Προς το περιεχόμενο

Vodafone: Επέκταση 4G δικτύου και δωρεάν πρόσβαση μέχρι τις 31/10/2013


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλή γκρίνια ρε παιδιά... Ούτε εγώ πιστεύω ότι το 4G της Vodafone θα πηγαίνει σφαίρα, αλλά είναι ενα βήμα προς τα μπροστά. Ας μην τα κράζουμε ΟΛΑ ανεξαιρέτως πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλή γκρίνια ρε παιδιά... Ούτε εγώ πιστεύω ότι το 4G της Vodafone θα πηγαίνει σφαίρα, αλλά είναι ενα βήμα προς τα μπροστά. Ας μην τα κράζουμε ΟΛΑ ανεξαιρέτως πια...

 

Όχι θα.

Ως χρήστης και του δικτύου Vodafone αλλά και του πρωτοκόλλου LTE της προαναφερθείσας εταιρείας, σου διαβεβαιώνω χωρίς υποθέσεις πως πηγαίνει ήδη σφαίρα.

(:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα χρεώνεται παραπάνω το 4G είναι αυθαίρετο συμπέρασμα.
Το πιθανότερο είναι να το χρησιμοποιήσει ως "τυράκι" για κάποια προγράμματα.
πχ το πρόγραμμα Α έχει 25 ευρώ και δίνει 200mb, το πρόγραμμα Β έχει 40 ευρώ και δίνει 500mb. Ε, απο 1/11 μπορεί να σου λέει πρόγραμμα Α 25 ευρώ με 200mb 3G και πρόγραμμα Β 40 ευρώ με 500mb 4G. 
Kαι στο κάτω κάτω, ο ΟΤΕ δεν παίζει με τις ταχύτητες του DSL? Δεν λέει, για παράδειγμα, οτι στο ένα πακέτο σταθερής+ίντερνετ με 30 ευρώ έχεις 500 λεπτά και conn-x 2mbps ενώ στο άλλο το ακριβότερο σου δίνει 24-αρι? Γιατί λοιπόν μας φαίνεται λογικό το "μικρό" DSL να είναι φθηνότερο απο το 24-αρι και μας φαίνεται παράλογο το 4G να είναι ακριβότερο απο το 3G? Ίδια λογική είναι.
Πάντως εγώ πιστεύω οτι οι χρεώσεις δεν θα αλλάξουν, απλά δεν θα υποστηρίζουν όλα τα προγράμματα 4G. Αν είσαι σε κάποιο που θα υποστηρίζει, τότε θα το έχεις αυτόματα και χωρίς περαιτέρω χρέωση, αλλιώς θα πρέπει να αλλάξεις πακέτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με ping ~50ms οι ταχύτητες της Wind δεν είναι καλές.

Βασικά δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης της Wind με τους άλλους δύο παρόχους.

 

Και ένα speedtest από το 4G της Cosmote (στο macbook μέσω 4G Huawei E5776 wifi).

post-40751-0-70324400-1373399644_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι θα.

Ως χρήστης και του δικτύου Vodafone αλλά και του πρωτοκόλλου LTE της προαναφερθείσας εταιρείας, σου διαβεβαιώνω χωρίς υποθέσεις πως πηγαίνει ήδη σφαίρα.

(:

 

Ναι να βλέπεις τις εικόνες στο φατσοβιβλίο 50miliseconds πιο γρήγορα :P Ακόμα και με το 3G τα youtube videos στο κινητό μου φορτώνουν με ταχύτητα φωτός. Το 4G (Unlimited πάντα) είναι χρήσιμο μόνο σε laptop/PC αλλά guess what δεν θα πιάνει μέσα στα περισσότερα κτήρια και σιγά μην έχουμε φθηνό απεριόριστο πρόγραμμα :-( Εκτός αν κανένας θέλει να το παίξει hipster και να κάθεται με το λαπτόπι στο σύνταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να βλέπεις τις εικόνες στο φατσοβιβλίο 50miliseconds πιο γρήγορα :P Ακόμα και με το 3G τα youtube videos στο κινητό μου φορτώνουν με ταχύτητα φωτός. Το 4G (Unlimited πάντα) είναι χρήσιμο μόνο σε laptop/PC αλλά guess what δεν θα πιάνει μέσα στα περισσότερα κτήρια και σιγά μην έχουμε φθηνό απεριόριστο πρόγραμμα :-( Εκτός αν κανένας θέλει να το παίξει hipster και να κάθεται με το λαπτόπι στο σύνταγμα.

