Προς το περιεχόμενο

Wifi antenna EDUP EP-6506


marios23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Προσφατα αγορασα αυτη την κεραια 

 

http://www.szedup.com/show.aspx?id=1737

http://www.ebay.com/itm/360615242085?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν τα 1800mW που δινει η κεραια ειναι επικινδυνα, επειδη την εχω μεσα στο στο δωματιο μου.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις παρεξηγηση αλλος ενας που παει και παιρνει οτι βρισκει στο ιντερνετ.

οι λογοι παρακατω.

α.μολυνεις ολο το φασμα των 2,4 ghz και χαλας links αλλων με το να παιζεις στα 1800mw οταν οι αλλοι προσπαθουν να παιξουν με Link νομιμα στα 100mw.

β.δεν μιλαω για ακτινοβολια για σενα και ολους τους αλλους τριγυρω.χειροτερο και απο κινητο.

γ.τ νομιζεις οτι θα καταφερεις να κερδισεις με μια τετοια καρτα?στην ουσια σχεδον τιποτα.

εχεις μια κεραια η οποια ΕΚΜΠΕΜΕΙ στα 1800mw οποτε το σημα της θα φτασει οπου φτασει και απο την αλλη προσπαθεις να λαβεις σημα απο μια omni Κεραια η οποια ειναι 100mw.δηλαδη ειτε 1800 την βαλεις ειτε 200 δεν θα δεις διαφορα αφου το σημα του αλλου δεν θα φτανει σε εσενα.επισης αν θες να κανεις Link με καποιον αλλον εβαζες μια κατευθυντικη κεραια και εφτανες αρκετα μακρια.με λιγο κατευθυντικο Panel σε ξενοδοχειο δινω απο την μια πλευρα του ξενοδοχειου στην αλλη σε αποσταση περιπου 500 μετρων και χωρις να ειναι καν grid οι κεραιες.

οποτε θα σου προτεινα η κινεζια απο το παραθυρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πουλινος για την απαντηση.

Οντως δν ειμαι περηφανος για την αγορα μου αλλα οταν δεν εχεις νετ στο σπιτι σου και η μονη λυση ειναι 

το "κλεψιμο" η κινεζια κανει την δουλεια της.Η περιοχη μου ειναι αραιοκατοικημενη γιαυτο κ πηρα μια κεραια μεγαλης εμβελειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πουλινος για την απαντηση.

Οντως δν ειμαι περηφανος για την αγορα μου αλλα οταν δεν εχεις νετ στο σπιτι σου και η μονη λυση ειναι 

το "κλεψιμο" η κινεζια κανει την δουλεια της.Η περιοχη μου ειναι αραιοκατοικημενη γιαυτο κ πηρα μια κεραια μεγαλης εμβελειας.

ναι δεν ειναι κακο που πηρες αυτην την καρτα αλλα και με μια καρτα που παιζει στα 200 mw παλι θα ειχες ακριβως το ιδιο αποτελεσμα.οσο παραπανω και να πηγαινες θα ειχες διαφορα στο send οχι στο receive.το βασικο ειναι να παρεις μια καρτα με μεγαλη sensitivity(δεν μου ρχεται η λεξη στα ελληνικα).ευαισθησια την θυμηθηκα την λεξη.οποτε αν μπορεις να μειωσεις τα 1800mw καντο.καλυτερα να ειχες παρει μια της alfa στην οποια εβαζες καμια grid κεραια που ειναι πιο κατευθυντικη απο το Panel σου

 

καιδεν το κανεις μονο για την γειτονια αλλα και για σενα.μεχρι και το κινητο οσο ξερω λιγοτερο απο 1800mw παιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα πουλινος,

Ξερεις αν τα 1800mW ειναι η μεγιστη ισχυς και αν υπαρχει περιπτωση να εκπεμπει η κεραια σε μικροτερη ισχυς?

Στα specifications leei: 

 

Transmitter Power:

11g 15 ± 2dBm@54Mbps

 

Σημαινει οτι οταν συνδεθω μεσω IEEE 802.11g

η ισχυς θα ειναι 15 ± 2dBm???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλησπερα πουλινος,

Ξερεις αν τα 1800mW ειναι η μεγιστη ισχυς και αν υπαρχει περιπτωση να εκπεμπει η κεραια σε μικροτερη ισχυς?

Στα specifications leei: 

 

Transmitter Power:

11g 15 ± 2dBm@54Mbps

 

Σημαινει οτι οταν συνδεθω μεσω IEEE 802.11g

η ισχυς θα ειναι 15 ± 2dBm???

πολλες κεραιες απο default εκμπεμπουν σε 100/200 mw και πρεπει να κανεις ρυθμιση για να παει παραπανω.αυτο ελεγαν και για την alfa..ναι αυτο σημαινει το 11g .17 dbm = 50mw δηλαδη μιση φορα κατω απο το νομιμο των 100 mw.ta 15 dbm ειναι 31 mw.πολυ λιγο μου φαινεται.δηλαδη αν ειναι +-2 αν εισαι στο -2 τοτε στα 13 dbm εισαι στα 20 mw.δεν στεκει.τοτε που ειναι το High power?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω που ειναι το high power  εκτος και αν οι τιμες 

Output Power 24dbm(OFDM), 32dbm(CCK) 

καθοριζουν την ισχυ,που αν ειναι ετσι τα 32dBm=1,6W που ειναι πολυ.

Ξερεις κανενα τροπο ή προγραμμα για να μετρησω την ισχυ που δινει το usb στην κεραια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω που ειναι το high power  εκτος και αν οι τιμες 

Output Power 24dbm(OFDM), 32dbm(CCK) 

καθοριζουν την ισχυ,που αν ειναι ετσι τα 32dBm=1,6W που ειναι πολυ.

Ξερεις κανενα τροπο ή προγραμμα για να μετρησω την ισχυ που δινει το usb στην κεραια???

δεν ξερω τροπο και δεν νομιζω να το βρεις απο το usb στην κεραια αλλα μαλλον απο το chipset στην κεραια θα το βρισκες.εκτος αν θελει παραμετροποιηση για να φτασεις στα 1,6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικο ειναι οτι αν ρυθμιζεται δεν εχει νοημα και δεν θα δεις διαφορα πανω απο 200mw.και θα το δεις και στην ταχυτητα.θα εχεις καλο send αλλα δεν θα εχεις καλο Receive αφου ο αλλος θα στελνει με Omni αρα εσυ θα πιανεις ποιο οριακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...