Προς το περιεχόμενο

Επεκτείνεται η διαθεσιμότητα υπηρεσιών VDSL 30 και 50 Mbps - Νέες περιοχές σε Νότια και Βόρεια Προάστια της Αθήνας


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο κέντρο της ταπεινής Ραφήνας, κατεβάζω (πάντα νόμιμα!) με 5,8 MΒps.

Είναι καλά;  :fear:

μια χαρα κατεβαζεις ενα φιλος που μενει στη ραφηνα στον οικισμο αγιας κυριακης εχει τραγικη ταχυτητα ουτε να παρακολουθησει youtube δεν μπορει μιλαμε για 100kb/s στην Ελλαδα του 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Αργυρούπολη. 3.5 ολόκληρα Mbps πιάνει η περιοχή μου γιατί το κοντινότερο dslam είναι στην Ηλιούπολη να ούμε. Τώρα ξαφνικά το site του OTE μου λέει ότι υποστηρίζει vdsl η διεύθυνσή μου. Να γελάσω και να πάω παρακάτω ή να τους πάρω τηλέφωνο με ρίσκο να με πείσουν και να χάσω χρόνο και χρήμα για να έχω τελικά μετά από έναν μήνα VDSL... 3.5 Mbps;

 

Εφόσον υποστηρίζει την περιοχή σου τότε θα έχεις 29999 mbps. Η μόνη περίπτωση να έχει λιγότερο είναι να έχει πρόβλημα ο χαλκός από το καφαο στο σπίτι ή να έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου.

 

εγω ειμαι αρκετα πιο πανω απο τη μιλτιαδου (κοντα στη παλια τροχαια) 

βεβαια και με τα ποδια μιλαμε για 5-10 λεπτα περπατημα 

 

Αν είσαι κοντά στη παλιά τροχαία τότε ανήκεις στο ΑΚ Τερψιθέας.

 

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο, εκτός αν εννοείς ότι επειδή θα μετακινηθούν κάποιοι συνδρομητές από το παλιό χάλκινο δίκτυο, που εξυπηρετεί και το adsl, στο νέο δίκτυο, θα απελευθερωθεί, θεωρητικά, το διαθέσιμο bandwidth για adsl.

 

Αλλά αυτό είναι ένα πολύ μακρόπνοο ζήτημα για να μπορούμε να λέμε ότι θα φτιάξει το adsl μέσω του vdsl

 

Με την VDSL πιθανόν τα πράγματα να γίνουν χειρότερα. Πόσο bandwidth επιπλέον πιστεύεις ότι θα πάρουν οι πάροχοι στο εξωτερικό;

 

 

μια χαρα κατεβαζεις ενα φιλος που μενει στη ραφηνα στον οικισμο αγιας κυριακης εχει τραγικη ταχυτητα ουτε να παρακολουθησει youtube δεν μπορει μιλαμε για 100kb/s στην Ελλαδα του 2013

 

Αν Αγ. Κυριακή εννοείς τον οικισμό αριστερά της Αρίωνος (όπως ανεβαίνεις) είναι λογικό να έχει τέτοια ταχύτητα. Δεν έχει να κάνει με το έτος :P Αυτή είναι η τεχνολογία της ADSL. Δηλαδή τι ταχύτητα να πιάσει με απόσταση πάνω από 4 χιλιόμετρα από το κέντρο της Ραφήνας;

 

@paredwse Αν είσαι κέντρο Ραφήνας πρέπει να κλειδώνεις στα 15 Mbps τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουμε ποτε θα αξιωθουν να το φερουν και απο Αργυρουπολη μερια...ολοι μας εξηπηρετούμαστε απο το ΑΚ Ηλιουπολης (αρα μηπως πρεπει να πω ηλιουπολη μερια??) και οι ταχυτητες μετα βιας στα 5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουμε ποτε θα αξιωθουν να το φερουν και απο Αργυρουπολη μερια...ολοι μας εξηπηρετούμαστε απο το ΑΚ Ηλιουπολης (αρα μηπως πρεπει να πω ηλιουπολη μερια??) και οι ταχυτητες μετα βιας στα 5.

Πριν από μερικές ώρες την παρήγγειλα (την 30άρα, είναι πολλά τα λεφτά Άρη). Το πρωί θα στείλω την εξουσιοδότηση και φωτοτυπία ταυτότητας για τη μεταφορά από HOL. Πού ακριβώς είσαι στην Αργυρούπολη; Το site του ΟΤΕ τί σου βγάζει όταν δίνεις τηλεφωνικό αριθμό ή διεύθυνση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν περιμένεις να πας με HOL VDSL? δίνει κι αυτή από καμπίνες...

λές να δώσει άμεσα; όπως ο ΟΤΕ; ή θα σε δεύτερο στάδιο μετά απο λίγο καιρό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με Hol στο κέντρο (Γκύζη) και μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη ακόμα η υπηρεσία. (Στο site του ΟΤΕ & της Forthnet μου βγάζει ότι είναι διαθέσιμη στην διεύθυνση μου) Όλοι το ίδιο δίκτυο δεν χρησιμοποιούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με Hol στο κέντρο (Γκύζη) και μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη ακόμα η υπηρεσία. (Στο site του ΟΤΕ & της Forthnet μου βγάζει ότι είναι διαθέσιμη στην διεύθυνση μου) Όλοι το ίδιο δίκτυο δεν χρησιμοποιούν?

 

Μπερδεύεις το vdsl από ΑΚ και από KV.

Από ΑΚ δίνουν όλοι οι εναλλακτικοί μέχρι απόσταση 700μ. ενώ από KV δίνουν βασικά ο ΟΤΕ και και Hol, Wind,

 

Εγω παντως το παρήγγειλα σημερα και μου ειπαν Τεταρτη θα μου στειλουν μοντεμ και κωδικους. Και μενω κεντρο Γλυφαδας... αντε να δουμε..

 

Όταν λες Κέντρο Γλυφάδας, εννοείς ότι ανήκεις στο ΑΚ Αγ. Κων/νου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν περιμένεις να πας με HOL VDSL? δίνει κι αυτή από καμπίνες...

Προς το παρόν δε μου δίνει τίποτα! Αλλά οκ, επειδή βλέπω αρκετή διαφορά στην τιμή, ίσως περιμένω, ίσως όχι. Θα εξαρτηθεί από το αν τελικά αποφασίσω να βάλω ote tv που το 1ο 6μηνο το δίνει δωρεάν και μετά 22 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...