 

Το πρόβλημά σου δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιες περιοχές υπάρχει κάλυψη LTE για την Vodafone;

Εγώ για παράδειγμα Πετρούπολη δεν πιάνω ούτε για δείγμα, μόνο 3G, ένω Cosmote υπάρχει κάλυψη, όχι full μπάρες, αλλά πιάνει 2-3 μπάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιες περιοχές υπάρχει κάλυψη LTE για την Vodafone;

Εγώ για παράδειγμα Πετρούπολη δεν πιάνω ούτε για δείγμα, μόνο 3G, ένω Cosmote υπάρχει κάλυψη, όχι full μπάρες, αλλά πιάνει 2-3 μπάρες.

 

http://www.vodafone.gr/portal/4G

 

Περιοχές κάλυψης που μπορούν να ενεργοποιήσουν το δίκτυο 4G

H Vodafone επενδύει καθημερινά ώστε το σύνολο των συνδρομητών της σε όλη την Ελλάδα να απολαύσει το συντομότερο δυνατό την ποιότητα και την ταχύτητα του 4G δικτύου της.

Αυτή τη στιγμή το δίκτυο 4G καλύπτει την πλειοψηφία του πληθυσμού της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Πιο συγκεκριμένα, 4G δίκτυο καλύπτει:

Τον Δήμο Αθηναίων και περιοχές των Δήμων Αγίας Παρασκευής, Άγιου Δημητρίου, Αιγάλεω, Αλίμου, Αμαρουσίου, Αχαρνών, Βούλας Γλυφάδας, Δάφνης - Υμηττού, Ελληνικού - Αργυρούπολης, Ζωγράφου, Ηρακλείου, Καλλιθέας, Κηφισιάς, Μοσχάτου - Ταύρου, Νέας Φιλαδέλφειας - Χαλκηδόνας, Νέας Ιωνίας, Νέας Σμύρνης, Νίκαιας - Αγίου Ιωάννη Ρέντη, Παλαιού Φαλήρου, Παπάγου - Χολαργού, Παλλήνης, Πειραιά, Περιστερίου, Ραφήνας - Πικερμίου, Φιλοθέης - Ψυχικού, Χαϊδαρίου, Χαλανδρίου

Τον Δήμο Θεσσαλονίκης και περιοχές των Δήμων Αμπελοκήπων - Μενεμένης, Καλαμαριάς, Νεάπολης - Συκεών, Παύλου Μελά, Πυλαίας, Θέρμης

 

Περιοχές των πόλεων Πάτρα, Τρίπολη, Ηράκλειο Κρήτης, Λαμίας & Λάρισας

Περιοχές των νησιών Κεφαλονιά, Μύκονος, Ρόδος & Πάρος

 

Ούτε Άγιοι Ανάργυροι πχ λέει, αλλά πιάνω 2/5 γραμμές στο iPhone 5 κοντά στα σύνορα με Ανάκασα προς Νέα Χαλκηδόνα.

 

Νομίζω δεν χρειάζεται να πούμε ξανά πως κάθε πάροχος θα έχει σημεία/περιοχές που δεν παρέχει καλή ραδιοκάλυψη.

 

Το λέω για να μην καταλήξει flame και βγουν τα γνωστά "παπαγαλάκια accounts" να κελαηδάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να βλέπεις τις εικόνες στο φατσοβιβλίο 50miliseconds πιο γρήγορα :P Ακόμα και με το 3G τα youtube videos στο κινητό μου φορτώνουν με ταχύτητα φωτός. Το 4G (Unlimited πάντα) είναι χρήσιμο μόνο σε laptop/PC αλλά guess what δεν θα πιάνει μέσα στα περισσότερα κτήρια και σιγά μην έχουμε φθηνό απεριόριστο πρόγραμμα :-( Εκτός αν κανένας θέλει να το παίξει hipster και να κάθεται με το λαπτόπι στο σύνταγμα.

 

 

Ότι θέλουμε περισσότερη κάλυψη γρήγορου internet και όχι σποραδικό super fast internet...

 

Φάσκεις και αντιφάσκεις.

Εσύ ο ίδιος είπες πως σε ικανοποιεί και το 3G.

 

Τελικά το πρόβλημά σου ποιό είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω, είναι εντολή που σε πάει σε αυτή την σελίδα.

 

Μια συνηθισμένη τιμή του lag πρέπει να είναι 0.02 – 0.08 δευτερόλεπτα

= 20-80ms, οπότε τα 50ms της wind γιατί δεν είναι καλά? Πόσο συνηθίζεται να έχουν οι καλές συνδέσεις?

Μόλις δοκίμασα την σύνδεση του σπιτιού και μου έβγαλε 125.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...