Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ελληνικα σε Mysql


gotham7878

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αντιγραφω το θέμα από αυτό μου το ποστ http://www.insomnia.gr/topic/489370-%CE%B1%CF%80%CE%BF-smf-%CF%83%CE%B5-kunena/

 

γιατί άλλαξε το πρόβλημα και ήθελα να αλλάξω τον τίτλο μηπως και  μπορεί κάποιος να δώσει μια λύση γιατι καιγομαι. Κάποιος μοντ ας σβήσει παρακαλώ το προηγουμενο νημα. 

 

Απο smf σε kunena

 

Υπάρχει τρόπος? Έχω ενα forum σε smf και τωρα εγκατεστησα joomla 3 με kunena. υπαρχει τροπος για την μεταφορα? Απο google δεν εβγαλα ακρη.

 

 

 

\https://www.google.g...BJYah0QWKr4GYBg

 

 

 

Τελικα εφτιαξα το blog σε wp. Περασα το simple press για wp που εχει και importer απο smf. Όλα καλα, περασαν τα παντα αλλα στην βαση τα ελληνικα εγιναν αλαμπουρνεζικα αν και ειχα επιλεξει utf8. (δοκίμασα και χωρις να το επιλεξω και έγιναν ολα ερωτηματικα) 

 
Τι κάνω? ΣΟΣΟΣΟΣΟΣ
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει το νέο schema που έχεις στον MySQL server να έχει utf8-default collation.Επίσης το ίδιο collation πρέπει να είχε το schema και στην αρχική σου βάση.

 

Όταν λες επέλεξες utf8 το έβαλες στο schema στον MySQL ή σε κάποια επιλογή στον Importer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιλογη του importer. Τωρα ομως εχω και αλλο θεμα. Δοκιμασα τους χρηστες που περασα απο το smf και που δεν εχουν Ελληνικα στα πεδια τους να τους δω και σαν users στο wp. Τους βλεπω κανονικα, οταν ομως δοκιμασα να συνδεθω με ενα κωδικο μου ελεγε οτι δεν ειναι σωστος ο κωδικος. Οταν μετα κοιταξα προσεκτικα τις οδηγιες του importer ειδα καπου που λεει οτι δεν μπορει να μεταφερει τους κωδικους αλλα θα πρεπει οι χρηστες να ζητησουν καινουργιους. δωρον αδωρον δηλαδη. Μια αλλη λυση ηταν το plugin smf2wp αλλα οταν το τρεχω πεταει το σφαλμα You have to uncheck "Enable local storage of cookies" and "Use subdomain independent cookie" in SMF to make this plugin works

You can turn it off from Admin>Configuration>Server Settings...>Cookies and Sessions. Αυτα τα εχω ξετσεκαρει αλλα εξακολουθει να μην δουλευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...