Προς το περιεχόμενο

Ποια VGA θα αναστήσει το PC μου;


JIMKLR250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω ότι είναι παλιό το καβουρδιστήρι μου, αλλά δέν έχω απαιτήσεις gaming!

                        *η motherboard μου είναι η ASUS A8-N SLI Deluxe  (με PCI-E x16)                                     http://reviews.cnet.com/motherboards/asus-a8n-sli-deluxe/4507-3049_7-35055649.html

   http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket939/A8N-SLI/e2068_a8n-sli.pdf

 

 

προς το παρόν έχω αλλάξει μνήμες και CPU με 40€ ΣΥΝΟΛΟ και έχω δει διαφορά!!!

(παίζει χωρίς κολλήματα ταινίες >8GB πράγμα αδύνατο παλαιότερα & δεν κολλάει όταν ανοίγω 100 παράθυρα πλέον...)

 

Οπότε έλεγα να του κάνω μία μεταμόσχευση και στη VGA,

(μεταχειρισμένη πάντα...) με κόστος στα 20-35€ το πολύ!

"Εκείνα τα παλιά χρόνια".... είχα πάρει μία 6600GT 128ΜΒ. (160€ - τώρα γελάμε...!)

θέλω να βρώ κάτι που να δουλέψει τη μητρική στο "πάνω της όριο"

 

Οι ερωτήσεις τώρα:

  1) τι να κοιτάξω στη VGA που θα διαλέξω;

  2) να πάρω μία ίδια με την παλιά μου κ να τις δουλέψω μαζί σε SLI mode (x8 όμως) ή καλύτερα μία καινούρια μόνη της στα x16;

  3) μου κάνουν όλες οι VGA x16;

  

 

ΟΛΕΣ οι προτάσεις - ΠΛΗΝ ΑΛΛΑΓΗΣ ΟΛΑΚΕΡΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ !!! - είναι δεκτές

 

tekniou

 

 

 

 

 

p.s.1

o AMDx64 3200 2.0GHz είχε τότε 190€ κοντά!!! - Αγόρασα απο ebay ένα opteron-180 dual core 2.4GHz για 20€! (η αλλιώς για 4-5 καφέδες...) και μου παίζει στα 2.6GHz !!!!!!!!!!)

 

p.s.2

χ2 μνήμες των 512ΜΒ PC3200 είχαν περίπου 90€ - και τώρα πήρα x2 των 1GB PC-3200 στα 20€! και οι δύο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για καμιά μεταχειρισμένη nvidia 8800gts ή καμια ati radeon 4850 με κανα 30αρι ευρώ. Εχε υποψη ότι την κάρτα θα την κόβει ο επεξεργαστής.  Αν βάλεις win8 μην πάρεις amd γιατι έχει κάτι ψιλοπροβληματακια με drivers για τη σειρά 4χχ0 και κάτω.

 

1) Θεωρητικά όλες οι pci-e θα δουλεύουν αλλα επειδή το chipset της μητρικής ειναι παλιο , υπήρχαν κάποιες ασυμβατότητες  με τις πιο καινουριες κάρτες γραφικών (amd 5xx0 και πάνω)

 

2)παρε 1 καινουρια μονη, οι drivers θα ναι χάλια για τόσο παλιο μοντελο για sli

 

3)το απαντησα στο 1 απλώς απο αποψης τροφοδοτικού καθώς δεν ξέρω ποιο έχεις, φρόντισε η κάρτα που θα πάρεις να μήν έχει πανω απο 1 pci-e connector. Aν θυμαμαι καλα η 6600gt ειχε εξωτερική τροφοδοσία οπότε πάνω κάτω στα ίδια θα σαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ati 8800gts 512MB την βρίσκω 50€ - αξίζει το το καφετί; ή τσάμπα θα το δώσω;

 

η radeon 4850 512MB, απο την άλλη βλέπω είναι κάπως καλύτερη και την βρίσκω στα 41! (κ έχει κ HDMI έξοδο)

http://www.hwcompare.com/2572/geforce-8800-gt-512mb-vs-radeon-hd-4850-512mb/

 

 

ΥΓ

το τροφοδοτικό μου είναι στα 550W κ βγάζει κ για 6-πινο βύσμα

 

ΥΓ2

το PCI-e 2 έχει διαφορά απο το 1? θα μου παίζουν οι PCI-e 2 στο καβουρντιστήρι μου;



Κοιτα για καμιά μεταχειρισμένη nvidia 8800gts ή καμια ati radeon 4850 με κανα 30αρι ευρώ.

