Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Dell Studio 1558 (Μ/Β ή CPU)


Magnum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εδώ και λίγους μήνες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με έναν φορητό Dell Studio 1558 που είχε πάρει ο αδερφός μου πριν 2.5 περίπου χρόνια. Συγκεκριμένα μόλις λίγους μήνες αφού πέρασε η εγγύηση εμφάνισε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών του (γνωστό πρόβλημα της περιόδου εκείνης) με αποτέλεσμα μετά από λίγες μέρες από την εμφάνιση των πρώτων συμπτωμάτων ο φορητός να ανοίγει μεν από τον διακόπτη να βγάζει μαύρη οθόνη όμως.

 

Πρώτη επικοινωνία με την Dell και μετά από κάποιες δοκιμές που μου ζητήθηκαν αποφάνθηκαν ότι μάλλον είναι το motherboard και ότι δεν με συμφέρει να το επισκευάσω λόγω της υψηλής χρέωσης και ότι μου προτείνεται να πάρω κάποιο καινούργιο. Λόγω όμως των χαρακτηριστικών του: 15'' (1920x1200), CPU i7 720M, 8GB RAM, 500GB HD κλπ άρχισα να ψάξω να το επισκευάσω μιας και η αγορά νέου αντίστοιχων προδιαγραφών είχε κόστος γύρω στα 1000€ απαγορευτικό αυτήν την εποχή.

 

Μετά το αρχικό ψάξιμο για την αιτία του προβλήματος και με επικοινωνία με εταιρεία στην Ελλάδα που αναλαμβάνει τέτοιες επισκευές (Reball του VGA chip) το έστειλα για να διαγνώσουν αν ίσχυε η συγκεκριμένη βλάβη και να επισκευαστεί.

Μετά από λίγες εβδομάδες μετά την αποστολή του με ενημέρωσαν ότι επισκευάστηκε και δοκιμάστηκε και ήταν έτοιμο να μου αποσταλεί πίσω.

Το παρέλαβα μία Παρασκευή μεσημέρι και λόγω δουλειάς το άνοιξα για να το δω το Σάββατο το πρωί, όπου το φορητό από το πρώτο άνοιγμα εμφάνισε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μαύρη οθόνη ενώ όλα τα υπόλοιπα λαμπάκια κλπ ήταν αναμμένα. Μετά από αποστολή Email αμέσως στην εταιρεία που το επισκεύασε, επικοινώνησε ο τεχνικός που είχε κάνει το Reball και μου ζήτησε να κάνω κάποια δοκιμές και μου ζήτησε να το ξαναστείλω για να το ξαναδούν.

Μετά από λίγες μέρες με ενημέρωσαν ότι φταίει το Northbridge που τα “έπαιξε” και θέλει αλλαγή, συμφώνησα να αλλαχτεί αν είναι αυτό η αιτία και μετά το φορητό θα δουλέψει κανονικά χωρίς πρόβλημα και με ενημέρωσαν ότι θα καθυστερήσει η αντικατάσταση του λόγω ότι έπρεπε να γίνει η παραγγελία του από το εξωτερικό.

 

Μετά από κάποιες εβδομάδες με πήραν τηλέφωνο ότι αλλάχτηκε το chip αλλά πάλι παρουσιάζει πρόβλημα και μάλλον είναι χαλασμένη η CPU γιατί δοκιμάστηκε από ότι μου είπαν για λίγο με έναν i3 και δούλεψε...

Τότε διαφωνώντας με την εταιρεία για την επισκευή του φορητού, μιας και εκείνη θεωρούσε ότι έγινε επισκευή και μετά εμφανίστηκε αμέσως άλλη βλάβη και ότι η εγγύηση που αναφέρει στο site της για 4 μήνες είναι μόνο για εργασία που έγινε δηλαδή το Reball και την αντικατάσταση του NB chip και όχι για την συνολική λειτουργία του μηχανήματος ή το chip που αλλάχτηκε (!!) και μάλιστα χωρίς κάποια χρήση από εμένα στο ενδιάμεσο.

 

Συμφωνήσαμε να μου επιστραφεί ένα μέρος του ποσού που είχα πληρώσει για την επισκευή του φορητού μαζί με αυτό, μιας και από ότι κατάλαβα η διάγνωση που έγινε αρχικά ήταν “ατελείς” γιατί μου είπαν ούτε η CPU είχε ελεγχθεί αρχικά για να δούν αν λειτουργεί κανονικά, ούτε δοκίμασαν άλλην CPU στο Motherboard να δουν αν δουλεύει γιατί δεν είχαν για να δοκιμάσουν.

 

Έτσι σύμφωνα με την εταιρεία το M/B είναι ΟΚ αλλά φταίει η CPU αλλά έχω επιφύλαξη για αυτό μιας και τόσα χρόνια δεν μου έχει τύχει CPU να τα παίξει στα καλά καθούμενα και ειδικά όταν δούλευε κατά την εταιρεία κατά την πρώτη επισκευή-αποστολή.

