Προς το περιεχόμενο

Nexus 4 αλλαγή memory chip


ioannidis.chris1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω το nexus 4 αλλά η περιορισμένη μνήμη του δε μου αρκεί. Υπήρχαν φήμες για μια 32αρα έκδοση αλλά διαψεύστηκαν. :unsure:

 

Αναρωτιέμαι μήπως είναι δυνατό να αλλάξω το τσιπάκι μνήμης με ένα 64αρι.

Κάνοντας λίγη έρευνα στο διαδίκτυο έμαθα πως η διάταξη για τα τσιπάκια της toshiba είναι ίδια για το 8αρι και το 64αρι

 

Το πρόβλημα είναι πως δε γνωρίζω πως θα αντιδράσει το λειτουργικό απέναντι στο νέο chip και πως θα γίνει το soldering σε τόσο μικρή κλίμακα. Φοβάμαι πως θα κάψω την μητρική.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο; Ξέρετε αν είναι δυνατό;

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος ο λογος να στειλεις αδιαβαστη την εγγυηση σου ?

Θέλω να ανεβάσω τη χωρητικότητα. Δε με ενδιαφέρει η εγγύηση. Ούτως ή άλλως, μεταχειρισμένο με βλέπω να το αγοράζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα galaxy s3 τοτε φιλε μου..και βαλτου μια καρτα μνημης μεχρι 64gb.

αυτα που συζηταμε ειναι αστεια απο την στιγμη που δεν το εχεις αγορασει και σκεφτεσαι να το παρεις και με την παραμικρη μ@@@ κατα την τοποθετηση αν αυτη γινεται και αν εσυ βρεις τα εξτρα gb μνημης ..

και να κλαις μετα τα λεφτα σου...

μοντες στα εντος εγγυησης κινητα δεν χρειαζονται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω το nexus 4 αλλά η περιορισμένη μνήμη του δε μου αρκεί. Υπήρχαν φήμες για μια 32αρα έκδοση αλλά διαψεύστηκαν. :unsure:

 

Αναρωτιέμαι μήπως είναι δυνατό να αλλάξω το τσιπάκι μνήμης με ένα 64αρι.

Κάνοντας λίγη έρευνα στο διαδίκτυο έμαθα πως η διάταξη για τα τσιπάκια της toshiba είναι ίδια για το 8αρι και το 64αρι

 

Το πρόβλημα είναι πως δε γνωρίζω πως θα αντιδράσει το λειτουργικό απέναντι στο νέο chip και πως θα γίνει το soldering σε τόσο μικρή κλίμακα. Φοβάμαι πως θα κάψω την μητρική.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο; Ξέρετε αν είναι δυνατό;

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων! :-D

Καλυτέρα παίξε τζόκερ , οι πιθανότητες να ξαναδουλέψει το τηλέφωνο ειναι ελάχιστες συν οτι χρειαζεσαι μεγάλη εμπειρια σε fbga rework, επίσης που θα βρείς την συγκεκριμένη 64αρα μνήμη για να μπορεσεις να την αντικαταστήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτέρα παίξε τζόκερ , οι πιθανότητες να ξαναδουλέψει το τηλέφωνο ειναι ελάχιστες συν οτι χρειαζεσαι μεγάλη εμπειρια σε fbga rework, επίσης που θα βρείς την συγκεκριμένη 64αρα μνήμη για να μπορεσεις να την αντικαταστήσεις;

Αυτό ήθελα να μάθω, επειδή δεν έχω εμπειρία σε τόσο μικρά κυκλώματα.

Όσο για το τσιπάκι, έστειλα e-mail στην toshiba και περιμένω απάντηση για το αν μπορώ να το προμηθευτώ λιανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε ενα mail και στην Qualcomm ([email protected] λογικα) αν μπορουν να σου στειλουν και εναν 600αρη Snapdragon ή ακομα καλυτερα εναν απο τους καινουργιους 800αρηδες...λογικα θα ταιριαζει στο κινητο σου συμβατα ειναι ολα αυτα.

Αν δεν εχουν διαθεσιμο αμεσα στις αποθηκες τους, μπορεις να ξεκολησεις απο ενα S4 ( οχι απο ONE γιατι ειναι λιγο πιο αργος αυτος) και να το περασεις

Δεν νομιζω να δυσκολευτεις αλλωστε εχεις και καποια εμπειρια απο κυκλωματα :)  Με λιγη προσοχη θα τα καταφερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...