Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με WUXGA Amilo M3438g


Leo Hawk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχω το Fujitsu Siemens Amilo M3438g με την 17'' WUXGA οθόνη του.Το Notebook δουλεύει άψογα αλλά ύστερα από 6 μήνες κλειστό στην βαλίτσα του στην ντουλάπα χωρίς να πιέζεται, ενώ ανοίγει κανονικά και τα pixels δεν είναι καμμένα, παρατήρησα ότι εμφανίζει "βρωμιά σε σχήμα κύματος με φορά διαγώνια προς τα αριστερά" και ενώ τα pixel δεν είναι καμμένα όταν για πχ ανοίγω το notepad μεγιστοποιημένο το λευκό φαίνεται πιο καφέ στο σχήμα που ανέφερα. Καθάρισα την οθόνη και μούχλα δεν έχει.

Να αναφέρω ότι αυτό το πρόβλημα ενφανίζεται μόνο (πάνω αριστερά και πάνω δεξιά στην οθόνη) στα σημεία δηλαδή που βρίσκονται πάνω από την κάτω αριστερά και δεξιά άκρη του notebook (σημεία που είναι ασημί). Όταν το laptop είναι κλειστό εκείνα τα σημεία φαίνονται πιο σκούρα στην μάυρη οθόνη. Από το σχέδιο καταλαβαίνει κανείς ότι στην μέση πάνω της οθόνης που δεν το εμφανίζει,αντιστοιχεί το touchpad όταν κλείνει το καπάκι και ένα μικρό ορθογώνιο από την δεξιά μεριά στα αυτοκόλλητα Nvidia,Intel,XP.
Είναι λες και το ασημί χρώμα που βρισκόταν κοντά της επηρέασε την οθόνη στα αντίστοιχα σημεία.
Σας επισυνάπτω και μια φώτο με τα σημεία που εμφανίζεται το πρόβλημα γιατί είναι πολύ δύσκολο να σας το περιγράψω.
Αρχικά νόμιζα ότι είναι μήκυτες αλλά ύστερα από πολύ παρατήρηση το σχέδιο πίσω της μαυρίλας-βρωμιάς ταιριάζει με τα κύματα που κάνει η οθόνη (δεν είναι ακριβώς λεία και ίσια, έχει μικρούς κυμματισμούς).

Και 2 φώτο με το wordpad και το χρώμα.Τα κυψελωτά σχέδια είναι από τη φωτογράφηση οθόνης μέσω κινητού.

Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη.Δοκιμάζω το TFT,LCD burn in fix (προβολή λευκής εικόνας στο προβληματικό σημείο, αλλά δεν νομίζω να κάνει τίποτα)

 

post-268799-0-69377500-1371671016_thumb.jpg

post-268799-0-31831100-1371671046_thumb.jpg

post-268799-0-65213200-1371671070_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως με το κλείσιμο και με τον καιρό πότισε το γυαλί και σου κάνει αυτά.

σαν το μάρμαρο ένα πράγμα..άλλη εξήγηση δεν υπάρχει

είναι στο σημείο του Palmrest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια coolerman,

πιστεύω ότι δεν είναι θέμα pixels αλλά κάτι τέτοιο.Προτείνεις τίποτα?Το καθάρισα με υγρό καθαρισμού οθονών ακόμα και με καθαρό οινόπνευμα αλλά δεν είδα διαφορά.Επίσης όλα δείχνουν κάτι τέτοιο αφού το σχέδιο δεν είναι τυχαίο. Λες να μπορώ να δοκιμάσω τίποτα άλλο μπας και καθαρίσει?Γιατί το πλαστικό-γυαλί (δεν ξέρω τι είναι) δεν δείχνει να είναι καμμένο από θερμότητα.Επίσης δεν το άφηνα ποτέ στον ήλιο.Τώρα πως μες στο σκοτάδι 6 μήνες έγινε κάτι τέτοιο ιδέα δεν έχω.Αλλά σίγουρα το ασημί πλαίσιο ευθύνεται για αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το μόνο που μπορείς να το βγάλεις είναι διαλυτικό νίτρου και ΑΝ βγεί και με δική σου ευθήνη μην χαντακώσουμε την οθόνη.

δοκιμή σε ενα κομμάτι γυαλί για δοκιμή πρώτα.

πιστεύω δεν το πληγώνει αλλά κρατάω μια πισινή απο διάφορα γυάλινα που έχω καθαρίσει και δεν τα έχει πληγώσει,σε πλαστικό σίγουρα το πληγώνει.

αν υπάρχει κάποιο άλλο ισχυρό καθαριστικό δεν το γνωρίζώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το μόνο που μπορείς να το βγάλεις είναι διαλυτικό νίτρου και ΑΝ βγεί και με δική σου ευθήνη μην χαντακώσουμε την οθόνη.

