Προς το περιεχόμενο

Στις 363 εκ. μονάδες αναμένεται να φθάσουν οι οθόνες AMOLED μέχρι το 2015


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια πρόσφατη έρευνα που δημοσιεύτηκε, υπολογίζει ότι ο αριθμός των AMOLED panels που θα χρησιμοποιηθούν σε διάφορα handsets της αγοράς, αναμένεται να παρουσιάσει σημαντική αύξηση, συνεχίζοντας με αυτόν τον τρόπο την άνοδο που καταγράφει τα τελευταία χρόνια, φθάνοντας ακόμη και τις 363 εκ. μονάδες μέχρι το 2015.Πρόκειται για αύξηση της τάξεως του 332% σε σχέση με τον αντίστοιχο αριθμό πέρυσι. Μέχρι το 2015, η έρευνα προβλέπει ότι το 88.7% των AMOLED οθονών θα προορίζονται για handsets, ενώ το 79.5% θα χρησιμοποιηθούν σε smartphones.

 

Σημαντικό ρόλο στην τάση αυτή θα διαδραματίσει η Samsung, η οποία θα συνεχίσει να κατασκευάζει smartphones με μεγαλύτερες συγκριτικά οθόνες και υψηλότερες αναλύσεις. Πέρυσι η Samsung μαζί με την LG Display ευθύνονταν για το 97.7% παρόμοιου τύπου οθονών της αγοράς. Οι κινεζικοί κατασκευαστές, το μερίδιο αγοράς των οποίων αναμένεται να αγγίξει το 7.4% μέχρι το 2015, και ειδικότερα κατασκευαστές στην Ιαπωνία και στην Ταϊβάν, θα εντατικοποιήσουν την παραγωγή τα επόμενα χρόνια.

 

Link.png Site: phonearena.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακραν οι χειροτερες οθονες...ακομα και τωρα βλεπεις την κινηταρα gs4 και ειναι λες και εχεις την φωτεινοτητα στο 60% ενω ειναι τερμα. Για εσωτερικους χωρους καλες ειναι αλλα για χρηση σε κινητο...γελαει ο κοσμος .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω πρεπει λοιπον ο κοσμος να καταλαβει γιατι οι amoled δεν αξιζουν:

 

Καθε πιξελ υπο κανονικες συνθηκες αποτελειται απο 3 υποπιξελ, ενα μπλε ενα κοκκινο κι ενα πρασινο. 

 

Στις amoled (οχι ολες θα εξηγησω παρακατω) και συγκεκριμενα αυτες που ειναι σε ολα τα κινητα samsung εκτος απο το note2 για καθε δυο πιξελς εχουμε 2 μπλε υποπιλεξ, 2 κοκκινα υποπιξελ, αλλα μονο ενα πρασινο υποπιξελ. Αυτο λοιπον εχει αμεση επιπτωση στην ευκρινεια , αυτο δηλαδη που τελευταια εχει γινει μοδα , και ολοι μετρανε τα ppi (το ματι ικανοποιειται με 200-250 ppi σε αποσταση 20εκατοστα). 

 

Αν βαλουμε λοιπον τα νουμερα κατω βλεπουμε οτι ενα τυπικο κινητο με αναλυση

 

 qHD 960*540 --> 245 pixels per inch (ppi) --> 735 subpixels per inch

 

Το αντιστοιχο με pentile amoled δινει:

 

 qHD 960*540 --> 245 pixels per inch (ppi) --> 490 subpixels per inch αφου τα πρασινα υποπιξελ ειναι μοιραζομενα 

 

Περιπου 30% λιγοτερη ευκρινεια λοιπον.

 

Το μεγαλο λαθος ειναι οτι ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων του κινητου δουλευουν για την πληρη αναλυση, και οχι τη μειωμενη, οπως προκυπτει για τα κινητα με amoled. 

 

Για ποιο λογο να υπαρχει αυτος ο εξτρα φορτος οταν τελικα δεν καταληγει πουθενα? Γιατι τελικα να πληρωνει κανεις αναλυση 1280*720, ακομα και 1920*1080 και να φορτωνει ολα τα ηλεκτρονικα χωρις πραγματικα να απολαμβανει το 100% ? εγω αυτο δεντ ο καταλαβαινω.

 

Εχουν ωραιο μαυρο, αλλα ως εκει. Οι ips ειναι ευκρινεστερες στις ιδιες αναλυσεις. Και φυσικα δε θεωρω οτι οι υπερβολικες αναλυσεις ειναι η λυση καθως 440ppi σε κινητα 5 ιντσως ειναι απλα ηλιθιοτητα οπως εχω ξαναγραψει και αλλου. Στο θεμα των χρωματων και των γωνιων θεασης ολες οι καλες ips super lcd Κλπ κλπ ειναι σε πολυ καλα επιπεδα

 

Μονο το note2 χρησιμοποιει κανονικη δομη στα πιξελς απο τις amoled

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές παρατηρήσεις για το περιβόητο "απόλυτο μαύρο".

 

Υπό κανονικές ρυθμίσεις φωτεινότητας της οθόνης το μαύρο φαίνεται μια χαρά αλλά το βράδυ στο σκοτάδι του δωματίου βλέπεις μια διαφορετική ιστορία.. Ενώ υποτίθεται ότι τα pixel θα έπρεπε να μην εκπέμπουν καθόλου φως η οθόνη φαίνεται γκρίζα και είναι γεμάτη με σημεία διαφορετικής φωτεινότητας και σχέδια όπως γραμμές, κύκλους, κάτι σα μουντζούρες κτλ.

