Προς το περιεχόμενο

Samsung ATIV Q με Windows 8, Android ταυτόχρονα και ανάλυση 3200x1800


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αποκαλυπτήρια ενός νέου laptop με δυνατότητα φόρτωσης δύο λειτουργικών συστημάτων, προχώρησε σήμερα η Samsung σε προγραμματισμένη της εκδήλωση στο Λονδίνο.Το ATIV Q είναι το πρώτο tablet της Samsung το οποίο μπορεί και τρέχει δύο από τα πιο δημοφιλή λειτουργικά συστήματα της αγοράς, τα Windows 8 και το Android 4.2.2 Jelly Bean. Μάλιστα μέσω της λειτουργίας SideSync, μπορείτε να ανταλλάσσετε δεδομένα μεταξύ των δύο λειτουργικών.

 

Διαθέτει επίσης οθόνη 13.3' ιντσών με την απίστευτη ανάλυση 3200x1800 (275 PPI), κάτι που μας είχε προϊδεάσει είναι αλήθεια στο παρελθόν η εταιρεία. Διαθέτει ακόμα επεξεργαστή τελευταίας γενιάς Haswell, τον Core i5, 4GB RAM, 128GB SSD δίσκο αλλά και το γνωστό S-Pen. Για την αυτονομία η Samsung υποστηρίζει ότι μπορεί να φτάσει τις 9 ώρες.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Στον τομέα του form factor, το ATIV Q διαθέτει αρκετές ομοιότητες με το Aspire R7 και τα διάφορες μεταμορφώσεις που αυτό μπορεί να πάρει. Συγκεκριμένα μπορεί να μεταμορφωθεί σε tablet, laptop καθώς και το float mode κατά το οποίο η οθόνη βρίσκεται στον αέρα.

 

Link.png Site: Samsung

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικο εργαλειο...
Βεβαια μονο για αυτους με αρκετο κεφαλαιο.

Ωραια θα ηταν να εβγαζε κανενα πιο φτηνο 7αρι τετοιο με πιο χαμηλη αναλυση, 32αρη SSD, 2gb ram και τιμη κοντα στα 3-4 κατοσταρικα.

Αλλα πολλα ζηταω μαλλον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτονομία θα είναι τόση στα Windows ή στο Android? (Ποντάρω στα Windows)

Αν και προσωπικά αυτό το feaure θα το έβρισκα πιο χρήσιμο στην περίπτωση των Windows RT που δεν έχουν ακόμα τόσο ανεπτυγμένο οικοσύστημα εφαρμογών όπως στο Android αλλά και στο γεγονός ότι και η τιμή θα ήταν πιο χαμηλή για να είναι και πιο προσιτό στο ευρύ κοινό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανει 1000+€ (σιγουρα) δεν προκειτε να πουλισει περισσοτερο απο το ipad γιατι με τοσα περνεις και τουμπανο pc. Υπ. Μην κητατε που εχω ipad και πητε apple fanboy κατα την γνωμη μου ετσι ειναι

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανει 1000+€ (σιγουρα) δεν προκειτε να πουλισει περισσοτερο απο το ipad γιατι με τοσα περνεις και τουμπανο pc. Υπ. Μην κητατε που εχω ipad και πητε apple fanboy κατα την γνωμη μου ετσι ειναι

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Καμία σχέση τα 2 form factors... και με βάση την αγορά θα παίξει γύρω στα 1500€ ίσως και παραπάνω λόγω της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, μόνο εμένα μου φαίνονται άχρηστες τέτοιες προτάσεις; Τι να την κάνω τη γκουμούτσα των 13''; Σαν laptop ανταγωνίζεται τα retina της Apple (όπου δε θα με κέρδιζε σα καταναλωτή), σαν tablet ποιος θα χρησιμοποιήσει στον καναπέ ή στο κρεβάτι για χαλάρωση ένα tablet 13'';

Ωραίο στα χαρτιά, αλλά όταν αγοράζεις κάτι τόσο ακριβό σκέφτεσαι λίγο και την πρακτική χρήση του. Εξαιρουνται τα fanboys/girls, αλλά τέτοια διαθέτουν κυρίως ανταγωνιστές της και όχι η σάμυ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα γιατί μου φαίνεται μια χαρά ακόμα και αν βγει στα 1500€ ???

Πες ότι θες να πάρεις ένα αξιόλογο laptop,δεν θα σκάσεις χαλαρά μια 800άρα με 1000άρα (με οθόνη αφής και W8 επάνω).Εγώ λέω ναι !!!

Αν μετά θες και ένα tabletακi καλό δεν θα ακουμπήσεις και αλλα 400-500€?

E,τα παίρνεις 2 σε 1 και καθάρισες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, μόνο εμένα μου φαίνονται άχρηστες τέτοιες προτάσεις; Τι να την κάνω τη γκουμούτσα των 13''; Σαν laptop ανταγωνίζεται τα retina της Apple (όπου δε θα με κέρδιζε σα καταναλωτή), σαν tablet ποιος θα χρησιμοποιήσει στον καναπέ ή στο κρεβάτι για χαλάρωση ένα tablet 13'';Ωραίο στα χαρτιά, αλλά όταν αγοράζεις κάτι τόσο ακριβό σκέφτεσαι λίγο και την πρακτική χρήση του. Εξαιρουνται τα fanboys/girls, αλλά τέτοια διαθέτουν κυρίως ανταγωνιστές της και όχι η σάμυ

Για ultrabook τα macbook air προς το παρων δεν εχει ουτε ρετινα ουτε ips πανελ!Στο λογισμικο ειναι θεμα γούστου !

Για tablet θα προτιμούσα να ηταν με αποσπομενη οθονη.Αλλα και παλι ενα 80% το nexus 7 το εχω και το χρησιμοποιω πανω σε βάση και δε το κραταω πανω μου,οποταν διαφορετικη χρηση,διαφορετικες ανάγκες και οδηγουμαστε σε διαφορετικά προιοντα!

Προφανώς αυτο το προιον δεν απευθύνεται σε σενα,αλλα σιγουρα θα εχει το κοινό του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα μονο 4Gb ram του εβαλαν? ελπιζω να παιρνει αναβαθμιση... παντως και εγω το βρισκω μεγαλο για χρηση καθαρου tablet σαν φορτητο ultrabook ομως ειναι φαινετε καλο αλλα πανακριβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανει 1000+€ (σιγουρα) δεν προκειτε να πουλισει περισσοτερο απο το ipad γιατι με τοσα περνεις και τουμπανο pc. Υπ. Μην κητατε που εχω ipad και πητε apple fanboy κατα την γνωμη μου ετσι ειναι

 

Sent from my iPad using Insomnia

Βασικα, το καταλαβαμε οτι εχεις ipad απο την ορθογραφια σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα μονο 4Gb ram του εβαλαν? ελπιζω να παιρνει αναβαθμιση... παντως και εγω το βρισκω μεγαλο για χρηση καθαρου tablet σαν φορτητο ultrabook ομως ειναι φαινετε καλο αλλα πανακριβο.

Μια χαρα πιστευω πως ειναι τα 4gb ram!Ισως να ζωριστεί λιγο στο android,αλλα δεν θα ειναι και τοσο τραγικα τα πράγματα!:P
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...