Προς το περιεχόμενο

Vodafone: Επέκταση 4G δικτύου και δωρεάν πρόσβαση μέχρι τις 31/10/2013


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο γραφείο μου δε πιάνω 3g, στο σπίτι μου σχεδόν τον τελευταίο χρόνο δρ πιάνω ούτε απλό σήμα. Στο δε περιφερειακό Θεσσαλονίκης δε παίζει να ολοκληρώσεις συνομιλία με Vodafone. Κατά τα άλλα όμως 4g και με εξτρά χρέωση και με τα εκάστοτε παπαγαλάκια να υμνουν την εταιρεία :(

 

Θα σε ενοχλούσε να υπήρχε κεραία κινητής κοντά στο σπίτι ή/και το γραφείο σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκεφτόμουν σοβαρά να επιστρέψω Vodafone από Cosmote. Τώρα που διάβασα ότι το LTE θα χρεώνεται επιπλέον από Νοέμβρη δεν πρόκειται. To LTE είναι μια φυσιολογική εξέλιξη του δικτύου 3G που έχουμε τόσα χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί να το χρεώνουν επιπλέον, λες και είναι κάποιο πολύ μεγάλο innovation, πόσο μάλλον όταν ο ανταγωνισμός (Cosmote προς το παρόν) το παρέχει χωρίς χρέωση, όπως είναι φυσιολογικό. Μόνη τους ελπίδα είναι, κατά την γνώμη μου, να κάνουν ένα μεγάλο λάθος οι της Cosmote και να αρχίσουν να το χρεώνουν και εκείνοι, μόνο τότε, διαφορετικά όποιος πραγματικά θέλει 4G για να έχει την δυνατότητα να το χρησιμοποιεί μόνο όποτε πραγματικά το χρειάζεται, χωρίς χρεώσεις στην μάπα, θα επιλέξει σίγουρα Cosmote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκεφτόμουν σοβαρά να επιστρέψω Vodafone από Cosmote. Τώρα που διάβασα ότι το LTE θα χρεώνεται επιπλέον από Νοέμβρη δεν πρόκειται. To LTE είναι μια φυσιολογική εξέλιξη του δικτύου 3G που έχουμε τόσα χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί να το χρεώνουν επιπλέον, λες και είναι κάποιο πολύ μεγάλο innovation, πόσο μάλλον όταν ο ανταγωνισμός (Cosmote προς το παρόν) το παρέχει χωρίς χρέωση, όπως είναι φυσιολογικό. Μόνη τους ελπίδα είναι, κατά την γνώμη μου, να κάνουν ένα μεγάλο λάθος οι της Cosmote και να αρχίσουν να το χρεώνουν και εκείνοι, μόνο τότε, διαφορετικά όποιος πραγματικά θέλει 4G για να έχει την δυνατότητα να το χρησιμοποιεί μόνο όποτε πραγματικά το χρειάζεται, χωρίς χρεώσεις στην μάπα, θα επιλέξει σίγουρα Cosmote.

 

Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε...

 

Κάτσε να έρθει ο Νοέμβρης(Vodafone)/Ιούλιος(Cosmote) ώστε να δούμε ποιά θα είναι η εμπορική πολιτική της Vodafone/Cosmote για το LTE.

Φυσιολογική δεν το λες απλά επειδή χρησιμοποιεί την ίδια συχνότητα με το 3G.

Είναι innovation γιατί όπως λένε και τα αρχικά του Long Term Evolution είναι ένα project που θα στηρίζεται/εξελίσσεται για πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι εδω και 10 μερες cosmote αφότου εφυγα απο vodafone ...ημουν στη φαση να γυρισω πισω μιας και απο την ποιοτητα της συνομιλιας της cosmote δεν ειμαι ευχαριστημενος ....

 

 

με αυτο εδω φρεναρα ....