δοκιμή σε ενα κομμάτι γυαλί για δοκιμή πρώτα.

πιστεύω δεν το πληγώνει αλλά κρατάω μια πισινή απο διάφορα γυάλινα που έχω καθαρίσει και δεν τα έχει πληγώσει,σε πλαστικό σίγουρα το πληγώνει.

αν υπάρχει κάποιο άλλο ισχυρό καθαριστικό δεν το γνωρίζώ.

Δυστυχώς νομίζω ότι η οθόνη του είναι από πλαστικό,γιατί πιέζεται ελαφρώς δοκίμασα,δεν είναι γυαλί..Επίσης το οινόπνευμα λένε δεν κάνει όπως και το Azax..πφφ άντε βγάλε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυαλί είναι αλλά πολύ λεπτό.

δεν υπάρχουν πλαστικές οθόνες υγρών κρυστάλλων

Ιδέα δεν εχω με έχει τρελάνει το θέμα..βλέπεις λένε και πολλά,δεν κάνει το ένα δεν κάνει το άλλο.Αυτό θέλει μπόλικο καθάρισμα,συνέχεια μέχρι να "ποτίσει" αλλά υπάρχουν και οι τύποι που λένε δεν κάνει θα περάσει η υγρασία μέσα.Λίγο υγρό σε πανάκι,σκούπισμα καλό και δώστου πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω αυτό έχει γίνει.

περίμενε μήπως κάποιος άλλος έχει την απάντηση που ψάχνεις.

πρώτη φορά το βλέπω πάντως.

Εγώ να δεις!Και όχι τίποτα το πρόσεχα όσο τίποτα άλλο και παθαίνω αυτό,την στιγμή που άλλοι το αφήνουν χύμα και δεν παθαίνει τίποτα!Σε ευχαριστώ πάντως πολύ για τις συμβουλές σου!Αν βγάλω άκρη θα αναφέρω τα συμπεράσματα-λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως υπάρχουν και ζελατίνες/φίλμ κομμένες στα μέτρα τις οθόνης για προστασία.

αν το καθαρίσεις και δεν θέλεις να την ξανά πατήσεις με το λεκέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως υπάρχουν και ζελατίνες/φίλμ κομμένες στα μέτρα τις οθόνης για προστασία.

αν το καθαρίσεις και δεν θέλεις να την ξανά πατήσεις με το λεκέ

Είμαι και χρήστης android εννοείται πως μου πέρασε από το μυαλό,αν και δεν καθαρίζει να πάρει..πιο λεία δεν γίνεται,με κλειστό το notebook φαίνεται σαν βαμμένο το γυαλί και μάλιστα από πίσω πιο σκούρο.Δεν ξέρω αν έχει τίποτα από πίσω πέρα από τα transistors που λέει στο google αλλά μοιάζει σαν να έχει σκουρίνει το ακριβώς από πίσω (λόγω του πιο φωτεινού ασημί που ήταν ακριβώς από κάτω από εκείνα τα σημεία).Λες και έχει μελανίνη και ήρθε το καλακαίρι χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπάρχουν φύλλα 10 με 15 πλαστικού "σαγρέ" να σου δώσω να καταλάβεις για να διαχέει το φώς που βγάζει η λάμπα(ccfl)

δεν μπορείς να διακρίνεις απο που έρχεται.

μην σε ξεγελάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπάρχουν φύλλα 10 με15 πλαστικού "σαγρέ" να σου δώσω να καταλάβεις για να διαχέει το φώς που βγάζει η λάμπα(ccfl)

Το καθάρισα 5 φορές λαμπίκο έγινε,αλλά από ότι βλέπω η "βρωμιά" δεν είναι εξωτερικά της οθόνης.Όταν είναι κλειστό φαίνεται πιο μαύρη σε εκείνα τα σημεία (σαν φρέσκο μαύρο σε αντίθεση με τα σημεία που δεν έχουν θέμα και μοιάζουν ξεθωριασμένα).Όταν είναι ανοικτό το notebook φαίνεται πιο καφέ (σκια καφέ) ή (γκρι στο γαλάζιο φόντο) με πλαγιαστά κύματα όπως αυτά που κάνει το γυαλί της οθόνης αν την κοιτάξουμε από το πλάι.Αλλά τα transistors πρέπει να είναι ok αφού η εικόνα δείχνει όπως πρέπει και δεν έχει πουθενά κανένα καμμένο pixel.Πφφ μετά η μόνη λύση πλην της αντικατάστασης που η alman είναι η μόνη πλέον και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα..μένει το burn in.Έχω εξαντλήσει κάθε πιθανή αιτία που μπορώ να σκεφτώ και είμαι της πληροφορικής πανάθεμα με :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...