Προς το περιεχόμενο

Visual basic και Φόρμες...


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το close event είναι το θέμα... γιατί αν το κάνω με κουμπί μέσα στη φόρμα όλα οκ... αλλά αν γίνει με την χρήση του x;;;;;;

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ!!!! :P

 

επίσης... στη vb 6 το να περάσω μεταβλητή από μία φόρμα σε μια άλλη θυμάμαι ότι ήταν εύκολο... στη 2010 τι συμβαίνει :P (αν μπορείς πες μου και αυτό :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ShowDialog(me) εμφανιζει την child με Owner την "Parent".

 

Οταν πατας το Χ ενεργοποιειται το FormClosed event. Εκει μεσα γράφεις τι θες να γινει αφου κλεισει ( Owner.Visisble=true)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το close event είναι το θέμα... γιατί αν το κάνω με κουμπί μέσα στη φόρμα όλα οκ... αλλά αν γίνει με την χρήση του x;;;;;;

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ!!!! :P

 

επίσης... στη vb 6 το να περάσω μεταβλητή από μία φόρμα σε μια άλλη θυμάμαι ότι ήταν εύκολο... στη 2010 τι συμβαίνει :P (αν μπορείς πες μου και αυτό :D)

 

Που την θυμήθηκες αυτή;

 

 

Το να περάσεις μεταβλητή σε φόρμα 2 τρόποι

α) με session (αν χρειάζεσαι τα δεδομένα για παραπάνω χρόνο από την ζωή της φόρμας)

β) με κανονική κλήση. Απλά χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις την New() με τις παραμέτρους που θα πάρει αυτή, ως κάνεις με μία μέθοδο. Και φυσικά την καλείς αντίστοιχα.

 

 

Συμβουλή, απέφυγε την χρήση singletons, για τέτοια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που την θυμήθηκες αυτή;

 

 

Το να περάσεις μεταβλητή σε φόρμα 2 τρόποι

α) με session (αν χρειάζεσαι τα δεδομένα για παραπάνω χρόνο από την ζωή της φόρμας)

β) με κανονική κλήση. Απλά χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις την New() με τις παραμέτρους που θα πάρει αυτή, ως κάνεις με μία μέθοδο. Και φυσικά την καλείς αντίστοιχα.

 

 

Συμβουλή, απέφυγε την χρήση singletons, για τέτοια δουλειά.

Εγώ μιλάω καθαρά για visual basic 2010 είσαι σίγουροσ ότι υπάρχουν session σε windows forms;;;;;

Το έκανα με module!

 

Πάντως σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω καθαρά για visual basic 2010 είσαι σίγουροσ ότι υπάρχουν session σε windows forms;;;;;

Το έκανα με module!

 

Πάντως σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πρέπει να ξεχάσεις την VB6.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...