 

1. θεωρω απαραδεκτο να χρεωνεται το 4G σημα ειδικα στην περιπτωση που δεν υπαρχει παντου

 

2. το ετσι και αλλιως λιγο ιντερνετ που δινει το red1 (500mb) θα τελεινει τωρα ακομη πιο γρηγορα σε αυτες τις ταχυτητες ...

 

 

οποτε cosmote προς το παρον ελπιζοντας να βελτιωθει η ποιοτητα αλλιως καμια wind  W που εχω να την δοκιμασω πολλα χρονια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκεφτόμουν σοβαρά να επιστρέψω Vodafone από Cosmote. Τώρα που διάβασα ότι το LTE θα χρεώνεται επιπλέον από Νοέμβρη δεν πρόκειται. To LTE είναι μια φυσιολογική εξέλιξη του δικτύου 3G που έχουμε τόσα χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί να το χρεώνουν επιπλέον, λες και είναι κάποιο πολύ μεγάλο innovation, πόσο μάλλον όταν ο ανταγωνισμός (Cosmote προς το παρόν) το παρέχει χωρίς χρέωση, όπως είναι φυσιολογικό. Μόνη τους ελπίδα είναι, κατά την γνώμη μου, να κάνουν ένα μεγάλο λάθος οι της Cosmote και να αρχίσουν να το χρεώνουν και εκείνοι, μόνο τότε, διαφορετικά όποιος πραγματικά θέλει 4G για να έχει την δυνατότητα να το χρησιμοποιεί μόνο όποτε πραγματικά το χρειάζεται, χωρίς χρεώσεις στην μάπα, θα επιλέξει σίγουρα Cosmote.

 

 

Δεν έχει καμία σχέση η μια τεχνολογία με την άλλη.

 

Παρεμπιπτόντως, η υλοποίηση της Cosmote είναι διαφορετική από της Vodafone. Η Cosmote, εφόσον είσαι σε 4G και δεχτείς κλήση, υλοποιεί την κλήση με VoIP μέσω του 4G. Η Vodafone κάνει fall-back σε 3G ουτωσώστε αν είσαι εν κινήσει και φύγεις από την περιοχή με την 4G κάλυψη να μην έχεις dropped call όπως θα έχεις με την Cosmote αν χαθεί το 4G.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι εδω και 10 μερες cosmote αφότου εφυγα απο vodafone ...ημουν στη φαση να γυρισω πισω μιας και απο την ποιοτητα της συνομιλιας της cosmote δεν ειμαι ευχαριστημενος ....

 

 

με αυτο εδω φρεναρα ....

 

1. θεωρω απαραδεκτο να χρεωνεται το 4G σημα ειδικα στην περιπτωση που δεν υπαρχει παντου

 

2. το ετσι και αλλιως λιγο ιντερνετ που δινει το red1 (500mb) θα τελεινει τωρα ακομη πιο γρηγορα σε αυτες τις ταχυτητες ...

 

 

οποτε cosmote προς το παρον ελπιζοντας να βελτιωθει η ποιοτητα αλλιως καμια wind  W που εχω να την δοκιμασω πολλα χρονια ...

Συμφωνώ και με τα 2. Και εγω περιμένω να δω πότε θα βγαλει και η wind 4G, και αν είναι το ξανασυζητάω να πάρω συσκευη που το υποστηρίζει, γιατί λογικά, κρίνοντας από τα πεπραγμένα, θα έχει και λογικότερες χρεώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προανέφερε κάποιος ας περιμένουμε να δούμε και τις 2 εταιρίες να ανακοινώσουν τις πολιτικές και βλέπουμε. Πάντως στη Λάρισα στο κέντρο που καλύπτει 4G έπιασα στην καλύτερη 41/17 και στη χειρότερη 19/5. Και το νου σας στα Speed Test γιατί Test και 30 περίπου mb πέφτουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω απο που προεκυψε το οτι θα χρεωνεται το 4G.

Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ειναι ανοικτο σε ολα τα προγραμματα. Πχ αν εχεις 100 Mb το βρισκω ακυρο να εχεις 4G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τώρα να ρίξουν τις τιμές για 3G και με 5 ευρώ να έχεις 2 γίγκα για παράδειγμα και με 10 ευρώ 10 γίγκα? Λέω μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι εδω και 10 μερες cosmote αφότου εφυγα απο vodafone ...ημουν στη φαση να γυρισω πισω μιας και απο την ποιοτητα της συνομιλιας της cosmote δεν ειμαι ευχαριστημενος ....

 

 

με αυτο εδω φρεναρα ....

 

1. θεωρω απαραδεκτο να χρεωνεται το 4G σημα ειδικα στην περιπτωση που δεν υπαρχει παντου

 

2. το ετσι και αλλιως λιγο ιντερνετ που δινει το red1 (500mb) θα τελεινει τωρα ακομη πιο γρηγορα σε αυτες τις ταχυτητες ...

 

 

οποτε cosmote προς το παρον ελπιζοντας να βελτιωθει η ποιοτητα αλλιως καμια wind  W που εχω να την δοκιμασω πολλα χρονια ...

 

Φίλε μου για αυτό το λόγο που αναφέρεις, για την ποιότητα συνομιλίας και τα failed/dropped calls σκεφτόμουν σοβαρά και ετοιμαζόμουν και εγώ να γυρίσω Vodafone. Έχω πάει Cosmote από τον Δεκέμβρη, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με το θέμα της συνομιλίας και με το ότι αν πέσουν λίγο οι μπάρες (π.χ. από 4 στις 2) τότε πάλι δεν μπορείς να μιλήσεις συνήθως και υπάρχουν διακοπές, με αποτέλεσμα να εκνευρίζεις και τον ευατό σου και τον συνομιλιτή σου. Δεν λέω ότι η Vodafone ήταν τέλεια στις κλήσεις, αλλά σίγουρα δεν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Όμως με το θέμα των χρεώσεων για το LTE απογοητεύτηκα και αποφάσισα να μείνω Cosmote. Σκεφτόμουν σοβαρά και το Wind W, κυρίως όμως όσο το είχαν 39,90 €. Αλλά δυστυχώς το πήγαν  44,90 € σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και αυτά τα 5 € επιπλέον τα σκέφτομαι, γιατί εγώ προσωπικά δεν μιλάω πάντα τόσο πολύ στο κινητό ώστε κάθε μήνα να με συμφέρει να δίνω 44,90 € (που αισθάνεσαι να πλησιάζουν τα 50 € το μήνα), ενώ τα 39,90 € τα θεωρούσα οριακό κόστος ώστε να πω στον εαυτό μου "άντε, ας πληρώνω + 9 € το μήνα από το πάγιο που δίνω τώρα για να μιλάω όσο θέλω (και να γράφω SMS όσα θέλω) χωρίς να σκέφτομαι ότι θα μου τελειώσουν τα λεπτά ομιλίας ή τα SMS του πακέτου.

Οπότε το "πόρισμα" είναι ότι παραμένω Cosmote για την ώρα.... και βλέπουμε.. ανάλογα τι θα γίνει τώρα και λίγο μετά το καλοκαίρι. Την Wind πάντως δεν την βλέπω για 4G σύντομα, έχω κάνει και ερώτηση και δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι, οπότε είναι και αυτό ένα θεματάκι που σκέφτεσαι για να μην πας στο Wind W κυρίως αλλά και γενικά Wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την Wind πάντως δεν την βλέπω για 4G σύντομα, έχω κάνει και ερώτηση και δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι, οπότε είναι και αυτό ένα θεματάκι που σκέφτεσαι για να μην πας στο Wind W κυρίως αλλά και γενικά Wind.

 

Δες όμως τι ταχύτητες πιάνει το non 4G δίκτυο της wind! Αυτό είναι στο σπίτι μου στα Κ.Πατήσια.

post-40751-0-73523200-1372000911_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...