτα  ή βούτηγμα σε ρύζι και άστο αρκετά και τέλος μήπως να καθάριζες τις επαφές με μπατονέτα με οινόπνευμα.Το πιθανότερο είναι να το καταλάβουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κινητό άνοιξε αλλά δε δείχνει τίποτα.

βασικά δείχνει αλλά δεν υπάρχει καθόλου φωτισμός στην οθόνη και μετα βιας βλέπω κάτι σκιές. 

κατάφερα το άνοιξα στα τυφλά και έκανα και κλήση. αλλά δε βλέπω τίποτα.

ο φωτισμός των πλήκτρων πάντως δουλεύει.

δεν είναι αφής το κινητό. δουλεύει και ο φακός που έχει

 

γιατί να με χρεώσουν; έχει εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...διότι η εγγύηση ακυρώνεται αν πάρει νερά (αν τελικά έχουν τρόπο να το καταλάβουν/αποδείξουν).

Πάρε σχετικό κατσαβιδάκι και καν' το φύλλο-φτερό και στέγνωσε τα parts με χλιαρό πιστολάκι. Μπας και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...διότι η εγγύηση ακυρώνεται αν πάρει νερά (αν τελικά έχουν τρόπο να το καταλάβουν/αποδείξουν).

 

για καθίστε ρε παιδιά.

αν πάω το κινητό εντός εγγύησης και βρούνε νερό θα μου πούνε δε στο καλύπτουμε γιατί βρέθηκε υγρασία και θα μου ζητήσουν να πληρώσω τον έλεγχο που κάνανε;

 

αντίστοιχα θα μπορούσα να τους στείλω για επισκευή (εντός εγγύησης) κάποια συσκευή που της έχω βάλει χέρι.

αν το καταλάβουνε είναι φυσιολογικό να με καλύψουν.

θα μου ζητήσουν όμως να πληρώσω τον έλεγχο που κάνανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για καθίστε ρε παιδιά.

αν πάω το κινητό εντός εγγύησης και βρούνε νερό θα μου πούνε δε στο καλύπτουμε γιατί βρέθηκε υγρασία και θα μου ζητήσουν να πληρώσω τον έλεγχο που κάνανε;

 

αντίστοιχα θα μπορούσα να τους στείλω για επισκευή (εντός εγγύησης) κάποια συσκευή που της έχω βάλει χέρι.

αν το καταλάβουνε είναι φυσιολογικό να με καλύψουν.

θα μου ζητήσουν όμως να πληρώσω τον έλεγχο που κάνανε;

Αν πας το κινητο εντος εγγυησης επειδη εχει νερο (δικη σου υπαιτιοτητα) ή το εχεις ριξει και εσπασε η οθονη (δικη σου υπαιτιοτητα) θα σου πουν δεν στο καλυπτουμε δωρεαν, θα στο φτιαξουμε αλλα θα πρεπει να πληρωσεις. 

 

Αν δεχθεις να το επισκευασεις απ'οσο γνωριζω (με εμπειρια απο service της LG) δε θα χρεωθεις τον ελεγχο. Αν δε δεχθεις να πληρωσεις δεν ξερω τι γινεται με τον ελεγχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους οπότε μάθε από πριν πότε χρεώνουν και αν χρεώνουν τους ελέγχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποψιάζομαι δε τη γλιτώνεις την χρέωση.

 

αν το πας και καταλάβουν ότι μπήκε νερό (το πιθανότερο πιστεύω) θα σου πούνε ότι δε το καλύπτει η εγγύηση και θα σου ζητήσουν κάποιο πόσο για να το φτιάξουν. στις περισσότερες περιπτώσεις δε συμφέρει.

οπότε αν τους πεις ότι δε θέλεις να το διορθώσεις και θέλεις να το πάρεις πίσω μάλλον θα σου χρεώσουν τον έλεγχο.

 

το θέμα είναι να μάθεις από πριν αν υπάρχει περίπτωση χρέωσης.