 

Ψάχνοντας μια λύση στο Ebay ώστε να μπορέσω να εντοπίσω την βλάβη (ΜΒ ή CPU) βρήκα το αυτό που είναι μια φτηνή λύση για να δοκιμαστεί το M/B ειδικά μετά από επισκευή μιας και δεν έχω άλλο τρόπο να δοκιμάσω είτε την CPU είτε το Μ/Β. Σύμφωνα με αυτό μάλλον έχει πρόβλημα το Μ/Β μιας και ενδεικτικά LED δεν ανάβουν όλα σύμφωνα με το manual επιβεβαιώνοντας τις υποψίες μου για την προβληματική επισκευή του.

 

Έχω ψάξει στο Ebay για νέα CPU ή Dell Manufacturer refurbished M/B και έχω βρει αλλά δεν ξέρω 100% ποιο είναι το προβληματικό για να το αντικαταστήσω και το κόστος να πάρω και τα δύο για να το ψάξω είναι αρκετό.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορώ να ελέγξω ποιο είναι το προβληματικό εξάρτημα (Μ/Β ή CPU) ή κάποια εταιρεία – τεχνικός που να μπορεί να κάνει μία σωστή διάγνωση πιστοποιημένα, ώστε να γίνει εγγυημένη επισκευή, με λογική τιμή ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λγα πράγματα μπορούν να γίνουν στα laptop με λογικό κόστος γιαυτο σου είπε η εταιρία πως δεν γίνετε.

Ένα used motherboard μπορεί να κάνει 100euro μια καινούργιο gpu αλλα τόσα + ότι θέλει ο τεχνικός

Τι εννοείς εσύ σαν λογικό κόστος  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λγα πράγματα μπορούν να γίνουν στα laptop με λογικό κόστος γιαυτο σου είπε η εταιρία πως δεν γίνετε.

 

Ένα used motherboard μπορεί να κάνει 100euro μια καινούργιο gpu αλλα τόσα + ότι θέλει ο τεχνικός

 

Τι εννοείς εσύ σαν λογικό κόστος  ?

 

Εννοώ ότι έχω βρει στο Ebay Μ/Β που είναι Dell Manufacturer refurbished M/B με κόστος 100Ε + μεταφορικά και αντίστοιχα CPU i5 & i7, το κόστος επισκευής να μην φτάνει την τιμή της αντικατάστασης.

 

Στο Μ/Β έχει γίνει Reball το VGA chip και αντικατάσταση το ΝΒ, αν είναι ΟΚ τότε να αλλάξω την CPU ή αν ισχύει το αντίστροφο αν μπορεί να γίνει κάτι στο Μ/Β αλλιώς να παραγγείλω άλλο.

 

Έστω να μπορέσω να εντοπίσω ποιο είναι το προβληματικό...

 

 

 

Σε ποιά περιοχή είσαι ;

 

Αθήνα, Πατήσια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ξέρω ....

 

Να βρω CPU για laptop είναι δύσκολο, μόνο αν πάρω από το Ebay αλλά αν είναι το Μ/Β προβληματικό τότε θα καταλήξω με περισσευούμενη CPU.

Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι ότι και πάλι δεν θα ξέρω 100% αν είναι φταίει αυτό μιας και η CPU δεν θα είναι ελεγμένη μιας και μπορεί να μου έχουν στείλει χαλασμένη CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ξέρω ....

 

Να βρω CPU για laptop είναι δύσκολο, μόνο αν πάρω από το Ebay αλλά αν είναι το Μ/Β προβληματικό τότε θα καταλήξω με περισσευούμενη CPU.

Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι ότι και πάλι δεν θα ξέρω 100% αν είναι φταίει αυτό μιας και η CPU δεν θα είναι ελεγμένη μιας και μπορεί να μου έχουν στείλει χαλασμένη CPU.

 

Να βρεις cpu δεν ειναι δυσκολο

=> καποιον i3, για παραδειγμα :-)

 

Οσο για τα υπολοιπα τραγικοπιθανα -και με αυτους που εμπλεξες....

(αν τα πραγματα εγιναν οπως τα περιγραφεις) τοτε anything goes!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αλλάξω τις πάστες που έχει ο φορητός λόγω του ανέβαζε υψηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να τα παίξει η GPU και να πάει για επισκευή.

Τώρα θέλω να αλλάξω όλες τις πάστες που έχει ο φορητός (CPU, GPU, NB) με μία αν είναι δυνατόν καλή πάστα ΜΗ ηλεκτρικά Αγώγιμη γιατί ο τεχνικός μάλλον με την αυτήν που έβαλε μου βραχυκύκλωσε την CPU και δεν θέλω να έχω τα ίδια.

Είχα καταλήξει στην Prolimatech pk-1 την οποία δεν βρήκα όμως κάπου διαθέσιμη (Το Πλαίσιο δεν την έχει) και από Ebay τα μεταφορικά ήταν περισσότερα από την τιμή της, μου πρότειναν την Arctic Silver 5 αλλά είδα είναι ηλεκτρικά αγώγιμη τέλος διάβασα καλά λόγια και για την Arctic MX 4.

Ποια μου προτείνεται για την δουλειά που θέλω και αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο σε καλή τιμή που δεν το βγάζει το Skroutz - Bestprice, καμιά καλή προσφορά και από έξω (Ebay - Amazon) ή μαγαζί στην Αθήνα που να την έχει.


Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Magnum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...