Προς το περιεχόμενο

απλη ερωτηση για ρουτερ


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια,η forthnet μου εδωσε ενα μοντεμ με 100αρι δυκτιο,επειδη εχω αρκετες συσκευες που συνδεω με καλωδιο σκεφτομαι να παρω ενα ρουτερ με 1000αρι,2απο αυτες επικοινωνούν με 1000 και 2 με 100,η συνδεση θα πεσει στα 100?η οι 2 που ειναι 1000 μεταξυ τους θα μεινουν στα 1000,και με τις υπολοιπες θα ειναι στα 100? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι συσκευές ειναι , ενοω χρειάζεσαι οντως το 1000αρι η απλα μιας και το υποστηρίζουν θές να παρεις ενα router που να το υποστηρίζει για μελλοντική χρήση ?

 

Η ταχύτητα εξαρτάται απο το router / συσκευή αν δηλαδή 2 ethernet στο router ειναι gigabit και οι αλλες 2 συσκευές ειναι το ιδιο σε gigabit θα παίζουν και αν οι αλλες 2 ειναι 100 σε 100 θα παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εγραψες λιγο μπερδεμενα,εστω εχω δυο 1000αρες και 2 100αρες,θα παιζουν ολες 100?η μηπως οι 2 1000αρες μεταξυ του θα ειναι στα 1000?

και αν ειναι ετσι ισχυει αυτο σε ολα τα ρουτερς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 1000αρες θα παίζουν σε 1000 (gigabit) εφόσον ειναι συνδεδεμένες με συσκευές που το υποστηρίζουν, και οι 100 θα παίζουν σε 100.

 

Αν συνδέσεις στις 1000αρες συκευές που υποστηρίζουν μονο 100 θα παίζουν στα 100

 

Αν πχ. ολες οι Ethernet του router ηταν gigabit (1000) και εσυ το σύνδεσεις με τον υπολογιστή που η κάρτα δικτύου του παει / υποστηρίζει μεχρι 100 στα 100 θα έπαιζε και ας ειναι 1000 του router 

 

Σε μπέρδεψα ποιο πολύ τώρα ?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα στην ταχύτα internet δεν θα δεις, μονο άμα μοιράζεις αρχεία από το ένα pc στο άλλο και εκεί θα επωφεληθούν μονο τα καινούργια pc με gigabit.

Δεν νομίζω πως αξίζει να παρεις Switch εφοσον όλες οι συσκευές δεν είναι gigabit πρόβλημα δεν κάνουν απλά οι 10/100 συσκευές δεν θα καταλάβουν διαφορα.

Μονο άμα παρεις ethernet gigabit και για τις άλλες συσκευές αξίζει αλλιώς όχι, εκτος άμα το θες να το εχεις και για το μέλλον.

 

Aυτό που πραγματικά αξίζει είναι να παρεις ένα modem καινούργιο με gigabit και Ν τοτε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρεις νεο ρουτερ η τιμη για να παρεις καποιο καλο με gigabit Θα ειναι πιο ακριβη κατα πολυ απο το να παρεις απλα ενα switch 1000αρι τα οποια ειναι πολυ φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα με ενα switch 1000αρι κανω τη δουλεια που θελω? εχω διπλα στη τηλεοραση 4 συσκευες και θελω να επικοινωνουν μεταξυ τους και με το ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα με ενα switch 1000αρι κανω τη δουλεια που θελω? εχω διπλα στη τηλεοραση 4 συσκευες και θελω να επικοινωνουν μεταξυ τους και με το ιντερνετ

yes.απλα για μενα παρε 1000αρι.χαμενο δεν παει.και αν ειναι παρε η 5 port η 8 port αν θες μελλοντικα να βαλεις και κατι αλλο.μην εισαι οριακα.δεν ειναι και τοσο τραγικες οι διαφορες στις τιμες.τα Netgear νομιζω δινουν Lifetime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok λοιπον,αυτο θελει καποια ρύθμιση?η απλα το συνδεω με το μοντεμ με ενα  καλωδιο 100αρι?

μπορω να συνδεω συσκευες και πανω του και πανω στο ρουτερ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει καμια ρύθμισει ειναι plug and play , ναι μπορείς να τις συνδέσεις οπως θέλεις τις συσκευές απλα ενα καλώδιο απο το router στο switch για να υπάρχει σύνδεση και internet και απο εκει και πέρα αρχίζεις και κουμπώνεις επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok λοιπον,αυτο θελει καποια ρύθμιση?η απλα το συνδεω με το μοντεμ με ενα  καλωδιο 100αρι?

μπορω να συνδεω συσκευες και πανω του και πανω στο ρουτερ? 

τα απλα switch που δνε ειναι managed δενεχουν ρυθμισεις.απλα ενα καλωδιο και τερμα.απλα αν αυτα που θα συνδεσεις πανω ειναι 1000αρια τοτε καλο ειναι να μπουν πανω στο switch αμα ειναι και αυτο 1000αρι.και τις συσκευες που ειναι 100 αν δεν εχεις αλλες θυρες πανω στο switch τις βαζεις μετα πανω στο ρουτερ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...