 

Γιατί όχι την radeon 4870?

ευχαριστώ για το feedback!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου προτεινε την 4870 γιατι δεν θα εχει διαφορες λογο του cpu σου.

 

Τι μαρκα ειναι το psu?

 

Εγω θα λεγα 9800gt/8800gt με κανενα 30αρη οχι παραπανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα μια 4850 θα ηταν αριστη για το συστημα σου.αλλα εγω προσωπικα θα πηγαινα σε αυτη την 5770 που δεν καιει και πολυ ρευμα και ας καθεται λιγο λογω επεξεργαστη.

Επισης ποια ειναι η οθονη σου και σε τι αναλυση παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνες μου είναι μία Samsung-22'' και μία LG-20''

 

H 5770 αν κ καλύτερη απότι βλέπω, έχει σχεδόν την διπλάσια τιμή!

 

επίσης θα λάβω σοβαρά υπόψη το σχόλιο του EddieObscurant:

                           1) Θεωρητικά όλες οι pci-e θα δουλεύουν αλλα επειδή το chipset της μητρικής ειναι παλιο , υπήρχαν κάποιες    

                               ασυμβατότητες  με τις πιο καινουριες κάρτες γραφικών (amd 5xx0 και πάνω

 

και λέω να δοκιμάσω την 4850

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να δει την 5770 και γενικα 5χχχ σειρα.

Το εχω συναντηση σε καποια m/b, οποτε καλυτερα σε 4χχχ και το κεφαλι σου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ati 8800gts 512MB την βρίσκω 50€ - αξίζει το το καφετί; ή τσάμπα θα το δώσω;  

πολλά είναι , κανα 40αρι max για αυτήν την κάρτα

 

η radeon 4850 512MB, απο την άλλη βλέπω είναι κάπως καλύτερη και την βρίσκω στα 41! (κ έχει κ HDMI έξοδο)

http://www.hwcompare.com/2572/geforce-8800-gt-512mb-vs-radeon-hd-4850-512mb/

και για αυτήν μην δώσεις παραπανω λεφτά κανα 40αρι max

 

ΥΓ

το τροφοδοτικό μου είναι στα 550W κ βγάζει κ για 6-πινο βύσμα

 

ΥΓ2

το PCI-e 2 έχει διαφορά απο το 1? θα μου παίζουν οι PCI-e 2 στο καβουρντιστήρι μου;

δίνει παραπανω bandwidth στις κάρτες, αλλές οι συγκεκριμένες δεν το χρειαζονται/δεν μπορουν να το αξιοποιήσουν , και ναι θα παιζουν κανονικα

 

 

Γιατί όχι την radeon 4870?

δεν σου πα οχι. στην ίδια κατηγορία είναι. Αν την βρεις στην ίδια τιμή πάρτην, αλλά μην δωσεις παραπανω λεφτά καθώς έτσι και αλλιως θα σου κοβει ταχύτητα ο επεξεργαστής. Εχε υποψη ότι καταναλώνει παραπανω ρεύμα και χρειαζεται και 2ο εξαπινο για τροφοδοσία.

ευχαριστώ για το feedback!

τπτ και sorry που άργησα να απαντήσω αλλά ταξίδευα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8800gts πολλα ειναι τα 50 κανα 25 να μου ελεγες οκ.

Δες σε 9800gtx μεχρι 40 και 4850 αλλα σε αυτα τα λεφτα.

Απλα στις αγγελιες τους εχει πιασει ολους μια κριση και πουλαν με εξωφρενικες τιμες!

Οι καλυτερη σε αυτα τα λεφτα ειναι 4850 παντως και αν εισαι τυχερος μπορεις να βρεις 4890 μεχρι τα 60, να φανταστεις πριν 2 χρονια 4890 εκει παιζαν απο τιμες τωρα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ίδια κάρτα είναι σε λιγοτερα nm

 

Ιδια?

Αν με το καλο πετυχει G92 (που ειναι ιδια, και ιδια nm) γιατι εχω δει και μερικες που δεν εχουν G92 πυρηνα και 2ον ειναι πιο παλια.

Οποτε το 50 με το 40 εχει πολυ μεγαλυτερη διαφορα.  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαθος που δεν διευκρίνησα , αλλα προφανώς αναφερόμουν στο μοντελο με 512mb (καθώς κάνω και σύγκριση με την 4850), που είναι ίδιο με 9800gtx  και gts250. Οι 8800gts με 320 και 640mb , ειναι παλιοτερες και δυσεύρετες και δεν αξιζουν ούτε τα 30-40 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...