Προς το περιεχόμενο

Επεκτείνεται η διαθεσιμότητα υπηρεσιών VDSL 30 και 50 Mbps - Νέες περιοχές σε Νότια και Βόρεια Προάστια της Αθήνας


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιάνεις καλές ταχύτητες επειδή παίρνεις μάλλον από το ΑΚ Τερψιθέας που δίνει από την προηγούμενη βδομάδα και vdsl.

Εάν έχεις κοντά σου νέες καμπίνες και ο αριθμός σου αρχίζει από 96, μπορείς να ελέγξεις τη διαθεσιμότητα και, αν σ' ενδιαφέρει η μεγαλύτερη (και ακριβότερη) ταχύτητα, να προχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω ότι έχω Downstream Line Attenuation 29-30dB και κλειδώνω στα 8-9Mbps, αν παίζει κάποιο ρόλο.

 

Είσαι σχετικά μακρυά από το ΑΚ και η ταχύτητά σου είναι μάλλον καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Άγιο Δημήτριο σύνορα με Άνω Καλαμάκι δύσκολα;

 

Λογικά παίρνεις από ΑΚ Καλαμάκι (βασικά Παλ Φάληρο είναι) και εκεί έχουν ενεργοποιήσει VDSL. Ειδικά στο σημείο που είσαι η διαφορά που θα δεις θα είναι χαώδης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ανακοινώθηκε κι επίσημα από τον ΟΤΕ η επέκταση...

 

Στις νέες υπερυψηλές ταχύτητες από τον ΟΤΕ έχουν πλέον πρόσβαση κάτοικοι και επιχειρήσεις σε διάφορες περιοχές της Αττικής, όπως Άλιμος, Αργυρούπολη, Βριλήσσια, Βούλα, Βουλιαγμένη, Γλυφάδα, Ελληνικό, Ηλιούπολη, Καλαμάκι, Μελίσσια, Ν. Φάληρο, Πεντέλη, Τερψιθέα, Φιλοθέη και Ψυχικό. Οι 1.100 νέες καμπίνες έρχονται να προστεθούν στα περίπου 180 κέντρα σε όλη την Ελλάδα και τις σχεδόν 600 υπαίθριες καμπίνες στην Αττική, αλλά και την Αλεξανδρούπολη, την Κομοτηνή, την Ξάνθη και τις Σέρρες, που ήδη προσφέρουν τις νέες ταχύτητες.

 

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερώνονται για τη διαθεσιμότητα των υπηρεσιών VDSL στην περιοχή τους με ένα τηλεφώνημα στο 13888, στο www.ote.gr ή στο Δίκτυο Καταστημάτων ΟΤΕ, COSMOTE, ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

 

Το ΟΤΕ VDSL αλλάζει την καθημερινή εμπειρία του Internet καλύπτοντας τις ανάγκες των πελατών για μεγάλες ταχύτητες και απεριόριστη τηλεφωνία. Το downloading και το streaming γίνονται πιο γρήγορα από ποτέ, μεγάλα αρχεία μοιράζονται με υπερυψηλές ταχύτητες, ενώ μοναδική είναι η εμπειρία multitasking, με πολλές ηλεκτρονικές συσκευές, ταυτόχρονα, online.

 

Τα προγράμματα ΟΤΕ Double Play VDSL προσφέρονται σε προνομιακές τιμές για τους 6 πρώτους μήνες, που ξεκινούν από €36,90/μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους και η επίσημη ανακοίνωση.

 

Αν και σήμερα πήρα το 13888 για να ρωτήσω για το περίεργο αποτέλεσμα του wizard που στον μεν αριθμό του ΟΤΕ (Γλυφάδα) δίνει αρνητική απάντηση ενώ στη διεύθυνση δίνει θετική. Η κοπέλα δεν μπόρεσε να φτάσει στο πρώτο αποτέλεσμα γιατί μάλλον μπέρδεψε την περιοχή και δεν έβρισκε την οδό (!!!) και είπε ότι κόλλησε το σύστημα και ζήτησε το κινητό μου για να με πάρει.

Φυσικά, ακόμη περιμένω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά λογικά από Ιούλιο θα δουλεύει σωστό το tool διαθεσιμότητας όπως το βλέπω...

 

έτσι κι αλλιώς σε εναλλακτικό θα πάω οπότε δεν βιάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στο 13888 και μου είπε η κοπέλα ότι ανήκω στο Α/Κ Ηλιούπολης, αλλά ότι δεν είναι διαθέσιμο ακόμα το VDSL στην περιοχή μου και ότι χρειάζεται να εγκατασταθούν καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά λογικά από Ιούλιο θα δουλεύει σωστό το tool διαθεσιμότητας όπως το βλέπω...

 

έτσι κι αλλιώς σε εναλλακτικό θα πάω οπότε δεν βιάζομαι...

 

Επειδή και εγώ δεν βιάζομαι αλλά θα το πάρω οπωσδήποτε, καλό θα ήταν να ανταλλάσσαμε πληροφορίες, εδώ ή αλλού, για το θέμα των εναλλακτικών.

 

Πήρα στο 13888 και μου είπε η κοπέλα ότι ανήκω στο Α/Κ Ηλιούπολης, αλλά ότι δεν είναι διαθέσιμο ακόμα το VDSL στην περιοχή μου και ότι χρειάζεται να εγκατασταθούν καμπίνες.

 

Με δεδομένο ότι η Ηλιούπολη περιλαμβάνεται στις περιοχές που ενεργοποιήθηκε το νέο δίκτυο, είτε έπεσες σε κοπέλλα που δεν γνώριζε το θέμα είτε ο έλεγχος διαθεσιμότητας δεν έχει ενημερωθεί με τις τελευταίες εξελίξεις.

 

Εάν σε ενδιαφέρει, περίμενε λίγες μέρες για να ενημερωθεί το σύστημα ή περισσότερες εάν θέλεις να πας σε εναλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι όντως ανήκω στο Α/Κ Ηλιούπολης (που δικαιολογεί εν μέρει το Downstream Line Attenuation που έχω), δε χρειάζεται να εγκατασταθούν καμπίνες εδώ κοντά;

 

Ή μπορεί να μην ανήκω εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι όντως ανήκω στο Α/Κ Ηλιούπολης (που δικαιολογεί εν μέρει το Downstream Line Attenuation που έχω), δε χρειάζεται να εγκατασταθούν καμπίνες εδώ κοντά;

 

Ή μπορεί να μην ανήκω εκεί;

 

Έλεγξε σ' αυτό τον πίνακα τον αριθμό τηλεφώνου σου και το ΑΚ που ανήκεις.

 

http://www.otewholesale.gr/Portals/0/unbacc_ak_1_new.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει κάτι, ποιος ξέρει πού μπορεί να είναι :Ρ

 

Άρα υποθέτουμε ότι πρέπει να υπάρχουν καμπίνες, άρα και δυνατότητα για VDSL παρόλο που μου τα λένε αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...