Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για ιντερνετ sharing


bravenew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στησει ένα δίκτυο στο σπιτι. Εχώ ton ένα server (είναι όλα τα περιφερειακά μου - modem, printer,scanner -) και τον αλλο οπου τον εχω για τις δουλειες μου. Δεν εχω ακομη firewall στον server μεχρι να λυσω ένα προβληματακι που αντιμετωπίζω. Εχω ενεργοποιηση το sharing στον server μπαινω με τοv client Η/Υ μεσω του server στο ιντερνετ αλλα οταν παιζω καποιο multiplayer game οπως age of empires δεν μπορω να κανω join και εκτος αυτου εάν είμαι host δεν μπορουν να συνδεθουν οι αλλοι. Δεν εχω ενεργοποιημενο το firewall ton ΧP. και οι 2 Η/Υ εχουν ΧP pro.

 

Παρακαλω εαν γνωριζει καποιος κατι ας βοηθησει.

 

Υ.Γ.: Χρησιμοποιω τα γνωστα range για local network

 

192.168.0.0 - 192.168.255.255

172.16.0.0 - 172.31.255.255

10.0.0.0 - 10.255.255.255 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα είναι να πας στις ιδιότητες της σύνδεσης Internet πήγαινε στην καρτέλα Advanced και μετά πάτησε το κουμπί Settings. Εκεί πρόσθεσε όποιο port χρησιμοποιεί το παιχνίδι. Για να δεις ποιες πρέπει να ορίσεις πήγαινε: http://www.u.arizona.edu/~trw/games/ports.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai, epeidh paizeis me nat, den exeis IP, pou shmainei no direct connections (DCC, services ktl ktl),

opote apo to gateway kaneis ena port forwarding stis 8yres pou se endiaferoun katef8eian ston "apo mesa"

Px, oti er8ei sto interface ths dial-up sthn porta 6666-69 (IRC) steil'to katef8eian sto interface tou diktyou ston x.x.x.x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...