 

ρώτησε τους λοιπόν αν υπάρχει περίπτωση χρέωσης. λογικά θα σου πούνε ότι αν είναι να χρεωθείς θα σε ενημερώσουν για να πάρουν το οκ και να προχωρήσουν.

ρώτησε τους υπό ποιες περιπτώσεις θα χρεωθείς τον έλεγχο και αν τον χρεωθείς αφού είσαι σε εγγύηση.

 

όταν είχα στείλει εγώ συσκευή εκτός εγγύησης μου είχαν πει απ την αρχή:

ο έλεγχος κοστίζει τόσο.

αν αποφασίσεις να το φτιάξεις θα σου αφαιρέσουμε τα έξοδα ελέγχου.

 

τώρα εντός εγγύησης δε ξέρω τι παίζει αλλά κάνε αυτά που έγραψα για να είσαι προετοιμασμένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε παίζει να σε χρεώσουν αλλά δε παίρνω και όρκο...

Κάνε ένα τηλ και ρώτα τους...

 

Μην τους πεις τίποτα όταν το πας για νερό κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εννοείται ρε συ Αντώνη ότι ΔΕΝ θα τους πει για υδρογονοδυοξυγόνα...Παλαβός είναι; Το θέμα είναι ότι είτε έχουνε τρόπο να πάρουν "αποδείξεις" από το ίδιο το κινητό (πχ τα "φιλτράκια" που προαναφέρθηκαν - τα οποία μπορεί να τα έψαξε ο ts, αλλά να μην βλέπει/ξέρει και να υπάρχουν), είτε λόγω εμπειρίας θα αντιληφθούν απλώς τί παίχτηκε και θα του κάνουν τον δύσκολο (έστω και χωρίς "αποδείξεις"). Γιατί σάμπως τί θα κάνει, αγωγή;

Όσο για το αν θα τον χρεώσουν, ειδικά στις μέρες μας, το πιθανότερο (αν κι εξαρτάται από το πού θα το πάει) είναι να του ρίξουν στ' αυτιά, για τον "έλεγχο" που ειπώθηκε (αν δεν δεχτεί να πληρώσει ώστε να επισκευαστεί, μιας και όπως είπαμε αντικατάσταση πιθανότατα δεν θα παίξει), έτσι για "τιμωρία". Κι αυτός, όσο και να μην είναι, ένα 15ροεικοσάρι, θα ΕΙΝΑΙ. Γουίν-γουίν δηλαδή γι' αυτούς.

 

Όπως ειπώθηκε, καλό είναι να ρωτήσει να μάθει πόσο χρεώνουν τον έλεγχο, για να μην έρθει προ απροόπτου. Αν ίσως πάει να κλαφτεί λέγοντας "παιδιά κάτι έπαθε το κινητό, δεν ξέρω τί, το είχα αφήσει δυο μέρες στο σπίτι και το βρήκα έτσι, πείτε μου αν ισχύει η εγγύησή του γιατί το έχω ανάγκη, αλλά αν όχι σας παρακαλώ μη με χρεώσετε ή πείτε το μου από τώρα αν πρόκειται να παίξει χρέωση, γιατί δεν έχω μία", να τα βρει με τον υπεύθυνο του μαγαζιού, που ίσως ρίξει σύρμα, αν δεν καλύπτεται από εγγύηση, να μην τον χρεώσουν.

 

Τα παραπάνω βέβαια πάνε περίπατο (και δεν χρειάζονται), αν τυχόν η εγγύησή του καλύπτει και τον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα λες οτι δεν βλέπεις τίποτα στην οθόνη μάλλον έχει πάει εκει υγρασία.

Εγώ πιστεύω ότι θα το καταλάβουν ότι πρόκειται για υγρασία.

Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το βύθισες σε ένα μπολ γεμάτο ρύζι για μία ή δύο μέρες και να το σκεπάσεις με ένα σελοφάν.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...