Προς το περιεχόμενο

Θορυβος μεχρι να φορτωσει τα windows


moonspell21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δωστε τα φωτα σας οσοι εχετε καμια ιδεα.
Εκτος απο τους 2 ανεμιστηρες που ειχε το κουτι μεσα οταν το αγορασα, πριν ενα διαστημα εβαλα πανω ακομα ενα, το οποιο ηταν αρκετα παλιο βεβαια.
Τις 9/10 φορες που αναβα το pc εκανε ενα δυνατο θορυβο, ετρεμε ολο το συστημα, αλλα μολις εφτανε να φορτωσει τα windows ηρεμουσε και δουλευε κανονικα.
Τελοσπαντων επειδη μου την εδωσε, και για να μην παθουμε καμια ζημια το εβγαλα.
Πριν μερικες μερες λοιπον πηρα ενα 2πλο ανεμιστηρακι απο αυτα που "κουμπωνουν" στον σκληρο δισκο, το εβαλα και συμβαινει ακριβως το ιδιο, μονο που με αυτο ακουγεται λες και παιρνει μπρος τρακτερ, ακομα χειροτερα δηλαδη.
Τι στο διαολο μπορει να φταει?
Οσον αφορα το βιδωμα κτλ δεν νομιζω να εχω κανει μαλακια, τα εκανα πολυ προσεκτικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ανεμιστήρες όταν πατάς το power δουλεύουν σε full load και μετά από κάποια δευτερόλεπτα ρίχνουν τις στροφές τους.για αυτό και ο θόρυβος που έχεις.λογικά αυτός ο διπλός που λες είναι 2 οχτάρια ανεμιστηράκια τα οποία είναι θορυβώδη γιατί δουλεύουν με περισσότερες στροφές από ότι τα 12άρια ,τα 20άρια και τα 23άρια. δοκίμασε αν θες να πάρεις dimmer ειδικό για ανεμιστήρες και να κατεβάσεις χειροκίνητα τις στροφές από τον διπλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα γιατι γινεται μονο σε αυτους που προσθεσα εγω και οχι σε αυτους που ειχε πανω στο κουτι?

Και επισης δεν γινεται παντα,υπαρχουν φορες που το βαζω μπροστα και δεν ακουγονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα γιατι γινεται μονο σε αυτους που προσθεσα εγω και οχι σε αυτους που ειχε πανω στο κουτι?

Και επισης δεν γινεται παντα,υπαρχουν φορες που το βαζω μπροστα και δεν ακουγονται...

Μήπως τα ανεμιστηράκια είναι PWM? PWM = Ανεβάζουν στροφές ανάλογα με τη θερμοκρασία.Αυτό που λες ότι είναι full στροφές δεν συμβαίνει μόνο σ'εσένα.Και σε φίλο μου συμβαίνει.Εγώ δεν έχω κανένα τέτοιο φαινόμενο διότι κανένα ανεμιστηράκι δεν είναι PWM,πάντα τρέχουν full.Και η ψύκτρα,είναι 3-πινη.Μήπως τα άλλα είναι γενικά αθόρυβα;Θέλω να πω μήπως δεν είναι PWM και απλά είναι χαμηλών στροφών...

 

Anyway,καλή τύχη για τη λύση του προβλήματος! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη..έχεις τόσο καλό κουτί με πληθώρα θέσεων για ανεμιστήρες μέχρι και 20άρι ανεμιστήρα και πήγες και αγόρασες αυτό το διπλό που έχει 3500 στροφές?το κουτί σου παίρνει 20άρι ανεμιστήρα στο πάνω μέρος και 12άρι ή 14άρι στο πλάι.αυτές είναι λύσεις.λογικό να μην ακούγονται οι άλλοι ανεμιστήρες του κουτιού.είναι της coolemaster για αυτό.



http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF%D5%D4%C9%CF%D5&filter-2406=1&filter-2401=1



ή 14άρι για το πλάι

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF%D5%D4%C9%CF%D5&filter-2403=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία.να το βγάλει τελείως και να αγοράσεις ανεμιστήρες καλύτερους για το κουτί σου το οποίο έχει πολλές δυνατότητες.εγώ θα έπερνα και ένα 20άρι για το πάνω μέρος του κουτιού



θα δεις τρελή διαφορά σε θερμοκρασίες.θα κάνει πολύ καλό airflow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κάνει.να τον πάρεις και να τον βάλεις να βγάζει τον αέρα.δηλαδή όπως τον βλέπεις στην φωτό, αυτό θα κοιτάει προς τα κάτω.και ένα πλαινό 12άρι ή 14άρι πάλι coolermaster και θα είσαι άρχοντας



τον πλαινό θα τον βάλεις έτσι ώστε να βάζει αέρα.δηλαδή τα 4 μέρη του ανεμιστήρα που τον κρατάνε θα είναι από την μέσα πλευρά του υπολογιστή.βασικά δες πως είναι τοποθετημένος ο πίσω ανεμιστήρας.έτσι όπως είναι βγάζει αέρα.αν τον γυρίσεις ανάποδα θα βάζει αέρα.μην τον πειράξεις.απλώς σου λέω πως δουλεύουν για να ξέρεις πως θα βάλεις τους άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,μαλλον θα τον παρω τοτε,απλα τοσο καιρο το φοβομουνα μην δωσω τα φραγκα και αρχισει και αυτος τους θορυβους και παει χαμενος

αν δεν θελω το ledaki υπαρχει τροπος να το σβησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι.

πάντως δεν  θα σου κάνει θόρυβο.σκέψου μόνο ότι ο 20άρης δουλεύει με 700 στροφές ενώ αυτό που είχες πάρει το οποίο ήταν για τον σκληρό δίσκο δούλευε με 3500 στροφές.μεγάλη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πιθανο ειναι συντινιζει επανω στους σκληρους. Βρες καμια πλαστικη ροδελα να βαλεις μηπως και εχεις βελτιωση και αν δεν εχεις, πας σε αλλο ανεμηστηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...