 

 Ίσως ο καλύτερος τρόπος για να δει κάποιος τις ανομοιομορφίες στις amoled είναι με τη χρησιμοποίηση δύο application, του screen test και του screen filter. Στις ρυθμίσεις χαμηλώστε στο τέρμα τη φωτεινότητα της οθόνης, μετά αφού επιλέξτε 50% φωτεινότητα με το screen filter ανοίξτε το screen test κατά προτίμηση σε σκοτεινό δωμάτιο.

 

Φαίνεται ότι η Samsung ακόμα δεν έχει τελειοποιήσει τη γραμμή παραγωγής της και βγάζει μπόλικα ελλατωματικά κομμάτια τα οποία πολλοί δε βλέπουν καν και αν είστε ένας από αυτούς μη το ψάξετε. Αρκετοί πάλι απλά έχουν ποιοτικά κομμάτια δηλαδή είναι ότι σου κάτσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε πιασει πολλα κινητα, ειχαμε και amoled , απλα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και δεν φοραμε παρωπιδες.

 

Δεν ειπαμε οτι ειναι χαλια, μην παραφραζεις. Διαβαζε και απαντησε με επιχειρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι οι amoled τις πλάκας αλλά..


Μετά από δύο Note 1, τέσσερα Note 2 (ένα από τα οποία είναι η τωρινή μου συσκευή) και ένα Galaxy Tab 7.7 που έχω πιάσει στα χέρια μου μόνο το HTC Desire με OLED είχε το τέλειο μαύρο του παραπάνω βίντεο. Υπάρχουν σχετικά thread παραπόνων στο xda που ξεπερνάνε τις 100 σελίδες. Επιγραμματικά η Samsung βγάζει πολλές ελαττωματικές amoled τις οποίες κάποιος που κυριολεκτικά ξεζουμίζει τη συσκευή όπως εγώ θα τις διακρίνει. Ο πολύς κόσμος ίσως όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε πιασει πολλα κινητα, ειχαμε και amoled , απλα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και δεν φοραμε παρωπιδες.

 

Δεν ειπαμε οτι ειναι χαλια, μην παραφραζεις. Διαβαζε και απαντησε με επιχειρηματα

 

 

Τί επιχειρήματα;Βάλε να δείς τα συγκριτικά video του youtube.

Τώρα αν κάποιοι δεν βλέπουν διαφορές ας βγάλουν αυτοί τις παρωπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε samsung λαε!! χαλασε τα ματια σου αφοβα!!

Τυχαια η apple θελει να παει σε sharp igzo (AUO panel)....

Ειναι επειδη η samsung εχει τα υπερτελεια panel και δεν παραπονιεται κανεις για eyestrain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί επιχειρήματα;Βάλε να δείς τα συγκριτικά video του youtube.

Τώρα αν κάποιοι δεν βλέπουν διαφορές ας βγάλουν αυτοί τις παρωπίδες.

 

τις διαφορες τις βλεπω σε πραγματικη χρηση και οχι στα video του youtube.

 

βαλε διπλα διπλα ενα lg 2x κι ενα galaxy s2 να μου πεις για ευκρινεια. 800*480 υποτιθεται και τα 2. μετα κοιτα το s3 που εχει υποτιθεται 1280*720 και κοιτα κι ενα με super lcd ή ips αναλυσης 960*540 .

 

Δεν χαλαει τα ματια κανενα πανελ. Χαλανε τα ματια τους οσοι βαζουν το κινητο στα 5 εκατοστα απ τη μουρη τους. 

 

μιλησα για ευκριενια και μονο σε πραγματικη χρηση. Για γωνιες θεασης,χρωματα, φωτεινοτητες κλπ ειναι αλλο θεμα οπου ολες οι καλες σειρες ειναι αρκετα ποιοτικες. Και παλι βεβαια μετρο συγκρισης ειναι το ματι μας και οχι το καθε βιντεο στο youtube .

 

Με το θεμα της ευκρινειας ομως οι amoled σπαταλανε πορους χωρις λογο, και ολοι θελουμε το κινητο να εχει καλη φορητοτητα και να μη θελει συνεχεια φορτιση , να μη ζεσταινεται οταν λειτουργει ωρα κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικά η Apple ξαφνικά άρχισε να νοιάζεται για τα μάτια των αγοραστών της. :-(

Όχι οτι θέλει να ανεξαρτητοποιηθεί απο την Samsung.



τις διαφορες τις βλεπω σε πραγματικη χρηση και οχι στα video του youtube.

 

βαλε διπλα διπλα ενα lg 2x κι ενα galaxy s2 να μου πεις για ευκρινεια. 800*480 υποτιθεται και τα 2. μετα κοιτα το s3 που εχει υποτιθεται 1280*720 και κοιτα κι ενα με super lcd ή ips αναλυσης 960*540 .

 

Δεν χαλαει τα ματια κανενα πανελ. Χαλανε τα ματια τους οσοι βαζουν το κινητο στα 5 εκατοστα απ τη μουρη τους. 

 

μιλησα για ευκριενια και μονο σε πραγματικη χρηση. Για γωνιες θεασης,χρωματα, φωτεινοτητες κλπ ειναι αλλο θεμα οπου ολες οι καλες σειρες ειναι αρκετα ποιοτικες. Και παλι βεβαια μετρο συγκρισης ειναι το ματι μας και οχι το καθε βιντεο στο youtube .

 

Με το θεμα της ευκρινειας ομως οι amoled σπαταλανε πορους χωρις λογο, και ολοι θελουμε το κινητο να εχει καλη φορητοτητα και να μη θελει συνεχεια φορτιση , να μη ζεσταινεται οταν λειτουργει ωρα κλπ κλπ

 

Δεν ξέρω για το galaxy s2 πάντως το 4 σπέρνει.Και το έχω δει και σε μαγαζιά που έχουν και άλλα κινητά μαζί και τα έχω συγκρίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...